10 Maddede Formula 1FORMULA 1

10 Maddede Abu Dabi GP

2021, her açıdan unutulmaz bir sezon oldu. İki senedir sakin geçen bir şampiyonluk mücadelesi, Max Verstappen’in denkleme dahil olmasıyla birlikte alevlendi, sonuç olarak puan eşitliği ile gelinen bir son yarış ve son turda biten bir sezon izledik. Max Verstappen son turdaki atağı ile şampiyonluğa ulaşarak Hamilton’ın 4 senelik dominasyonunu sonlandırdı. Bizler de sizin için yarışın önemli anlarını derledik. İyi okumalar!

1- Verstappen’in medium lastikleri yakmış olması tüm yarış fazlasıyla baş ağrıttı.

Verstappen’in pole pozisyonunu alması belki de bir tesadüfün sonucuydu: medium lastiklerinde yanık nokta oluşturması sonucu Q3’e yumuşak lastiklerle çıkmış ve günü orta hamuru kullanan Hamilton’ın önünde bitirmişti. Bu durumdan ötürü yarış esnasında esnek stratejiler uygulayamadılar ve yarış genelinde Hamilton ile rekabet edebilecek bir tempo yakalayamadılar.

-Verstappen yarış boyunca en çok zorlanan isimlerden birisiydi aslında.

2- Hamilton elinden geleni, belki de daha fazlasını yaptı.

Tüm değişkenlerden bağımsız sadece pilotaja bakacak olursak Hamilton sezonun en kusursuz yarışlarından birini çıkarttı kendi adına. Startta çok hızlı reaksiyon alarak anında liderliği ele geçirdi, ilk stintte farkı açarak avantaj kazandı, üstelik neredeyse 40 tur lastik korudu. Verstappen’e geçilmesinin ardından dahi bile yerini almak için uğraştı. Yarış sonrası yaşadığı hayal kırıklığı bir devrin bitmesini simgeliyordu diyebiliriz.

-2022’de 8. şampiyonluk için varını yoğunu ortaya koyacak Lewis.

3- Latifi’nin kazası 2. bir Timo Glock etkisi yarattı.

Yarışın 52. turunda artık her şey bitmiş gibiydi. Hamilton 10 saniye farkla öndeydi, lastikleri eskimişti fakat Verstappen’in trafiğe takılması sayesinde yerini koruyacak gibiydi. 53. turda ise Nicholas Latifi pist dışına taştıktan sonra aracın kontrolünü kaybetti ve bariyerlere gömülerek güvenlik aracı periyodunu tetikledi. Farkların kapanması ve Red Bull’un hızlıca insiyatif alıp Verstappen’e yumuşak lastik takması sayesinde Max Verstappen şu anda 2021 şampiyonu unvanına sahip. Teşekkürler “GOATIFI”.

-Her yarışın gizli bir kahramanı vardır.

4- Mercedes pilotlar şampiyonasının kaybına rağmen takımlar şampiyonluğunu kazandı.

Sene başında çoğu kişi pilotlar şampiyonasından ziyade takımlar şampiyonasının riskte olduğunu düşünüyordu. Red Bull, Mark Webber’den bu yana ilk kez pilot pazarına yönelmiş ve 2020 sezonunun en iyi isimlerinden Sergio Perez ile anlaşmıştı. Fakat Perez’in sezon başında araca alışmakta zorlanması ve Bottas’ın sezonun ikinci yarısında performansını arttırması sonrası Mercedes avantajı ele geçirdi ve Abu Dhabi’de Sergio Perez’in yarışı tamamlayamamasının ardından arka arkaya 8. kez takımlar şampiyonluğunu ilan etti. Onlar için teselli ikramiyesi olmuştur bu.

-Mercedes kırılması zor takımlar şampiyonası rekorunu biraz daha geliştirdi.

5- Kimi Raikkonen ve Antonio Giovinazzi son yarışlarını tamamlayamadılar.

Evet, yarışın hengamesi arasında unutuldu fakat iki Alfa Romeo pilotunun da F1 kariyerinin sonuna geldik. Ve iki pilotun da sonu aynı oldu: mekanik arıza sonucu yarışı tamamlayamadılar. Antonio Giovinazzi İtalyanların 2011’den sonra gride geri dönüş hikayesini başarıyla tamamlayamadı. Kimi Raikkönen ise… bahsetmeye gerek bile yok. Sadece şunu söyleyelim: kariyerini 350 yarış ile “tarihin en çok yarışa çıkan pilotu” olarak tamamladı. Formula 1 kendisini oldukça özleyecek.

-Kimi Raikkönen tam kendi tarzı ile veda etti. Sessizce.

6- Lando Norris, uzun süre 3. götürdüğü sezonu ancak 6. bitirebildi.

Norris son 2 sezondur yaşadığı en büyük sorunu bu sezon da yaşadı: istikrarsızlık. Bu istikrarsızlığın bir kısmı McLaren’dan kaynaklanıyordu fakat Norris’in de bazı yarışlardaki formsuzluğu göze çarpmaya başlamıştı -özellikle de Rusya’dan sonra. Sonuç itibariyle, Macaristan’a kadar puan serisi yakaladığı ve uzun süre Perez-Bottas’ın önünde götürdüğü sezonu son yarışta Sainz’a geçilerek 6. bitirebildi.

-Norris her şeye rağmen yılın pilotlarından birisiydi.

7- Carlos Sainz, sessiz sessiz vites arttırdığı sezonu 4 podyumla ve Charles Leclerc’in önünde tamamladı.

Sainz’a sezon başlarken “Leclerc’e 2. pilotluk yapmaya geldi, McLaren’dan ayrılmamalıydı, Mick Schumacher gelene kadar geçiş dönemi pilotu” diyen çok kişi vardı. Sainz bütün bunlara pist üstünde karşılık vermeyi başardı. Diğer pilotların yaşadığı alışma sorunlarını çok hızlıca bertaraf etmeyi başardı, Monaco’da takıma sezonun ilk podyumunu getirdi, sezonu da Abu Dhabi’deki podyum dahil olmak üzere 4 podyum ile takım arkadaşı Charles Leclerc’in önünde tamamladı. Fakat başarıdaki kilit nokta “istikrar” oldu. 22 yarışın 20’sinde puan almayı ve tüm yarışlarda damalı bayrağı görmeyi başardı.

-Carlos Sainz artık bir şampiyonluk adayı.

8- Sebastian Vettel sezonun en çok geçiş yapan pilotu oldu.

Sezonun en çok geçiş yapan pilotu unvanı aslında biraz suni bir unvan. İyi takımların arkadan başlayan veya performans olarak takım arkadaşına yetişemeyen pilotların (örneğin Felipe Massa) bu unvanı kazandığını görmüştük. Fakat bu seneden itibaren en çok geçiş yapan pilota ödül verileceği açıklandı. Sebastian Vettel, Fernando Alonso ve Kimi Raikkönen gibi arka sıralardan bolca tırmanış gerçekleştiren pilotlar sıralamada yükselince taraftarlar için “ikinci şampiyona” oluşmuş oldu. Bu şampiyonadan galip ayrılan taraf ise Sebastian Vettel oldu. Zor geçen 2020’den sonra 2021 Vettel için bir yeniden doğuş senesi oldu adeta.

-34 yaşındaki Vettel, kariyerinin bu ileri döneminde “geçiş yapamıyor” efsanesini umarım biraz olsun yıkmıştır.

9- Alonso dönüş sezonunda takım arkadaşını yenmeyi başardı.

2021 sezonunun en heyecan uyandıran isimlerinden birisi de hiç şüphesiz Fernando Alonso oldu. İspanyol pilot, 2 sene farklı serileri denemesinin ardından 2021’de Alpine ile Formula 1’e dönüş yaptı. Takım arkadaşı 2017’de “geleceğin şampiyonu”, 2020’de ise “kariyeri bitti” denilen Esteban Ocon idi. Ocon bu sene performansını yükseltti ve sıralama turlarında Alonso ile 11-11 berabere kaldı, fakat Alonso sezon ortasındaki istikrarı ve alıştığımız Pazar performansının geri dönmesiyle 81 puan toplayarak Ocon’u 7 puan farkla mağlup etmiş oldu. Yine de Ocon Alonso’ya 2007’den beri en çok yaklaşabilen takım arkadaşı oldu diyebiliriz.

-Alonso F1 tarihinin en unutulmaz geri dönüş sezonlarından birini geçirdi.

10- Michael Masi muhtemelen son yarışına çıktı.

Bu daha çok bir temenni. Masi’yi son 3 yazımızın hepsinde konuk etmiştik, bu hafta da çizgi bozulmadı. Suudi Arabistan’daki kafa karışıklığından sonra Abu Dhabi’de tartışmalı kararlar göreceğimiz kesin gibiydi, fakat bu kadarını rüyamızda bile göremezdik sanırım. Kısa bir özet: 53. turdaki kazanın ardından piste güvenlik aracı giriyor. Pist 57. turun başlarında temizleniyor, fakat tur yiyen pilotlar turlarını henüz geri almamış durumdalar. Pilotların turlarını geri alması yarışın güvenlik aracı arkasında biteceği anlamına gelmekteydi. Michael Masi sadece yarışın son turunun atılması için sadece Verstappen’in önündeki pilotların turlarını almasına izin veriyor. Bu sadece tek bir pilot, tek bir takım için kuralların esnetilmesi anlamına gelmekte ve tehlikeli bir durum. Mercedes’in protestosu reddedilmiş olsa dahi bu durum daha epey konuşulacak. Michael Masi ise bütün bu yaşananlardan sonra koltuğunu koruyamazsa şaşırtıcı olmaz. Üzülmesin, halen gridde paspas yapabilir.

-Umarım bu yarış ismini andığımız son yarış olur.

Altay Gök

Altay Gök, 1999'da İzmir'de doğdu, o günden beridir İzmir'de yaşamakta. Altay, Indiana Pacers, Sebastian Vettel ve Tampa Bay Rays en büyük sevdalarıdır. Ege Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler mezunudur. Bisiklet sürmeyi ve kaset arşivi yapmayı da sever.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu