AMERİKAN FUTBOLUNCAAF

2022 QB DRAFT SINIFI

2020 ve 2021 kaliteli draft sınıflarının ardından 2022 draft sınıfının kalitesi bir hayli düşük. 2020 ve 2021 sınıflarından draft olan yıldız potansiyellerinin ardından 2022 sınıfı bu sınıflara nazaran kısır kalıyor. Bu kısırlık özellikle QB sınıfı etkiledi. QB sınıfının kalite bakımından düşük olmasının yanında hayal kırıklığı yaratan ve drafta girmekten vazgeçen QB oyuncuları oldu. Şimdi sizler için bu sene drafta girecek QB oyuncularını ve drafta girmekten vazgeçen oyunculara değineceğim.

 

a. Drafta girmeyecek oyuncular

Spencer Rattler And Dillon Gabriel Among Many Quarterbacks In NCAA Transfer Portal

  1. Spencer Rattler

Sezona gayet iyi başlayan ve büyük umutlar vadeden Rattler sezonun ortasına doğru hayal kırıklığı yaratmaya başladı. Bu düşüş kendisini Oklahoma’daki formasından etti. Starter QB oyuncusu Caeleb Williams olurken Rattler yedek kulübesine çekildi ve en sonunda sezon bitmeden Oklahoma’dan gönderildi. Sezonun bitiminde South Carolina’ya transfer oldu. Oklahoma’dan gönderildikten sonra drafttan geri adım atan Rattler bu sene South Carolina ile yeniden doğmaya çalışacak.

  1. JT Daniels

Sezon öncesi aynı Rattler gibi çok büyük hype yaratan JT, Georgia Bulldogs gibi bir prestijli takımda sezona kötü başladı kısa süre sonra formasını Bennett’a kaptırdı. Sezon sonunda Georgia şampiyon olurken JT’nin formasını bir daha geri alamayacağı kesinleşince JT ile Georgia yollarını ayırdı.

b. Drafta girecek oyuncular

Malik Willis: Falcons to meet with Liberty QB next week

  1. Malik Willis

Liberty’de parlayan Willis bir anda 2022 QB sınıfının en iyisi konumuna geldi. Bu konuma şansına veya medyayı arkasına alarak yapmadı tamamen kendi emeğiyle buralara geldi. Kendi emeğiyle nasıl mı buralara geldi? İlk önce kendisi Liberty ile iyi bir sezon geçirdi ve fiziksel olarak iyi durumda olduğunu özellikle kolunun çok güçlü olduğunu belli etti. Atletizmi adete göz kamaştırıyordu. Kendisine fakir Lamar Jackson’ı desek yalan olmaz. Sezon bitiminde Senior Bowl’da dikkatleri üzerine çekti, hemen ardından NFL Combine’da testleri başarıyla geçerek scout ekiplerinin ve medyanın dikkatini çekti bir sonraki adım olan Pro Day’de kolunun ne kadar elit seviyede olduğunu göstererek bu draft sınıfının en iyi QB oyuncusunu olduğunu resmen haykırdı.

  1. Desmond Ridder

Cincinnati Bearcats’in QB oyuncusu Ridder okulunun daha önce draft ettiği oyuncular gibi kendisi de playbook’u çok sakin ve doğru oynayan oyuncu lakin playbook’a aşırı sadık olması ve kendisine has bir oyunu olmaması çok büyük bir dezavantaj. Yeni bir playbook’u saniyeler içinde ezberleme yeteneğine sahip fakat bu playbook’un üstüne kendisine özgü bir oyun kesinlikle koyamıyor. NCAA maçlarında snap başladığında playbook’un dışında oyun farklı bir yolda ilerlerse çok fazla tereddütte kalıyor. Burada şahsi yorumumu söyleyecek olursam kendisini geçen sene ve bu seneki Bowl maçlarında izledim ve hepsinde saç baş yoldurup maç zevkinizin içine edebilecek bir potansiyele sahip. Kafasında kendisine ait bir doğrusu ya da bir b planı kesinlikle yok. Ben şahsen NFL uyum sağlama konusunda çok tereddüt içerisindeyim. Draft günü yaklaştıkça Medyayı arkasına aldı ve sürekli son günlerde kendisini öven yazılara maruz kalıyoruz. Bu durum şahsen kendisinden soğumam için bir neden oldu.

  1. Sam Howell

Sam Howell bu draft sınıfının en iyi deep passer oyuncusu olabilir lakin çok gereksiz INT kaydederek takımınızı geriletebilir. Drafta gireceği sene çok talihlikten ya da çok kötü olduğunda mıdır bilemem ama kesinlikle bu seneki oyunu ile QB sınıfının dibine demir attığına inanıyorum.

  1. Carson Strong

Nevada gibi bir takımda olması kendisine karşı büyük bir önyargı ile yaklaşmamıza neden oluyor. Bu çok normal bir durum, üstüne yukarıda belirttiğim gibi Sam Howell, Spencer Rattler ve JT Daniels gibi oyuncular bust olunca kendisi doğal olarak ön plana çıkan isimlerden oldu. Carson Strong iyi oyuncu olmasının yanında takımında bulunun Cole Turner’ı çok iyi kullanıyordu. Kendisine ortalamanın üstü bir oyuncu verirseniz dibini sıyırıncaya kadar iyi kullanır. Kendisini değerlendirirken şu iki hususu göz önüne almalıyız; Birincisi kendisi elit takımlarla karşılaşmadı tavanı nedir bilemiyoruz ikincisi ise Colin Kaepernick gibi NFL’e iyi adapte olmuş ve iyi maçlar çıkarmış oyuncu ile aynı okuldan çıkacak.

  1. Kenny Pickett

Kendisi oyunundan ziyede daha çok el boyutuyla gündem oldu. Elleri bir QB oyuncusuna göre çok fazla küçük ve iki elinde varken oynayabiliyor. Oyununa gelecek olursak kendisi Pittsburgh’da oynuyordu ve takımı gayet ortalamanın üstünde bir takımdı ve Pittsburgh takım olarak gayet iyi oynuyordu. Pickett daha çok normal sezonda takımının ekmeğini yedi diyebiliriz. Heisman finalisti olmasının en büyük etkenlerinden birisinin takımı olduğunu düşünüyorum. Kendisine çok iyi WR oyuncuları verilmişti ve kendisi bu durumu gayet iyi değerlendirdi. NFL Combine ve Pro Day’de performans ile göz doldurdu fakat Willis’in gerisinde kaldı.

  1. Matt Corrall

Matt Corrall , Ole Miss gibi elit takımda bu sene boy gösterdi. Kişilik olarak olgun ve vücut olarak bu QB Draft sınıfında en dayanıklı QB oyuncusu denilebilir. Rakip defansın kontaklarından sıyrılabilir ya da rahat karşılık verebilir. Kazanma hırsı draft olduğu takıma çok şey kazandırabilir. Büyük Pazar takımlarına draft olursa medya baskısını kaldırabileceğini düşünüyorum.

EXTRA

Ohio State commit Quinn Ewers, No. 1 recruit in 2022 class, may skip senior season to capitalize on NIL rules - CBSSports.com

2022 NCAA Football normal sezonunu izlemek isteyen okurlarımız bazı QB oyuncularına dikkat edebilir. Bunlar bu sene Texas’a geçen Quinn Ewers. Diğer oyuncu Peyton ve Eli Manning’in yeğeni olan Arch Maninng. Arch’ın hangi takıma gideceği belirsizliğini korurken Ewers geçen sene Ohio State rotasyonundayken bu sene Texas’a starter olarak geldi çünkü CJ Storud’un yeri Ohio State’de garanti gibi duruyor. CJ Stroud’dan Ohio State’in beklentisi baya fazla bu yüzden sonuna kadar CJ Stourd’ı superstar seviyesine getirmek için zorlayacaklardır. Alabama’nın ne kadar kaliteli bir takım olduğunu söylememize gerek yok fakat ben yine Bryce Young’ın altını çizmek istiyorum. Kendisi Heisman ödülünü kazandı fakat öncesinde sezona çok kötü başladı ona rağmen çok iyi toparladı. Kendisinin NCAA ilk sezonu olduğu için sezonun ilk başlarında kötü oynaması gayet normal. Son oyuncusu Clemson’ın starter QB oyuncusu DJ Uiagalelei. Clemson son yıllarda superstar potansiyeli oyuncularını NFL’e gönderip güç kaybetse de DJ Uiagalelei lise yıllarında Bryce Young gibi ön planda olan bir oyuncuydu Clemson ne kadar kötü gidecekse gitsin DJ Uiagalelei’nin gelişimi göz kamaştıracaktır.

Mehmethan Bellek

Hasta NFL ve NCAAF takipçisi, Tampa Bay takımları taraftarı ve koyu Justin Herbert savunucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu