FİLMSİNEMA

American Beauty Film İnceleme (1999)

Herkese merhabalar öncelikle bu kategoriye olan yoğun ilginizden dolayı çok teşekkür ederiz. Şimdi filme geçelim.

Yönetmenliğini Sam Mendes’in yaptığı, aynı zamanda bünyesinde birçok ödül barındıran 1999 yapımı bir dram filmi. Lakin bu filme sadece dram etiketini yapıştırmak mümkün değil zira aynı zamanda kahkahalar halinde güldüren diyaloglara sahip. Bu nedenle bu film aynı zamanda müthiş bir komedi ve dram barındırır.

Böylece sizi bir yandan güldürürken bir yandan da hüzne terk eder. Bunun böyle olmasındaki en büyük etken tabii ki iyi oyunculuklar. Zaten malum otoritelerde bunu doğrulamışlar ki film gösterime girdiği dönem birçok dalda Oscarı da kucaklamıştır.


Bunlardan belki de en mühimi film boyunca gösterdiği muazzam oyunculukla Kevin Spacey’e gidendir. Onun zaten başarılı bir oyuncu olduğu aşikar idi. Lakin bu filmle bunu daha da perçinlemiş gibi. Etrafı fazlasıyla umursayan, mutsuz bir adamdan deyim yerindeyse umursamaz bir herif haline dönüşümü çok iyiydi.


Bu filmde ne var derseniz eğer, en başta muazzam diyaloglarından söz etmek gerek. yaklaşık iki saat boyunca tek bir cümle bile lüzumsuz değildi. Bir de tüm bu muazzam cümlelere fonda iyi müzikler eşlik edince ortaya ne denli başarılı bir işin çıktığını daha iyi anlıyorsunuz. 

Filmin üzerinde ısrarla durduğu ana tema gayet açık. iki saat boyunca birbirinden farklı ailelere tanık oluyoruz.
dışarıdan bakıldığında hayatları gayet düzenli ve normal gibi görünse de işte gözümüze sokulan bir şey var.
bir sorun, sıkıntı…
O da hiçbir şeyin dışarıdan bakıldığı gibi olmadığı…
Dışarıdan bakıldığında iyi olarak nitelendirilebilecek bu ailelerin zaman içinde aslında nasıl da türlü olmamışlıklar ve yarım kalmışlıklarla dolu olduğu gerçeğine tanık oluyoruz. Zamanla ilişkilerin nasıl da çürümeye yüz tuttuğunu fark edip aynı zamanda bir şeyleri de sorguluyoruz.

Belki de filmin seyirci üzerinde yarattığı en büyük etkilerden biri de bu.
gelelim başrole…
Şüphesiz şu dillere destan “rüzgarda savrulan poşet” aslında filmin başkahramanı gibi bir şeydir. Sadece o iki dakikalık muazzam sahne için bile izlenir bu film.

SPOİLER

Filmin elbette birbirinden güzel diyaloglar barındıran sahneleri mevcut. Lakin belki de en güzeli rüzgarda uçuşan poşet videosunu izlerken Ricky Fitts karakterinin söyledikleridir. Şöyle der;
“Kar yağışına dakikalar kalan günlerden biriydi. Hava elektrik yüklüydü neredeyse duyabiliyordun ve bu torba oradaydı. benimle dans ediyordu. Tıpkı oynamam için yalvaran küçük bir çocuk gibi işte o gün fark ettim. Her şeyin ardında hayat vardı ve iyilik dolu, inanılmaz bir güç. Korkmak için hiç bir neden olmadığına inanmamı istiyordu. Video zavallı bir bahane, biliyorum ama hatırlamama yardım ediyor. Hatırlamaya ihtiyacım var bazen öyle çok güzellik var ki dünyada
dayanamayacağımı hissediyorum ve kalbim içine kapanacak. “


İşte görüntüde rüzgarda salınan bir poşet eşliğinde söylenen tüm bu cümleler ile bu film unutulmayandır.
— spoiler 
Kısacası aldığı ödülleri hak etmiş bir filmdir bu. Aynı zamanda size birçok konuda sorgulama imkanı sunan da bir yapım. Tüm bunların dışında bir de işin şöyle bir tarafı var. Artık ne zaman yolda ya da orda burada rüzgarda uçuşan bir poşet görsem mühim bir şeyi bana anımsatan bir filmdir bu.
Neyi?
hayatın güzelliğini…
Çünkü ” her şeyin ardında hayat vardı “

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu