BASKET HABERLERİFİLMSİNEMA

Coach Carter Film İnceleme (2005)

Başrolünde Samuel Jackson’ın oynadığı ‘ nasıl lider olunur?’ temalı Amerikan yapımı bir Hollywood filmi olan Coach Carter 2005 yılında vizyona girmiştir.

Filmde kısaca disiplinsiz bir grup gence basketbol oynamayı öğretmeden önce “iyi bir insan” olmayı öğreten koç Carter’ın takımını başarıya ulaştırmasını izliyoruz. Tabi bu başarı öyle kolay olmuyor çok fazla zorluklarla karşılaşıyorlar ama yılmadan ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar.

Film aynı zamanda kendisinden bir sene önce çekilen ve lise Amerikan futbol takımındaki bireyleri anlatan Friday Nights Lights adlı filmin basketbol versiyonudur. Bu iki filmin en dikkat çekici farklılığı biri olayı siyahileri diğeri ise beyazların gözünden anlatmaktadır.

Film genel olarak spor ve gelişim ile birlikte gelişen dramı anlatmakta. Vay be! Gerçekten bu film çekileli 16 yıl olmuş. Benim de sanırım bu filmi izlememin üzerinden 2-3 sene geçti ama bu yazı için tekrar izledim. Öncesinde bile filmin detayları ve filmden aldığım zevk ile beraber çıkardığım mesajlar hâlâ dün gibi aklımda.

Koç Carter’ın ilk olarak yaptığı değişim, öğrencilerini disipline sokmaktı. Tabi başına buyruk yaşamış, antrenmanları ve basketbolu pek takmayan, ne yapacağını bilmeyen bu gençleri disipline etmek ve kumanda etmek pek kolay olmayacaktı. Koç Carter’ın yaptığı şu konuşmayı çok iyi hatırlıyorum. Her 3 siyahi gençten 1 tanesinin hapishanede olduğunu ve eğer buradaki gençlerin bu spora önem vermeyip, akıllarını başlarına almazlarsa o gençler arasına katılabileceğini söylediği sahne gerçekten muazzamdı. Ayrıca NBA başkanlığı yapmış olan ve geçtiğimiz sene aramızdan ayrılan David Stern’ün de başlattığı kılık kıyafet yönetmeliğini filmde yapması, her oyuncunun maça kravat ve takım elbise ile gelmesi de muazzam bir ayrıntıydı.

Çünkü dünyada birçok ortaokul ve lisede, reklam aracı olduğu için okulun spor dallarında başarılı olmasını sağlayan öğrencilerin ders saatleri içerisinde hergeleliklerine göz yumulmakta ve Coach Carter filminde bunun yanlış bir anlayış olduğu mantıklı bir şekilde gösteriliyor. Ortalama ders notlarıyla, iyi bir sporcu gencin akademik başarısına göre daha üst seviyelere gelebileceğini görebiliyoruz. ayrıca Samuel L. Jackson’a da lise basketbol koçluğunun da çok yakıştığını söyleyebilirim.

Filmdeki ilginç replikler ve istatistikler oldukça dikkat çekiyor:
-Richmond lisesi öğrencilerinin sadece yüzde 50’sini mezun eder ve bu mezun olanların sadece
yüzde 6’sı üniversiteye gider.
– Bu ülkede siyah erkeklerin yüzde 33’ü 18 ve 24 yaşları arasında tutuklanır.
– Senin başarısız olman için dizayn edilmiş bir sistem görüyorum.

Tür: Dram, Komedi, Biyografi, Spor

Yönetmen: Thomas Carter

Imdb: 7.3

Merak edenler için filmin soundtracklerini aşağıya bırakıyorum

Filmin Soundtrackleri :

1. all night long – red cafe
2. no need for conversation – fabolous featuring mike shorey
3. professional – chingy featuring gib
4. southside – the game featuring lil scrappy
5. roll wit you – ciara
6. wouldn’t you like to ride – kanye west, malik usef & common
7. hope – twista featuring faith evans
8. your love – van hunt
9. this one – ak’sent
10. beauty queen – czarnok
11. balla – mack 10 featuring da hood
12. time – st. lunatics
13. what love can do – letoya
14. about the game – trey songz

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu