AMERİKAN FUTBOLUNCAAF

Georgia’da ilk kayıp

Bu sezona fırtına gibi başlayan Georgia Bulldogs, Cumartesi akşamı oynanan Alabama maçı ile ilk yenilgisini tatmış oldu. Georgia’nın bu namağlup serisini ve bu sezonki ilk yenilgisi bu yazımızda ele alacağız. “Georgia neden ilk yenilgisini bu hafta aldı?”, “Georgia namağlup yoluna devam ederken neden bu hafta yenildi?”, “Georgia nereye kadar gidebilir?” sorularını bu yazımızda derledik.

Georgia’nın namağlup serisi

Öncelikle bu namağlup serinin 2 nedeni var. Birinci Georgia’nın mükemmel bir takım oyunu düzeni var, bu öyle bi düzen ki takımlar cevap vermekte zorlanıyor takımdan birisi oyundan düştüğünde takım bunun farkına bile varmıyor. İkinci ve en büyük neden ise kolay division ve fikstür… Kolay dediğimiz fikstürde Auburn, Clemson ve Florida Gators gibi takımlar varken okuyucularımız buna tepki gösterebilir. Bunun için bu takımlara ayrı parantez açmak gerekiyor. Auburn bu sezon Alabama’yı ne kadar zorlamış bir takım olsa da sonuçta galibiyet alamadı ve iddialı bir takım kurmamıştı. Clemson ise bu sene draftta Trevor Lawrence başta olmak üzere bir sürü oyuncusunu kaybetti, eski hallerinden eser yok. İlk hafta oynanan Clemson & Georgia maçında halleri içler acısıydı. Gerçi o maçı izleyen birisi Georgia’nın kötü bir sezon geçireceğini düşünürdü çünkü iki takımda adeta maçı kaybetmek için ellerinden geleni yapıp QB oyuncuları INT üstüne INT yapmıştı. Gators’a gelecek olursak onlarda aynı şekilde Clemson gibi bu sene draftta Toney gibi önemli oyuncularını kaybetti. Bu yüzden Georgia’nın güçlü rakibi yoktu desek yeridir bu yüzden 12 hafta üst üste maç kazandılar.

Georgia's Quarterback Is a 5-Foot-11 'Mailman' - WSJ

Alabama maçındaki kayıp

Alabama maçına Georgia hızlı başlayıp Alabama’yı şaşkına uğrattı. Bennett adeta Alabama’nın feleğini şaşırttı. İlk çeyrekte Georgia öne geçti fakat bu öne geçme büyük bir skor farkı değildi. İkinci çeyrekte Alabama kendine geldi ve dengeli bir çeyrek oldu. İkinci yarı ise ipler direkt Alabama’nın eline geçti çünkü Georgia QB oyuncusu Bennett’ın pas stilini okudular. Böylelikle Georgia’nın burada büyük zaafı ortaya çıkıyor. Georgia’nın zayıf noktası Bennett’ın pas stilinin ve taktiklerinin sınırlı olması… Alabama Bennett’in pas trafiğinde yöneldiği noktalara savunma yapıp Georgia hücumunu tıkadı. Georgia bir anda oyunda düştü ve Alabama çok daha sert oynamaya başladı. Georgia defansının eksikleri de yavaş yavaş ortaya çıkmaya devam etti. Georgia’nın en büyük sorunu böylelikle küçük bir cilt olan playbook’u ortaya çıkmış oldu. Defanstaki sınırlı taktikler ve hedefeler Alabama QB’si Young’ın ekstra özelliklerini ortaya çıkardı ve Young ekstra bir performans sergileyerek maçı garantilemiş oldu. Young kendisine yapılan bir savunma ile karşılaşmadığı için kolay koşular yaparak Georgia defansını yararak takımına büyük yardlar ve sayılar kazandırdı.

Georgia football: 14 Reasons It's Great to be a Georgia Fan

Georgia nereye kadar gidebilir?

Açıkçası burada diyeceklerimiz tamamen Alabama maçına göre olacaktır çünkü Alabama son şampiyon ve playofflardaki en iddialı takım. Georgia ilk defa bu hafta playoff ayarında bir takımla karşılaşarak nereye kadar gidebileceğinin sinyallerini verdi. Büyük ihtimalle karşılaştığı ilk maçta evinin yolunu tutacaktır çünkü ellerinde bu kadar dar playbook varken playoffta iyi performans sergilemeleri tamamen şansa bağlı.

Mehmethan Bellek

Hasta NFL ve NCAAF takipçisi, Tampa Bay takımları taraftarı ve koyu Justin Herbert savunucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu