FİLMSİNEMA

303 Film İnceleme

Birbirini tanımayan iki genç insan, bir an bile inmek istemeyeceğiniz 303 isimli bir karavanla sizleri harika bir yolculuğa çıkarıyor.

Prömiyerini 2018 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapan 303, Free Rainer ve The Edukators filmiyle tanınan Avusturyalı yönetmen Hans Weingartner’a ait. Başrollerde Mala Emde ve Anton Spieker’in yer aldığı film, yolculuk ve aşkı naif bir dille harmanlayarak seyirciye aktarıyor.

Almanya’da yaşayan June  24 yaşındadır ve biyoloji okumaktadır. Ezberci eğitim sistemi nedeniyle okulundaki dersten geçemez ve kafası bozulur. Üstüne bir de gebelik testinin pozitif çıkması onu dağıtır. Jan ise siyasal bilimler okuyan başarılı ve burs olan bir öğrencidir. June gibi o da 24 yaşındadır. Amerikan drone’larıyla ilgili yazısı nedeniyle bursu kesilmiştir. Onunda kendine göre sorunları vardır.

Portekiz’deki erkek arkadaşı Alex‘in yanına gitmek için Berlin’den karavanına atlayan June ve Jan’ın yolları bir benzin istasyonunda kesişir. Jan, gerçek babasıyla tanışmak için İspanya’ya gitmek istemektedir.

Jan, internet üzerinde anlaştığı yol arkadaşı tarafından ekilince otostop çekmek durumunda kalır ve onun bu durumuna üzülen June Köln’e kadar bırakmayı kabul eder.

Filmin öne çıkan güçlü ve zayıf yönleri ise şu şekilde: İlk olarak görselliğin June ve Jan’ın yolculuklarını birçok ülkede konaklayarak geçirmeleri sebebiyle bir hayli güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Geniş açılı planlarla gördüğümüz doğal manzaralar, yollar ve karakterlerin bir süre sonra tamamen büründükleri road trip havası, 303’ün yolculuk filmi sevenleri bekleyen güzel detaylar içermesini sağlıyor. Ayrıca, başroller arasında gelişecek olası bir aşkı daha ilk dakikalardan tahmin etmenin çok da zor olmadığı bir senaryoda, aşkın bu kadar basite ve sıradanlığa indirgenmeden işlenmesi, yine filmin başarılı yönlerinden biri.

Filmde her iki karaktere de tam anlamıyla derinlemesine girilmemesi, izlerken bize sanki hikayede birtakım eksikliklerin olduğu hissini veriyor. Bir şeylerin eksik olduğunu anlamamız tam olarak böyle başlıyor. Ayrıca geçmişte yaşadıkları travmaların etkileri tam olarak hikayeyle birleşmiyor. Dram yönü kesinlikle eksik ve havada kaldı.

303 filminin türüne nazaran daha farklı bakış açıları içeren aşk, eğlence ve beyin açıcı bir yolculuk filmi olduğunu söylemek gayet yerinde olacaktır.

Yazar Yorumu ve Önerisi :

Türkiye’de yaşanamayacak bir olay içeren ama gayet güzel bir film izlemenizi öneririm. Coğrafya Kaderdir :(

Pek fazla anlatılacak bir şey yok hadi gidin filmi açın izleyin ve bolca keyif alın.

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu