BASKET HABERLERİHayat HikayeleriNBA

Başlamadan biten hikaye : Zhaire Smith

Bu hikaye bir basketbolcunun başına gelebilcek en talihsiz olaylardan birini anlatıyor. Başrolümüz Zhaire Jahi-ihme Smith. Zhaire basketbol kariyerine Lakeview Centennial lisesinde başlamış burada 20.1 sayı 6.6 ribaund 3.0 asist ortalaması tutturmuştur. Kolej yıllarında Texas Tech ile devam ettirmiştir. Daha sonra 2018 draftına katılmaya karar vermiştir.

Zhaire Smith 16. sıradan Phoenix Suns tarafından draft edilmiştir. Takas hakları Dario Šarić takasında 76’a geçmiştir, bu yüzden Zhaire Smith çok uzun olmayacak NBA kariyerine 76ersda başlıyacaktır. Peki Zhaire Smithin NBA kariyeri neden bu kadar uzun sürmedi?

Zhaire Smith 1.91 m boyunda bir guard. Zhaire çok atletik bir oyuncu . Lise ve kolej yıllarında inanılmaz iyi smaçları var. Kendisi bir point guard değil shooting guard ama Zhaire lise yıllarında ne 1 ne 2 , 3 , 4 oynamamış hep 5 numara yani pivot olarak oynamış, sebebi ise takımda en uzun oyuncunun kendisi olması .Tabi lise yılları boyunca 5 numara olması ona ribaund almasında çok katkı sağlamış olabilir ama şutunun gelişmemesi konusunda bir o kadar zarar vermiştir . Zhaire Smith koleş yıllarında Texas Tech ile oynarken kendi takımında en iyi 2. skorer olmuştur. 76ers Zhaire Smith’i çok atletik biri olması dışında aynı zamanda çok iyi bir savunmacı olabileceğini düşünmüştür ve Zhaire Smith drafta katılmayı tercih ettiği zaman 18 yaşındaydı. Gelişmeye açıktı .

https://www.youtube.com/watch?v=eKb_5eBUQWM

 

Zhaire Smith, Nba yaz liginde oynarken şutu dışında gayet iyi bir performans göstermiştir. Ama Zhaire tüm 76ers çaylaklarında olduğu gibi sene başlamadan sakatlanmıştır. Sol dizinde ki sakatlığından dolayı sene başına kadar forma şansı bulamamıştır. Zhaire iyileşme sürecindeyken başına inanılmaz bir talihsiz bir olay gelecektir.

Zhaire Smith tüm fındık türevlerine karşı alerjisi var. Bu alerjisi ilk olarak Zhaire Smith küçükken diğer bir çocuğun yüzünde fındık ezmesi sürünce gözlerinin kapanına kadar şişmesine neden oluyor. Bu alerjiye rağmen Zhaire beslenmesine dikkat ediyor ve sporunu yapmaya devam ediyordu. Fakat bir gün Zhaire antrenmanı yaptıktan sonra 76ers tesislerinde tavuk yiyor. İlk başlarda biraz dudağında bir uyuşma hissediyor. Zhaire tesislerden çıkıp eve gidiyor. Duş alırken bir anda kendisini kaybedip yere düşüyor. Hemen telefona ulaşıp ailesine haber veriyor. Sonra Zhaire hızlıca hastaneye kaldırılıyor. Fakat Zhaire durumu çok ağırlaşıyor kan kusmaya başlıyor. Hızlıca Philadelphia’da başka bir hastaneye naklediliyor. Orada boğazından bir ameliyat geçiriyor. Ameliyatta boğazına tüpler yerleştiriliyor. 2 hafta boyunca ne yemek yiyebiliyor ne de yatağından kalkabiliyor. Hatta belli bir süre konuşma yeteneğini kullanamıyor. 2 hafta yatakta geçen süre sonrası Zhaire 18, 19 kilo kaybı yaşıyor ve hastaneden taburcu olduktan sonra neredeyse hiçbir ağırlık kaldırımı dahi yapamıyor. 1 ay sonra boğazında ki tüpler çıkartılıyor. Tabi bu zaman aralığında Zhaire Smith zar zor antrenman yapmaya çalışıyordu ama boğazında olan tüpler buna izin vermiyordu.

Sakatlığını atlattıktan sonra, önce G League’de süre almaya başladı daha sonra 76ers ile süre bulmayı başardı. Normal sezonun son maçında 32 dakikada 17 sayı attı. Bunca olay atlattıktan sonra beklendiği gibi Zhaire şutu hala gelişmemişti. 76ers daha sonra Zhaire Smith’i Detroit Pistons’a takasladı. Pistons ise oyuncu ile devam etmeme kararını aldı ve sözleşmesi feshedildi.

2023 yılı itibariyle Zhaire Smith bir takımda yer almamaya devam ediyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu