AMERİKAN FUTBOLUNCAAFNFL

Alabama QB Tedrisatı

Son iki senede Alabama’dan çıkan Tua ve Mac Jones ikilisinin takımları son haftalarda kazanma serileri yakaladı. Bu yazımızda Alabama’nın yetiştirdiği QB oyuncularının NFL’de kazanma serileri için neler yaptığına göz atacağız. Şimdiden herkese iyi okumalar.

Tua Tagovailoa

Miami Dolphins 4 hafta üst üste kazandı fakat Tua son 3 maçta oynadı, ikisini full diğerini 1 yarı olarak oynadı. Tua bu maçlarda süre alırken oyunu ile çok göze batmadı genellikle takım son 4 maçta ev sahibi avantajını kullanarak maça moralli çıkarak maç kazanmaya başladı. Bu kesinlikle Tua’nın maçlara etki etmediği anlamına gelmez. Tua maç genelinde hatasız oynadı doğru tercihler yaptı sadece maçların genelinde estetik ve sosyal medyada yankı uyandıracak hareketlere başvurmadı. Doğru pas tercihleri yaptı ve Gesicki’nin büyük desteğiyle maçları takımına kazandırdı. Dolphins’in oynadığı rakipler son haftada zayıf olan rakiplerdi (Ravens hariç). Carolina formsuz ve sağlıksızdı, Texans ligte kötü gidiyor ve Giants’da Daniel Jones yoktu, buna rağmen O-line çok zayıftı. Miami Dolphins’e bu draftta O-line takviyesi şart.

Bu sene Tua Tagovailova’nın gidişatı hakkında bilgilendirici istatistikler:

Mac Jones

New England Patriots, Mac Jones’un önderliğinde son 7 maçından galip ayrıldı. Patriots şu anda AFC lideri ve bunda Mac Jones’un son zamanlarda yakaladığı ivmenin büyük bir etkisi var. Mac Jones ilk draft olduğu zaman kendisinin hazır takımdan yeni yapılanan Patriots’a draft olması çok tartışma konusu olmuştu. Akıllarda “Mac Jones hazır takımdan yapılanan Patriots’da yapabilir mi?” sorusu vardı. Mac Jones bu tartışmalara son verip yapabileceğini herkese kanıtladı. Üstelik takımını AFC lideri yaparak kendisini CNBC rookie sıralamasında 2. Sıraya yükselterek yaptı. Kendisini özel yapan şey kesinlikle ligteki diğer QB oyuncularına göre sürekli uzun ve isabetli paslar atabilmesi. Takımında elit RB oyuncuları bulunan QB’ler daha çok RB ile oynamayı veya kısa pas atmayı tercih ediyor. Mac Jones ise hem formda olan RB oyuncusu Damien Harris’i kullanıyor hem de takım arkadaşlarına uzun mesafeli paslar atarak aslında yapabileceklerinin sınırlı olmadığını repertuarının geniş olduğunu bize gösteriyor. Mac Jones’u özel yapan ayrı bir detay ise bu ligin kaliteli QB oyuncusunun en dikkate değer özelliği olan takım arkadaşlarından maksimum verim alma özelliği… Bu özellik lider ve winner QB özelliği kesinlikle. Mac Jones’un elit bir takım arkadaşı olmamasına rağmen takımını bölüm sonu canavarı haline getirdi.

Bu sene Mac Jones’un gidişatı hakkında bilgilendirici istatistikler:

Twitter sayfamızda paylaşılan 29 Kasım tarihli gönderi
Twitter sayfamızda paylaşılan 29 Kasım tarihli gönderi
Twitter sayfamızda paylaşılan 20 Kasım tarihli gönderi

Bu yazımızda bir bakıma Alabama’nın NCAA’da her sezon hazır takım olmasının QB oyuncularının sistem QB’si haline getirmediğini anlatmaya çalıştık. NCAA’da her hazır takımdan çıkan QB NFL’e damga vuracak diye bir kaide yok fakat Alabama bu tabuyu son 2 yıldır yıkmaya başladı. Böyle giderse belki sadece Alabama’dan çıkan hazır QB’ye güvenilir gibi bir algı da olabilir, kimse birkaç seneye ne olacağını bilemez. Geçtiğimiz günlerde bu sezonun Heisman Trophy’sini kazanan Bryce Young’da NFL için hazır gelmeye çalışıyor, belki onu da NFL’e damga vururken izleriz. Yalnız tek bileceğimiz şey Nick Saban’ın QB oyuncularına güvenebileceğimiz. Sağlıklı oldukları sürece bu çocuklar Nick Saban’ı utandırmayacaktır.

Mehmethan Bellek

Hasta NFL ve NCAAF takipçisi, Tampa Bay takımları taraftarı ve koyu Justin Herbert savunucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu