MÜZİK

Büyüklerin savaşı : Drake ve Kanye

Drake ve Kanye West veya yeni adı ile Ye. Bundan aylar önce Kanye’nin albümünün yakın zamanda çıkacağı iddiaları yavaşça piyasayı sarmış, Drake ile aralarındaki ateş tekrardan harlanmıştı. Hatta televizyon kanallarının yayınları yarıda kesilip CLB’nin 3 Eylül’de çıkacağını duyurmasının bile Kanye’nin bir oyunu olduğunu ve Drake’i bir düelloya davet ettiği söyleniyordu ancak öyle olmadı. Önce Kanye albümü Donda’yı 29 Ağustos’ta bizlere sunmuş, hemen ardından fazla gecikmeden Drake ise Certified Lover Boy ile 3 Eylül’de Kanye’ye cevap vermişti. Ortaya koydukları işler ile adeta piyasayı etkileri altına almışlar iken Kanye 9 Kasım’da bir açıklama yaparak Drake ile tekrar bir araya gelmek istediğini belirtti. Bu açıklamadan sonra herkesin aklında tek soru vardı. Aralarındaki bu savaş bir pr çalışması mıydı?

Drake ve Kanye arasındaki tartışma pr uğruna mıydı?

Bir kısım bunu pr çalışması olarak görse de, diğer kısım da ikisinin de pr’a ihtiyaç duymadığı kanaatinde. Bu olay bir pr çalışması mı ? Bu soruya bir yanıt bulmak zor olsa da, dinleyiciler her iki taraftan da yakın zamanda bir albüm alarak istediğini elde etti diyebiliriz. Aynı zamanda Drake ve Kanye ikilisi de bu dönemde rekorlar üstüne rekorlar kırarak bir kez daha kendilerini kanıtladılar.

Bu savaşın kaybedeni yok

Kanye Donda’yı çıkardıktan sonra 152’den fazla ülkede 1 numaraya ulaştı. Apple Music tarihindeki en yüksek sayıya ulaşarak rekor kırdı. Drake ise Certified Lover Boy’u çıkardıktan sonra ise Spotify’da 1 günde en çok dinlenen albüm rekorunu kırdı. Donda albümü ilk gününde 94.5M, ikinci gününde ise 102.1M dinlendi. Certified Lover Boy ise ilk gününde 153.4M ikinci gününde ise 89.9M dinlendi. Certified Lover Boy albümündeki Lil Baby’nin Drake’e eşlik ettiği Girls Wants Girls şarkısı bir günde ABD’de en çok dinlenen şarkı rekorunu kırdı. CLB çıktıktan sonra Billboard Hot 100’da aynı anda ilk 10 şarkıdan 9’u Drake’e ait şarkılardan oluştu. Amerika’da yılın en çok satan albümü Certified Lover Boy albümü oldu.

Drake ve Kanye konseri

İkili 20 Kasım’da ortak bir konsere çıkacaklarını açıklamışlardı. Hatta konser provasında Drake’in Donda albümünde bulunan “24” şarkısına eşlik ettiğini de görmüştük. 10 Aralık’ta ise konser yapılmış büyük de bir ilgi görmüştü. Günün sonunda bu iki adamın ne kadar akıllı olduğunu görmüş oluyoruz. Hem istediklerini aldılar, aynı zamanda dinleyicilerine de istedikleri şeyi verdiler. Bu seviyede olan bu iki adamın bu kadar yakınlaşmış iken stüdyoya girmeleri de bekleniyor. Bu zamana kadar böylesine mükemmel işler ile karşımıza çıkan ikilinin birlikteliği tadından yenmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu