BASKET HABERLERİNBA

NBA’de sezonun ikinci haftasını geride bıraktık. Biz de bu hafta Boston Celtics’te yaşanan gelişmeleri değerlendireceğiz.

Not: Bu yazı Miami Heat maçı öncesinde yazılmıştır.

YAPRAK DÖKÜMÜ

Boston Celtics için Danny Ainge’in ayrılmasıyla her şey başa sardı. Yıllardır hedeflenen o final ve yüzüğün gelmemesi Celtics gibi bir franchise için başarısızlıktı. Kurulan contender olabilecek kadroların başarısız olması sonucunda Danny Ainge ayrılma kararı aldı. Ardından ligin en iyi 5 koçundan biri olduğunu söylesek yanılmayacağımız Brad Stevens onun koltuğuna geçti. Koçluk koltuğuna ise Ime Udoka geldi. Kemba Walker ile yolların ayrılmasının ardından 1 numara eksiğini Dennis Schröder ile dolduran Celtics, takımın rotasyonuna yer alabilecek Josh Richardson ve Al Horford hamleleri yaptı.

Sezon başlarken bütün yük artık takımın iki yıldızındaydı. Tatum ve Jaylen Brown. Artık takımı ileri seviyeye taşıyacak oyuncular onlar olacaktı fakat sezon başladığında işler hem onlar için hem de  yeni koç Ime Udoka için yolunda gitmeyecekti.

Aslında sezonun ilk olumsuzluğu preseasonda yaşandığını söyleyebiliriz. Al Horford ve Jaylen Brown’ın corona olması ile ikili on gün takımdan uzak kaldı. Ardından sezon başında kötü oyunla gelen New York Knicks ve Raptors mağlubiyetleri takımın zamana ihtiyacı olduğunu gösterdi. Ancak iki Wizards maçının kaybedilmesi, ardından gelen Bulls yenilgisi taraftarları ve Celtics medyasını panik butonuna basmaya itti. Tabii bunda Chicago Bulls yenilgisi sonrası Marcus Smart’ın açıklamarının da payı var..

Marcus Smart: “Ben sadece basketbol oynamak istiyorum. Bütün takımlar Jaylen Brown ve Jayson Tatum üzerinden oynadığımızı biliyor. Onlar çok fazla pas vermek istemeyebiliyorlar. Hala öğrenme aşamasındalar fakat bir adım daha atıp işleri takım arkadaşları için kolaylaştırmalılar.”

Bu açıklamalar belki takım içi problemler olduğu söylentilerini yaysa da Marcus Smart tarzı bir karakterin takımı ateşlemek için bu tür  ve benzeri açıklamalar yapması gayet doğal. Her takımın böyle bir karaktere ihtiyacı vardır. Marcus Smart da bunu üstleniyor. Özellikle tartışılan Jayson Tatum’un oyunu ve tercihleri konusunda da haklı olduğunu söyleyebiliriz.

İstatistikler dolu gibi gözükse de yüzdeler berbat gözüküyor. Özellikle Jayson Tatum’ın şut tercihleri gerçekten çok kötü İkili sıkıştırmalar geldiğinde atılan zorlama şutlar, verilmeyen paslar. Bunlar takımın ritmini, yüzdesini ve hatta savunmasını olumsuz etkileyen faktörler. Marcus Smart’ın açıklamalarının asıl sebebi de bu. Tatum gibi özel bir yeteneğin oyununu artık olgunlaştırması gerekiyor. çok yetenekli bir oyuncu evet. Ancak bu oyun stiliyle takımı bir üst seviyeye taşıması zor görünüyor. Savunma konusunda da sahada oldukça eforsuz görünüyor Tatum.

Takıma geri dönen Al Horford’un ise çabalarından da bahsetmemek olmaz. Eski günlerindeki gibi performans gösteren Al Horford, bu çizgiyi ne kadar sürdürür bilinmez. J-Rich ile Dennis Schröder’in ise biraz takıma uyum sağlaması ve daha iyi performans göstermesi gerekiyor. Özellikle Miami Heat zamanlarındaki J-Rich performansı bu takıma çok şey katacaktır.

Son olarak ise tepkilerin odağına gelelim. Yeni koç Ime Udoka. Brad Stevens gibi bir koç sonrası gelmek herkes için zordur zaten. Ancak kötü başlanılan sezon da Udoka için işlerir zorlaştırdı. Saha yerleşimi, rotasyon problemi ve starların kullamınında problemler yaşanıyor Boston Celtics’te. Boston Celtics sezon içinde elbette ritmini bulacaktır. Playoffta tekrar iddialı olacak konuma gelecektir ancak bu Ime Udoka ile mi olur bilmiyoruz. Belki de Brad Stevens, 2006 yılında Pat Riley’in yaptığı gibi takımın koçunu kovup takımın başına geçer. NBA’de her şey mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu