NASCARSlavic'in Kaleminden

Chase Elliott Kimdir?

Bu yazıda Chase Elliott 2 yi anlatacağım, 28 Kasım 1995 yılında doğdu Chase, babası efsane NASCAR pilotu Chase Elliott’dur. (Babasının da adı Chase’dir.) Küçük Chase’in ilk profesyonel motorsporları kariyeri 2010 yılında başladı, o yıl 40 yarışa çıktı ve 12 galibiyet elde etti ve 38 kez ilk 10’a girdi bu bir çatlak için müthiş istatistik.

2013 yılına kadar yerel serilerde yarıştı 2013 yılında ise sonunda NASCAR’ın en büyük 3 serisinden biri olan en düşük seri yani Truck Series’a başladı. Orada pek başarılı bir sezon geçirmedi ancak sponsorları ve JR Motorsports ona güvendi 2014 yılında NASCAR’ın en büyük 2. Serisi olan ve NASCAR’da bir ulusal seri şampiyonasını kazanan ilk çaylak ve bu serideki en genç şampiyon rekorunu kıracağı Xfinity Series’a terfi etti. Müthiş bir yıl çıkardı 3 galibiyet ve 26 kez ilk 10 ile normal sezonu bitirdi playofflarda ise şampiyonluğu kazandı.

29 Ocak 2015’te Hendrick Motorsports, Elliott’ın 25 numara ile NASCAR’ın en büyük serisi olan Cup Series’da yarışacağını ertesi yıl da NASCAR efsanesi Jeff Gordon’un emekli olmasıyla boşa düşecek olan 24 numarayı alacağını açıkladı. 2015 yılında sadece 5 yarışa çıktı ve en iyi 16. Sırada bitirdi.

2016 yılı Elliott’un ilk tam zamanlı sezonuydu, gerek babasının başarılı bir pilot olması gerek de gelmiş geçmiş en iyi NASCAR pilotlarından sayılan Jeff Gordon’un yerine gelmesi beklentileri fazlasıyla yükseltti. Bir çaylağa göre iyi sayılabilecek bir performans gösterdi, playofflara katılma şansı yakaladı ancak son 12 turunda elendi.Elliott, 2017 sezonuna üst üste ikinci kez Daytona 500’de pole’ü kazanarak başladı.

1996’da Dale Earnhardt’tan bu yana hem Daytona 500 pole’ünü hem de eleme yarışını kazanan ve NASCAR tarihinde üçüncü olan ilk sürücü oldu. 2016 ve 2017 sezonu neredeyse aynıydı ikisinde de galibiyet alamadan sezonu bitirdi. 2018’de Hendrick Motorsports, Elliott’un 24 numaralı araba numarasını, babasının yarış kariyerinin çoğunda kullandığı araba numarası 9’a ve ayrıca Chase’in NASCAR’ın alt serisindeki numarasına değiştirdi. Ayrıca 2018 chase için bir dönüm noktası olacaktı, Watkins Glen’de ilk galibiyetini aldı ve başarıya giden yolun kapılarını araladı. O sezon biri playofflarda olmak üzere iki galibiyet aldı ve sezonu 6. Bitirdi. 2019 sezonu da Chase için durgun bir sezon oldu denilebilir. Nihayet 2020 sezonunda Chase kariyerinin en zirvesine ulaşacak ve ilk şampiyonluğunu alacaktı, bu şampiyonluk uzun zamandır giden Joe Gibbs ve Penske dominasyonunun da sonu olacaktı.

2021 yılında ünvanını kormak için yarışacaktı, inişli çıkışlı bir sezon oldu ve şampiyonluğu takım arkadaşı ayrıca eski rakibi Kyle Larson’a kaptırdı. Bu yıl ise Chase Hendrick Motorsports ile 2027 yılına kadar sözleşme imzaladı kendisinin şu an 13 galibiyeti var ve inanıyoruz ki ileride daha nice şampiyonluklar kazanacak. Ayrıca bu bilgiyi vermezsem ölecekmişim kendisi çok sıkı bir F1 de Ricciardo hayranıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu