AMERİKAN FUTBOLUNFL

Kansas City Chiefs Üzgün, Cincinnati Bengals Mutlu

Ufak bir final arasının ardından yeniden sizlere bir yazı hazırlamanın mutluluğu ile bilgisayar başındayım. NFL’de de konferans finallerini tamamladık. Özellikle Arrowhead Stadyumunda oynanan Cincinnati Bengals – Kansas City Chiefs mücadelesi maç içerisinde yaşattığı gel gitlerle hop oturtup hop kaldırdı. Harika iki maç izledik. İki maçta da oynanan oyun, skor, aksiyon, drama hepsi tatmin etti. AFC konferans final maçına dair detaylı analizimi okumanız için sizi yazıyla baş başa bırakıyorum.

Cincinnati Bengals – Kansas City Chiefs

Cincinnati Bengals - Kansas City Chiefs AFC konferans finali
Cincinnati Bengals v Kansas City Chiefs

Playofflar başladığında ortak fikir olarak Buffalo Bills – Kansas City Chiefs mücadelesi erken bir AFC finaliydi.  Bu maçın galibi Super Bowl oynar gözüyle bakılıyordu. Patrick Mahomes ve arkadaşları üst üste üçüncü Super Bowl’una çıkmayı hedeflediler. Tarihte bunu başaran yanılmıyorsam üçüncü takım olacaklardı. Cincinnati Bengals ise playoffların underdog takımıydı. Beklenenden fazlasını elde etmiş herkesi memnun etmiş bir haldeydiler.

Mücadeleye iki takımda hücumda sıkıntılarla başladı. Anlamlı mesafeler kaydedemeyen hücumların ardından sahneye buraların tecrübeli ismi Patrick Mahomes çıktı. Patrick Mahomes hücumun sağ tarafında bulunan Tyreek Hill’e doğru pasını gönderdi ve Arrowhead Stadyumunu sevinç çığlıklarına boğdu. Bengals’ın hücum etmekte zorlandığı bölümlerde özellikle koşu oyunu hiç çalışmadı. Joe Mixon bir türlü istediği koşamazken Chiefs savunması Ja’marr Chase’e inanılmaz coverage uyguluyordu. Joe Burrow diğer silahlarını çalıştıramadığından çok çabuk sahayı terk ediyordu. İlk çeyreğin bitimine 40 saniye kala çaylak kicker McPherson alan golünde isabeti bulmayı başardı ve ilk çeyreği 3-7 Chiefs üstünlüğü ile kapattık.

Kansas City Chiefs oyuncusu Patrick Mahomes'un ilk çeyreğin ardından sevinci.
Patrick Mahomes – Kansas City Chiefs QB

İkinci çeyrekte tam bir Chiefs fırtınası vardı. Sazı eline alan Mahomes’a karşı Bengals defansı baskı kurmakta çok zorlandı. Bunu fırsat bilen Patrick Mahomes-Travis Kelce ortaklığı ile başladık. Yine hücumun sağına bir pas atan Mahomes bu touchdown pasıyla takımını 3-14 öne geçirmeyi başardı. Chiefs adına işler tıkırındaydı ve Bengals’ın gardını düşürmüşlerdi. Tam bu esnada çoğumuza göre nakavtı yapan yumruk geldi ve Mahomes bir kez daha sahneye çıkarak takımını 10-21 öne geçirdi. İlk yarı bu sonuçla biterken Joe Burrow zihinsel olarak Cincinnati’den gelmemiş gibiydi.

Joe Burrow – Cincinnati Bengals QB

İkinci yarı da bütün görüntü tersine döndü. Joe Burrow devre arasında ne yaptıysa kendisine yaramıştı. Bu sefer Patrick Mahomes sahada yoktu. Üçüncü çeyrekte Joe Burrow 2 yardlık touchdown pası atarak takımını ateşledi. Bengals’ın umudu artmıştı. Bengals savunması da ritmini bulmuştu ve Patrick Mahomes’a sanki geçen sezonun Super Bowl maçını anımsatacak derecede baskı kurmuştu. Joe Mixon özellikle ikinci yarıda önemli yardlar alarak takımına ilk hakları getirdi. Arrowhead stadyumu ikinci yarı da geçen her andan sonra daha da sessizleşip endişe duymaya başladı. Üçüncü çeyrekte Kansas City Chiefs sayı bulamadı ve Mahomes bir interception attı.

Kansas City Chiefs QB'si Patrick Mahomes'un interception sonrası üzüntüsü
Patrick Mahomes – Kansas City Chiefs QB

Son çeyrekte maç bambaşka bir atmosfere bürünmüştü. Bengals’ın geriden gelip Chiefs’i yakalaması bundan da öylesi momentumu arkasına alması Chiefs’i çok zor bir duruma soktu. Son çeyreğin hemen başında Joe Burrow’un attığı interception sonrası iki takımda sahada varını yoğunu ortaya koydu. Nitekim son çeyreğin bitime 3 saniye kala Harrison Butker’ın alan golü ile skora denge geldi ve Arrowhead Stadyumunda uzatmalara gittik. Uzatmalarda top ilk Patrick Mahomes’un elindeydi. Mahomes’un Tyreek Hill’e gönderdiği derin pas yanlış tarafa gitti ve Cincinnati Bengals topu kazandı. Artık touchdown yapmak zorunda olmayan Bengals çok akıllıca topu ileriye götürdü ve en son Kansas City 13 yardında Joe Burrow sahadan çıktı. Sahneye bu sezonun kahramanı çaylak kicker McPherson 4.alan golü için çıktı. Bu alan golünde de isabeti bulan McPherson Super Bowl 23’den beri Super Bowl’a hasret Bengals’ı SoFi Stadyumuna götürmeyi başardı.

Cincinnati Bengals'ın çaylak kickerı maçı kazandıran alan golünden hemen sonra
Evan McPherson – Cincinnati Bengasl çaylak Kicker

Cincinnati Bengals resmi twitter hesabı maçtan sonra AFC şampiyonluğunu bu tweet ile kutladı

https://twitter.com/Bengals/status/1487927835146833925

AFC finalinin hakkını veren bir maç olduğu kesin. Chiefs üç kere üst üste Super Bowl’a çıkmak gibi önemli bir rekora ortak olmayı kaçırdı. Herkesin Super Bowl’a neredeyse kesin gözüyle baktığı bir ortamda büyük hayal kırıklığı yarattılar. Cincinnati Bengals ise 4-11-1 derecesiyle geçilen bir sezonun ardından Super Bowl’a çıkmak herkesin harcı bir olay değil. Muazzam bir maç olan AFC finali sonrası Bengals kupasını kazanırken Chiefs oyuncularının her biri bana Stefon Diggs’i hatırlattı. Kimse yaşatmadığını yaşatmadan gitmezmiş bu hayattan…

Kansas City Chiefs QB'si Patrick Mahomes
Patrick Mahomes – Kansas City Chiefs QB

Maçın rakamlarına bakmak isterseniz şöyle yönlendireyim

https://www.cbssports.com/nfl/gametracker/boxscore/NFL_20220130_CIN

 

Ahmet Baturalp Daban

24 yaşında NFL, Minnesota Vikings ve New York Jets taraftarı. 2017’den beri aktif NFL takipçisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu