DİZİSİNEMA

Herkes için eşit şartlarda son bir şans: Squid Game (Biraz Spoilerlı)

Genelde dramaları ile ünlü olsa da Kore Sineması aslında son 10 yılda çok fazla fantastik iş yaptı. Ahn Hyo-seop’un başrolünde olduğu Abyss, bu sene çıkan Space Sweepers, IU’lu (Lee Ji-eun) Hotel del Luna, Memories of the Alhambra gibi birçok ürün ortaya koydu. Neredeyse ana akıma hiç reklam vermediği halde 83 ülkede (Netflix’in servis verdiği HER ülke) lider olmayı başaran Netflix yapımı Squid Game’e beraber bakalım.

Diziye ana karakterimiz Seong Gi-hun’un küçükken oynadığı “Kalamar Oyunu”nu (Squid Game) anlattığı bir flashbackle başlıyoruz. Sonrasında günümüze geliyoruz ve aslında görüyoruz ki ana karakterimiz gayet bizden, Türk dizilerinde de bolca olan borç harç içindeki, eşinden ayrılmış ve bir kızı olan ancak hala annesinin eve getirdiği paraya bakan bir çulsuz. At yarışından bir miktar para kazandıktan sonra onu “Yankesici” kızımıza kaptıran Gihun, metroda ağzı yüzü morarmış şekilde beklerken iyi giyinimli ve şık bir beyefendi yanına gelip ona 10.000 won’una Dakkji oynamayı teklif ediyor. İlk raundu karakterimiz kaybedince parasını olmadığını söylüyor ve şık beyefendi o zaman her 10.000 karşılığında bir tokatla borcunu sileceğini söylüyor. Oyun en son bittiğinde ise ona arkasında numara olan bir kart veriyor ve asıl olay aslında başlıyor.Dizi hakkında spoiler vermek istemiyorum o yüzden oyunları es geçip diziye odaklanacağım.

Oyunlara katılan insanların ortak yönü hepsinin inanılmaz derin borçlara batmış olması. Her oyunda elenen kişi başına 100.000 won para kumbaraya ekleniyor. Sona varan ise 45.6 Milyar won’a sahip olacak.

Oyunlar başlıyor, insanlar eleniyor ve sayı gitgide azalıyor. Kazanmak için kimse kimseye acımamalı. Karısını öldüren birisi bile oluyor. Fakat karakterlere hem biz çok bağlanıyoruz, hem de onların arasındaki bağdan etkileniyoruz. O yüzden her ölümü görmek çok zordu. Karakterlerin bir kökeni olması dizinin güçlü yanlarından biriydi. Ali, Jiyeong, dede, polis gibi yan karakterlerin diziye katkıları çok hoştu. Jiyeong’un sahnesinde diken diken oldum.


Genel değerlendirmeye geçmeden önce bazı oyunculukları övmek istiyorum.
Yankesici kızımız Jung Ho-yeon, dizideki adıyla Kang Sae-byeok, bu dizideki tarzını inanılmaz iyi aktarmış. Oyunculukları çok yerinde ve içine kapanık karakterini dizinin en sonuna kadar harika taşıyor. Instagram takipçi sayısı dizinin çıktığı günden önce 250 bin civarında iken, şu an itibariyle 12.5 milyonu geçti.

Bir de Park Hae-soo, dizideki adıyla Cho Sang-woo bana kalırsa dizinin en iyi oyuncusuydu. Öncelikle kendisinin dizideki oyuncular arasında oyunu kazanmayı en çok çabalayan kişi olduğunu düşünüyorum ve bence dizideki kesinlikle en gerçekçi karakterdi. Oyuna gerçekten bir insan katılsa, herhalde Sang-woo kadar iyi yarışamazdı.

Dizinin genel değerlendirmesine belirtmeliyim ki diziyi gerçekten çok beğendim. Ancak bence kusursuz değildi, hatta iyi müdavimleri var.

Dizimizde kesinlikle çok fazla mantık hatası var. Limana kadar gelen polisin asla fark edilmemesi, polise kimsenin bildirmeyişi, Gihun’un çıkınca borçlu olduğu kişilerin bir anda kaybolması, zenginlerin inanılmaz kötü oyunculuğu, Han Minyeo’nun yılan dövmeli abiyle intiharı falan derken bir sürü şey sayabiliriz. Ayrıca dizideki polis hikayesi bence inanılmaz gereksiz olmuş, bir animenin filler bölümleri gibi olmuş. Hiç bağlayamamışlar olaya.

Onun dışında askerlerin oyuncu doktordan yardım alıp ölenlerin organlarından para kazanmaya çalışması baya iyi derinlik dizide bence. İnce düşünülmüş çok fazla detay vardı. Oyunlar oldukça iyiydi ve başarılı çekilmişti. Yatak odasındaki özel oyunun çekimleri ve yönetmenliğine de hayran kaldığımı söyleyebilirim.Fakat arkadaş! Bu final nedir ya. Gerçekten dizinin son iki bölümünü sanki bambaşka biri yazmış gibiydi. Hiç sevmedim. Yine de o kadar başarılı bir giriş gelişme verdiler ki bize, yalayıp yuttuk tabii ki.

Deneyimli bir Kore dizisi izleyicisi olarak söyleyebilirim ki, Squid Game için ikinci sezon beklemeyin. Yazının başında örnek verdiğim ürünlerin hepsinin en büyük ortak yanı, ikinci bir sezon gelecekmiş gibi durup ikinci sezonun gelmemiş olması. Gelmez demiyorum ancak gelirse çok şaşırırım, bunu söylemeliyim.

Squid Game’i biraz abartılmış bulsam da kesinlikle izlemeye değer ve çok iyi olduğunu düşünüyorum, benim için 10 üzerinden 8’lik bir diziydi.

Squid Game’i sevdiyseniz Alice in Borderland’i kesinlikle izlemelisiniz, şiddetle tavsiye ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu