FORMULA 1

Formula 1’in Çılgın Patronu: Briatore

Katakulli lordu. Hokkabaz. Sahtekâr. Bunların hepsi Briatore için söyleniyor. Bu terimleri tek bünyede toplamayı becermiş bu enteresan adamdan bahsetmek istedik. İşte karşınızda Flavio Briatore.

Erken Yaşamı

Briatore 1950 yılında İtalyan Alplerine yakın bir yer olan Verzuolo’da dünyaya geldi. Öğretmen bir ailede doğan Flavio, ailesine hiç çekmemiş. Devlet okulunda iki kere sınıfta kalınca ailesi Flavio’yu okulu bitirsin diye bir özel okula gönderdi. Fassino di Busca Lisesi arazi etüdü bölümünden olabilecek en düşük notlarla mezun oldu. Kayak hocası ve restoran müdürü olarak erken işler bulan Flavio, Tribula ,lakabıdır, adında bir restoran açtı. Restoran şaşılmayacak şekilde battı, ve ödenemeyecek borçlar bıraktı. Daha sonra kapı kapı sigorta pazarlamacası oldu.

70’lerde Paramatti Vermici boya firmasının sahibi olan Attillio Dutto’nun asistanı oldu. Ancak Dutto 21 Mart 1979’da faili meçhul cinayete kurban gidince Flavio yine işsiz kaldı. Sonrasında Milan’a taşınan Flavio Finanziaria Generale Italia’da çalışmaya başladı, bu esnada Luciano Benetton ile tanıştı.

Suçlamalar ve Kaçak Hayatı

80’lerde birden fazla dolandırıcılıkla suçlanan Flavio, iki tane hapis cezası aldı. 1984’de Flavio, Bergamo’daki bir mahkeme tarafından birkaç dolandırcılık suçuyla 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kefaretle falan yırtan Flavio hakkındaki suçlamaların ardı arkası kesilmiyordu. 1986’da Milan yıllarında bir dolandırıcılık ve kumar örgütünün üyesi olmak suçuyla 3 sene daha hapse çarptırıldı. 87’de bu ceza 1 yıl 2 aya indirildi. Hapisten kaçınmak için Karayiplerde Virgin Adalarında kaçak hayat yaşamaya başladı. Asla hapse girmedi ve Avrupa Birliğine döndüğünde af çıkmıştı.

Kaçakken Milan’da tanıştığı Benetton ile arası iyice iyi oldu. Virgin Adalarında birkaç Benetton mağazası açtı. Luciano Benetton, Briatore’yi Amerika mağazalarının müdürlüğüne atadı. Benetton’un reklam başarısıyla birlikte 1989’da geldiğimizde sadece Amerika’da 800 tane mağazaya ulaştı. Bu başarı çok uzun sürmedi, diğer markaların açılmasıyla mağaza sayısı 200’e düştü ve bizim Flavio’ya yol görüldü.

Formula 1 – Benetton F1

İlk yerinden izlediği yarış 1988 Avusturalya GP’si olan Briatore, önceden spora ilgisinin olduğunu söylemesine karşın sporla ilk teması bu yarışta oldu. Luciano Benetton , ne hikmetse, Flavio’yu Benetton F1 takımının başına getirdi. Formula 1 hakkında çok ufak fikirlere sahip olan Briatore, hayat okulundan öğrendikleri ile bu sporda da hayatta kaldı. Çok hızlı bir şekilde mühendis John Barnard’ı transfer etti, aynı adamı çok hızlı bir şekilde kovdu. 1991’de Jordan takımında yarışan Schumacher’i tabiri caizse cezbetti ve Benetton takımına kazandırdı. Times dergisi Briatore’nin Schumacher’in en iyi olabilme ihtimalini gördüğünü ve onun etrafında bir takım kurmak istediğini yazdı. Schumacher 1992 Belçika Grand Prix’ini kazandı ve kariyerindeki ilk galibiyeti aldı.

94 Sezonu

1994 sezonu ise tartışmaların komplo teorilerinin olduğu bir sezondu. Sezona Williams ve Benetton favori takımlar olarak başlamıştı. 92 ve 93 sezonlarını Williams domine etmişti. FIA ise bu durumdan rahatsızdı ve Williams’ı Benetton, McLaren ve Ferrari ayarına çekmeye çalıştı. Bu çok hızlı otomobillerin bir anda yavaşlatılması da tahmin edilebileceği üzere kazaları doğurdu. Sezon öncesi Renault’un baskıları sonucunda emekli olan Prost’un yerine uzun zamandır Willams koltuğunu isteyen Senna geçti. Sezon öncesi testlerde yukarıda bahsettiğim yeni kuralların oluşturduğu kaza tehdidi kendini gösterdi ve Benetton’dan JJ Lehto boynunu kırdı.

94 sezonunun ilk yarışı olan Brezilya GP’sinde Senna pole pozisyonunu aldı. Yarışı pit-stoplara kadar lider götüren Senna aynı anda pite girdiği Schumacher’den 1,5 saniye geride kaldı. Williams takımı da hızlı denilebilecek bir pit yapmıştı ancak Schumacher’in otomobili 1,5 saniye önde çıktı. Bu, Benetton takımı üstündeki ilk hile şüphesini doğurdu. Sona doğru yaklaştığımızda Senna farkı kapatmaya başlamış, Schumacher’e yaklaşıyordu. Ancak viraj çıkışı arabanın kontrolünü kaybetti ve spin attı. Bu spinden sonra motoru stop ettiren Senna, garaja döndüğünde Benetton’un B194’ünde hileli olduğuna emin olmuştu. Schumacher Senna’dan viraja daha fazla gaz taşıyordu. Çekiş- kontrol sistemi tartışması bu yarışla birlikte başladı.

Sezonun 2. yarışı olan Pasifik GP’de ise Senna yine poldeydi ancak kötü startla birlikte Schumacher’in arkasına düştü. Daha sonra da arkadan gelen ve arabasının kontrolünü sağlayamayan Hakkinen’in kurbanı oldu ve yarışı ilk virajda sona erdi. Yarış dışı kalan Senna, oturdu ve viraj çıkışında B194’ü dinledi. Hileden emin olan Senna sinirli bir şekilde garaja dönmüştü.

San Marino Grand Prix hafta sonu ise F1 tarihinin gördüğü en trajik hafta sonuydu. Antrenman turlarında Rubens Barichello komalık olmuş, sıralama turlarında ise Roland Ratzenberger hayatını kaybetmişti. O hafta sonundaki Senna’nın ruh hali zaten yeterince çöküktü, hileli bir otomobile karşı yarışmanın verdiği his ve meslektaşlarının yaşadığı olaylar onu derinden etkilemişti. Senna 1 Mayıs 1994 günü Imola’da San Marino GP’sinde hayatını kaybetti. Onun ölümü F1 tarihindeki çoğu şeyi değiştirecekti.

Benetton’un hileleri

Senna’nın haklılığı ilerleyen yarışlarda ortaya çıkacaktı. Fransa GP’sinde Schumacher’in müthiş startıyla 3.’lükten liderliği aldı. Ve bir anda kalkış-kontrol sistemi tartışmaları da alevlendi. Pasifik GP öncesi test sürüşünde boynunu sakatlayan Ferrari pilotu Jean Alesi yerine gelen Nicola Larini bir İtalyan televizyonuna verdiği demeçte, otomobildeki çekiş-kontrol sistemini kapatacağını söyledi. Bir anda ortalık ateş hattına döndü.

Sezonun ilk 6 yarışın 5’ini kazanan Schumacher şampiyonada açık ara liderdi. Ancak Benetton’un ve bizim ‘katakulli lordu’ Briatore, kendi pilotuna avantaj sağlamak adına hilelere başvurdu. Yarışlar ilerledikçe Benetton’un hileleri de FIA tarafından saptandı. Ancak FIA Ferrari ve McLaren’in gitmesinden çekindiği için vaad ettiği cezaları asla uygulamadı. Sezon içinde Schumacher 2 yarış men cezası aldı ve Benetton takımı da beşyüz bin euro cezaya çarptırıldı. Almanya Grand Prix’inde yukarıda bahsettiğim hızlı pit-stop hilesi Benetton’un kendi ayağına sıkmasına sebep oldu. Yakıt ikmali sırasında filtreyi çıkararak süre kazanıyordu Benetton. Jos Verstappen’in pitinde de aynısını yapıyorlardı ancak borudan dışarıya yakıt fışkırdı ve bir anda Verstappen’in arabası alevler içinde kaldı. 8 Benetton mekanikeri o kazada yaralandı.

Sezon sonunda sezona yaraşır bir şekilde bitti. Avusturalya GP’sinde Schumacher sonucunun ne olacağını bildiği bir yerde Damon Hill’i sıkıştırdı ve kendisini yarış dışı bıraktı. Hill’in süspansiyonu hasar aldı ve yarışı bırakmak zorunda kaldı. Tartışmalı sezona tarışmalı son yakıştı. Schumacher kariyerinin ilk şampiyonluğunu aldı. Briatore ise yine bir işten anlamadan başarılı olmuştu. 95’te daha rahat bir sezonda yine Briatore ve Schumacher şampiyon oldu.

Renault F1

Tıpkı Schumacher’i Jordan’dan transfer ettiği gibi Fernando Alonso’yu da keşfetti. 2003’te hem o hem de Alonso Renault’a geçmişti. Bu süreç içerisinde çok büyük Ferrari dominasyonu vardı. Bu dominasyonu 2005’de Alonso ve Briatore ikilisi bitirmişti. 2005’de en büyük rakipleri McLaren ve Raikkonen dayanıklılıkla uğraşırken Alonso rahat bir şampiyonluk almıştı. 2006’ya geldiğimizde ise Ferrari ve Renault arasında bir şampiyonluk yarışı vardı. Ancak Ferrari’nin gücü yetmedi ve Briatore 4. şampiyonluğunu aldı.

2007’de Alonso’nun ayrılışıyla ve takımın güçten düşmesiyle Renault yarış kazanamaz hale geldi. 2007’de Kovalainen’in Japonya’daki ikinciliği haricinde bir başarı gelmemişti. 2008’de ise son sezonda Hamilton ile yaşadığı gerginlik ve son yarış kaçan şampiyonluk Alonso’yu tekrardan Renault’a getirdi. 2008’de ise Alonso sadece bir galibiyet aldı. Ancak bu galibiyet bir skandaldı. ‘Crashgate’ olarak bilinen skandalı kısaca açıklayacak olursam; takım, ikinci pilot Nelson Piquet Jr.’ a duvara çarpmasını söyledi. Piquet kazasını yaptı ve Alonso güvenlik aracı arkasında takıma 2008 sezonundaki tek galibiyeti getirdi. Bunun bir takım emri olduğunu Piquet takımdan kovulduktan sonra açıkladı.

Piquet’in itirafı sonrası Renault takımı Briatore’ye kapıyı gösterdi. Briatore’nin bu manasız uzun Formula 1 yolculuğu son buldu. 16 senelik kariyerinde 4 şampiyonluğu tüm çakallığıyla kazanmıştı. 2009’da Briatore Formula 1’den ömür boyu ihraç edildi. Bu, motorsporları tarihinde verilmiş en ağır cezaydı. Ama bu ceza 2010 yılında kaldırıldı, bu da Formula 1’e geri dönme ihtimalinin önünü açtı. 2014’te Briatore: “Bu Formula 1 bizim Formula 1’imiz değil” demişti. O kadar skandaldan sonra hâlâ daha açıklama yapması gerçekten gülünç.

Diğer İşleri ve Özel Hayatı

Kenya’da bir tatil köyü, Sardunya’da bir gece kulübü, Toskanya’da bir plaj kulübü, Londra’da bir restoran ve Queens Park Rangers FC’den bir hisse. Liseyi zor bitirmiş bir adam için hiç fena sayılmaz. Queens Park Rangers kulübü hisseleri sonra olay haline gelecek ve Briatore “bir daha asla futbola yatırım yapmam” cümlesini sarf edecekti.

Özel hayatı ise mankenlerle çevrili idi. 98’den 2003’e kadar model Naomi Campbell ile nişanlıydı. 2003’ün Mart ayında ise Heidi Klum ile sevgili olmuşlardı. Aralık ayında ise Klum hamile olduğunu açıklamıştı. Doğumdan önce Briatore ile Klum ayrıldı ve Briatore Leni Klum üzerinde hiçbir hak iddia etmedi. 2008’de model Elisabetta Gregoraci ile evlenen Briatore’nin gelin arabasını Fernando Alonso kullandı. 2010’da ise Gregoraci&Briatore çiftinin bebeği dünyaya geldi. 2017’de bu çift boşandı.

2019’da Movimento del Fare partisini kurdu. 2020’de COVID-19’u yendi. Bu fantastik yaşam hâlâ devam ediyor ve kim bilir bu yazıya eklenecek şeyler yapacak. İhracının kalkmasına rağmen bir daha Formula 1’e dönmeyeceğini söyleyen Briatore’yi yarın öbür gün Alpine takımının başında görürsek şaşırmayın dostlarım. Bolca şans, sahtekârlık ve katakullilerle geçen bu hayat bakalım bizlere daha neler sunacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu