FUTBOLTÜRKİYE LİGİ

Çağdaş Atan Ve Alanyaspor…

ÇAĞDAŞ ATAN

Son dönemde potansiyelli yerli teknik direktörlerin başında gelen Çağdaş Atan hakkında antrenörlük dönemi ile ilgili bilgilendirici bir yazı yazmak istedim. İyi okumalar…


Çağdaş Atan, 15/16 sezonunda futbolu bıraktıktan sonra Sergen Yalçın’ın yanında antrenörlüğe başladı. Sırasıyla Gaziantep, Kayseri, Eskişehir, Konya ve Alanya’da yardımcı antrenör olarak Sergen Hoca ile beraber çalıştı.Sergen Yalçın ile çalıştığı dönemlerde medyada, “Sergen Yalçın’ın başarısının sebebi Çağdaş Atan.” gibi haberler de olmuştu. Alanyaspor’da beraber çalıştıkları zaman başkan Hasan Çavuşoğlu, Çağdaş Atan’ın yeteneğini görmüş olmalı ki, Erol Bulut ile yollarını ayırdığı zaman sezona kariyerinde ilk defa “teknik direktörlük” yapacak olan Çağdaş Atan’ı getirdi. Çağdaş Atan oyun felsefesi olarak kaleden paslı çıkmayı hedefledi. Bütün futbolcuları oyuna dahil etmek, herkesin konsantre olması onun en büyük isteği diye düşünüyorum.

UEFA Pro lisansı olmadığı için basın toplantılarına çıkamıyor. Sadece Pro Lisans sahibi kişi raporlu olarak gösterildiği zaman Çağdaş Atan, basın toplantısına katılıyor. Basın toplantısı yaptığı zaman hep futbolun içini, taktik yönünü konuşmak istediği çok belli. Herkesin bildiği Beşiktaş maçından sonra, o zamanın liderini, yanında çalıştığı hocasını harika bir taktik ve disiplinle yendiği zaman basın tarafından soru sorulmamasını şaşkınlıkla karşılayıp “Soru yok mu arkadaşlar?” cümlesini kurmuştu. O dönem çok gündem olmuştu. Çağdaş Atan’ın o konuda kesinlikle haklı olduğunu da eklemek gerek. O konulara fazla girmeden devam edelim.

Alanyaspor sezona başladığında 4-2-3-1 gibiydi. Tabii ki saha içinde Bakasetas’ın forveti çiftlemesi ile 4-4-2, bazen de 4-1-4-1’e bürünebiliyordu. Alanyaspor genel olark bu kadro ile sahada yer aldı. Berkan Kutlu, Babacar, Tayfur, Fatih Aksoy gibi isimler de arada ilk 11’e giriyordu. Bu diziliş ile Çağdaş Atan takımından Marafona’dan başlayarak pas yapmalarını, kaleden pasla başlamaları gerektiğini aktarmıştı. Oyunu genel olarak geride Salih Uçan, ileride Bakasetas kurdu. Caulker-Tzavellas ikilisi pas konusunda çok kaliteli iki isim. Hata yaptıkları maç sayısı azdır. Bu ilk 11 ile Hatayspor’u 6-0 yendikleri maç inanılmazdı. Maçta Hatay’ın isabetli şutu dahi yoktu. %60 topla oynama, 24 şut, tam 604 pas. “Büyük takım” gibi oynuyordu Alanyaspor.


O maçtan sonra Galatasaray deplasmanına geldiler. Oyunlarından hiçbir şekilde geri durmadılar. Galatasaray’dan daha çok pas yaptılar, daha çok topla oynadılar, daha çok şut çektiler, maçı da 2-1 kazandılar. Çağdaş Atan’ın bir diğer büyük maçı ustasına karşı Beşiktaş maçıydı. Salih Uçan, Efecan, Moubandje gibi kilit oyunculardan yoksun çıktılar maça. Bu maçta çok kilit bir nokta var. Şu an Euro 2020’de gördüğümüz ve turnuvaya damgasını vuran ters ayaklı bekler. Çağdaş Atan bunu Ghezzal’a karşı Tayfur Bingöl ile denedi ve çok başarılı oldu. Ghezzal 21 top kaybı, 6.0 SofaScore reytingi ile Beşiktaş kariyerinin en kötü maçını oynadı. Çağdaş Atan’ın bulduğu bu çözüm etkileyiciydi ki Tayfur o maçta bir de asist yapmıştı. Alanyaspor maçı 2-1 kazandı. Çağdaş Atan’ın her maçta başarılı olduğunu da görmüş olduk. Büyük maç küçük maç fark etmeksizin her maçta aynı oyun tarzı, aynı disiplin ile oynadı. Fenerbahçe deplasmanına geçtiğimiz zaman, Alanyaspor’un son maçlarda kapanan takımları açmakta zorlandığı görüldü. Çok iyi oyun, çok iyi istatistik fakat gol bulmakta zorlandığı bir zamandı.


Erol Bulut’lu Fenerbahçe bunu dikkate alınarak topu Alanyaspor’a bıraktı. Kontra atak ile gol bulmaya çalıştı. Alanyaspor maçta %71 ile rekor topla oynadı. 569 pas yaptı fakat Fenerbahçe’nin planı tuttu. Maçtan sonra basın toplantısında Çağdaş Atan Fenerbahçe’nin büyük bir camia olduğunu ve 5 büyük ligde topu rakibe bırakıp şampiyon olan takım sayısının çok az olduğunu söylemişti. O dönem Erol Bulut haklı gösterilse de zaman Çağdaş Atan’ı haklı gösterdi. Uzun haftalar liderlik de yaşadı Alanyaspor. Ligin devre arasında belki de Çağdaş Atan’ın oyununda en büyük önemi taşıyanlardan Bakasetas’ın Trabzonspor’a transfer olması kötü etkiledi. Çağdaş Atan onun eksikliği doldurmak için yerine Salih,Efkan,Umut’u denedi. Bazı maçlarda çift forvete döndü bazı maçlarda üçlü oynadı. Bakasetas’ın yerini doldurmak kolay olmadı. İkinci devrenin ortalarında yine Alanyaspor’un oyununda büyük önem taşıyan yardımcı antrenör Francesco Farioli’nin Karagümrük teknik direktörlük görevine gelmesi Çağdaş Atan’ın işini zorlaştırdı. Yine de Çağdaş Atan ve Alanyaspor harika bir sezon geçirdi.

Ligde %61 ortalama ile ligin en çok topla oynayan, topu en çok direkten dönen(21), maç başına en çok isabetli pas yapan, en çok uzun top atan takım oldu. Stoperler Caulker ve Tzavellas’ın en çok isabetli pas yapan oyuncular olması da bir şeyler anlatıyor. Çağdaş Atan’ı çok potansiyelli görüyorum. İlerde kesinlikle ülkemizi Avrupa’da temsil edecektir. Önü çok açık. İnşallah her şey istediği gibi olur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Yeni yazılarda görüşmek üzere…

                    Yekta Kızılkaya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu