AMERİKAN FUTBOLUNFL

Arizona Cardinals’e Packers Çelmesi

7 maçlık yenilmezlik serisi bulunan Arizona Cardinals 8. hafta maçında Green Bay Packers engeline takılarak namağlup ünvanını kaybetti. Peki işler bu kadar iyi giderken Cardinals’e ne oldu? Cardinals Rams gibi dişli takımlara yenilirken neden 7 eksik oyunculu Green Bay Packers’a kaybetti?

Arizona Cardinals’in Genel Durumu Hakkında

Arizona Cardinals’in hucümdaki silahları çok sınırlı ama düzen olarak gayet iyiler. Hopkins ile Murray’nin beraber oynayabilmesi hucüm takımına seviye atlattırdı fakat şapkadan tavşan çıkarabilecek 2 oyuncu haricinde başka oyuncuları bulunmuyor ellerinde. Sadece elit bir WR takım arkadaşı bulunan Kyler Murray bu sene daha bir olgun ve sorumluluk alacak şekilde oynuyor. Snaps başladığı andan itibaren aldığı doğru hucüm tercihleri dikkat çekiyor.

Savunmaya gelecek olursak D-line’ı güven veriyor sadece. D-line’a çeki düzen veren oyuncu ise kesinlikle JJ Watt. Normal sezonu dengeli geçerebilecek bir takımı korkulacak bir defans haline getirebildi. D-line haricinde diğer mevkiler play-off’u kolay geçiremeyecek gibi durmuyor, defans takımı bu haftaya kadar zar zor ayakta durdu.

Arizona Cardinals 7 maçlık galibiyet serisini nasıl elde etti?

İlk hafta ile başlayacak olursak Tennessee Titans maçı kesinlikle Titans defans takımının aşırı kötü olmasına ve Ryan Tannehill’in Julio Jones ve AJ Brown tercihlerine çok yönelmeyip sürekli ve inatla Derrick Henry ile oyun kurmaya çabalaması yüzünden kazanıldı. Az önce de belirttiğimiz gibi D-line’ı gayet iyi durumda olan Cardinals için RB ile sürekli oyun kurmaya çalışan takım onlar için kolay av oldu.

Rams maçına gelecek olursak tamamen hucüm takımı farkına maçı kazandı. D-line Stafford’ı çok zorladı ve üstüne Stafford’ın Cooper Kupp’dan başka elinde rahat kullanabileceği silah olmayınca bu maç çantada keklik oldu.

Browns ve 49ers maçlarına gelecek olursak bu maçlar tamamen sakatlıklarla boğuşan rakiplerden ötürü kazanıldı. 49ers cephesinde Raheem Mostert ve George Kittle gibi önemli sakatlıklar bulunurken Browns cephesinde Mayfield sakat bir omuzla sezonu geçiriyor.

Texans ve Jaguars için fazla detay vermeden zaten kötü bir sezon geçirdiklerini belirtmek yeterli olacaktır.

Vikings maçı için ne yorum yapsak bilemeyiz. İki tarafın çok büyük hataları oldu fakat en çok hatayı yapan taraf Vikings olduğu için Cardinals bu maçı kazandı. Vikings, Cardinals’in CB oyuncularının olduğu taraflardan uzun mesafe top taşıyarak touchdownlar bulması göze çarptı. Cardinals’in savunmasının en büyük açığı bu mevkiler. Vikings cephesi kötü field goal şutları yüzünden bu maçı Cardinals’e hediye etti.

Arizona Cardinals Zach Ertz’ü kadrosuna kattı

Arizona Cardinals pick ve çaylak CB Tay Gowan karşılığında kadrosuna kattı. Bu transferi yorumlayacak olursak Cardinals kesinlikle Kyler Murray’nin elindeki silahları arttırmaya yönelik bu transfer hamlesine yöneldi. Bu transfer kesinlikle şart mıydı? Kesinlikle değildi. Çünkü iyi bir hucüm kurgusuyla Hopkins ve Murray bir şeyler yapabileceklerini kanıtladılar yan parçalardan kötü denemeyecek kadar verim aldılar. 30 yaşındaki Zach Ertz elit bir denilebilecek bir Tight End oyuncusu diyemeyiz. Zaten günümüzde eli TE oyuncusu saymaya kalksak 3 tane zor sayarız.

Cardinals bunun yerine neler yapabilirdi? Mesela bugün Von Miller 3.tur draft hakkı karşılığında Los Angeles Rams’e takaslandı. Cardinals’in D-line haricinde diğer savunma mevkileri rahat bir play-off çıkaramaz kesinlikle, hele hele Corner Back oyuncuları kan ağlarken bu Zach Ertz hamlesi öncelikli olmamalıydı. Tecrübeli Von Miller ile Line Backer bölgesi güçlendirilip kötü durumda olan Corner Back mevkisine yatırım olarak Tay Gowan’a yatırım yapılabilirdi.

JJ Watt sezonu kapattı!

Defans takımında D-line’nın başarısı göze çarparken ve işler yolunda giderken JJ Watt omzundan sakatlanarak sezonu kapattı ve D-line büyük yara aldı. Defansta tek düzgün giden bölge de sendeleyecek gibi duruyor. Doğru defans hamleleri yerine Zach Ertz hamlesi yapıldığı için cap space kalmadı ve Cardinals şu anda zor durumda kaldı. Bugün Trade Deadline dönemine gireceğiz, Cardinals büyük ihtimalle bu kadro ile sezon sonunu görmeye çalışacak.

Cardinals neden Packers maçını kaybetti?

Cardinals bu maçı takımca amatörce oynamaktan ve sorunlu CB mevkiilerinde ötürü kaybetti kesinlikle. Bu maçtan çok büyük dersler çıkarmalı Cardinals. 7 eksik oyuncusu bulunan contender takıma maç vermesi kesinlikle anormal bir durum. Öncelikle sadece bu maç özelinde değil özellikle Rams maçına dikkat edersek sürekli false start ile flag çıkarılan taraf oldu Cardinals. Sezona büyük bir iddia ile giren takımın bunu çoktan aşmış olması gerekir. Punt return anında top taşıyacak taraf olduğunda Cardinals çok saçma bir hata ile Packers’a top kaybetti. Bunun play-offta yapıldığını düşünürsek hiç affedilecek bir durum olmaz. En son dikkat çekmemiz gereken hata ise maçın bitmesine saniyeler kala red zone alanında INT yaptıran bir takımın play-off ömrü uzun olmaz maalesef.

Konuyu toparlamak gerekirse Arizona Cardinals’in hucüm kurgusu iki elit oyuncusuyla beraber şu anda çok açık vermeden yoluna devam ediyor. Defans takımı ise zamanında yapılmayan defans tranferlerinden ve kötü ilk tur draft seçimden ötürü JJ Watt sakatlığıyla beraber kötüye gidecek gibi duruyor. CB mevkiileri bu lig standartlarının kesinlikle çok altında.

Mehmethan Bellek

Hasta NFL ve NCAAF takipçisi, Tampa Bay takımları taraftarı ve koyu Justin Herbert savunucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu