FORMULA 1TAKIMLAR

Haas’ın Formula 1 İçin Önemi

Bu yazıda Haas’ın F1 için öneminden bahsedeceğim. İlk olarak 2010 yılında Formula 1’e giriş hakkı tanınan ancak asla giremeyen US F1 projesinden bahsetmek istiyorum Takım eğer F1’e giriş yapabilseydi ilk (Haas Lola dışında) Amerikan F1 takımı olacaktı. Takım mali sebepler nedeniyle hiçbir zaman Formula 1’e giremedi.

Bu olay fazlasıyla Amerikan seyircileri Formula 1’e meraklandırdı, proje başarısız olsa bile artık Amerikanlar Formula 1’i de benimsemişti ve Formula 1’e olan ön yargılı tutumunu bırakmıştı. Bilenler bilir eskiden Formula 1’in Amerika ayağı Indianapolis 500 pistinde yapılıyordu 2012 yılında ise Circuit of the Americas pisti yapıldı.

Alexander Rossi’nin Marussia takımı ile Formula 1’e girmesi ile birlikte Amerikan seyirciler iyice bu sporu sevmeye başlamışlardır. Seneler 2016 yılını gösterdiğinde NASCAR’ın başarılı takımlarından biri olan Stewart-Haas’ın ortağı Gene Haas Haas F1 takımını kurmuş ve Amerikanlar sonunda resmen bu spora dahil olmuştur.

Az önce anlattıklarımı kısaca özetlemek gerekirse Amerikanlar bu sporu çok seviyor ve takımlarını destekliyorlar bunu 2021 Amerika yarışında da gördük ayrıca F1 yönetimi son zamanlarda (2010 yılından beri) Amerika’da sporu sevdirmeye çalışıyor Haas gibi hem F1’de hem de NASCAR’da bulunan bir takım. Eğer Haas F1’den çekilirse Amerikanlar bu spora ilgisini kaybeder bu da F1 yönetiminin en son isteyeceği şey. Demem o ki Haas griddeki en önemli 4. Takımdır. 2022 de Miami GP’nin de geleceği kesinleşmesiyle F1 Haas’a sahip çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu