BASKET HABERLERİNBA

Houston, Tarihin En Büyük Süper Takımına Sahip Olabilir Miydi?

Houston Rockets, NBA’deki en eski takımlardan biri değil. 1967 yılında San Diego’da kuruldu ve franchise 1971’de Teksas’a taşındı. Ancak başarılı olması için biraz zamana ihtiyacı vardı. Rockets, ilk olarak 1981’de NBA Finalleri’ne ulaştı, aynı başarıya ikinci kez 1986’da ulaştı ancak her ikisinde de rakiplerine boyun eğdi. İlerleyen yıllarda ise Hakeem Olajuwon liderliğinde 1994 ve 1995’te şampiyon oldu. Bununla birlikte üst düzey bir süper takım kurma şansına sahip olabilir ve bu başarıya daha erken ulaşabilirdi.

1983’te Teksas ekibi, NBA Draftı’nda ilk sırayı aldı ve Virginia Üniversitesi’nde başarılı olan pivot Ralph Sampson’ı seçti. Sampson’ın gelişi, büyük beklentileri de beraberinde getirdi ve Sampson, ilk sezonunda bu beklentileri karşıladı. Çaylak sezonunda 21 sayı, 11.1 ribaund ve 2.4 blok ortalamaları tutturdu. All-Star oldu ve Yılın Çaylağı ödülünü kazandı. Sampson’ın başarılı çaylak sezonuna rağmen Rockets, 1983-84 NBA sezonunu 29 galibiyet alarak kapattı. Bu kötü sezonun ardından Rockets, tekrardan draft’ın ilk seçim hakkını kazandı. 1984 draft sınıfı, yetenekle dolu bir draft sınıfıydı ve Rockets eğer doğru seçimi yaparsa, franchise tarihinin rotasını değiştirebilirdi. Hakeem Olajuwon’ı seçerek doğru bir karar vermişlerdi. Ancak her şey mükemmel değildi. 1984 Draftı’nda ikinci sıranın sahibi olan Portland Trail Blazers, Houston Rockets’a bir teklif gönderdi. Oregon ekibi, 1984 Draftı’nın ikinci sırası ve Clyde Drexler karşılığında Ralph Sampson’ı istedi. Rockets, Houston taraftarlarını dehşete düşürerek bu takas teklifini reddetti.

Houston Rockets neden kabul etmedi? O zamanlar, Clyde Drexler hala çok gençti ve sade bir çaylak sezonu geçirmişti. Ancak kısa süre sonra gelişmeye devam edecek ve on yıldan fazla bir süre Portland Trail Blazers’ın ana oyuncusu haline gelecekti. Blazers ile yüzük kazanamayan Drexler, kariyerinin son 4 yılında Rockets forması giydi ve 1 NBA Şampiyonluğu kazandı. Drexler’in olağanüstü bir oyuncu olmasına ek olarak Rockets takası kabul etseydi, Blazers’ın 2. sıra hakkı ile Michael Jordan’ı seçebilirdi. Blazers, hiçbir zaman fazla öne çıkmayan Sam Bowie‘yi seçtiği için Michael Jordan draft’ın üçüncü sırasına düştü. Rockets’ın bu takası reddetmesi, o dönem için gayet anlaşılır bir şeydi. Sampson çok fazla potansiyel vaat eden bir oyuncuydu ve bunu çaylak sezonunda göstermişti. Pozisyonunun en iyi oyuncularından biri olabilirdi. Ama ne yazık ki bu olmadı. Çok fazla sakatlık yaşadı, takımdan takasla gönderildi ve erken emekli oldu.

Teksas ekibi, Blazers’ın teklifini kabul etseydi, Michael Jordan, Hakeem Olajuwon ve Clyde Drexler ile büyük üçlüsü oluşturabilirdi. Peki bu üçlü, neler kazanabilirdi? 1991 ve 1998 yılları arasında her NBA Şampiyonu takımın kadrosunda ya Michael Jordan ya da Hakeem Olajuwon vardı. Ayrıca 1990 ve 1998 yılları arasında oynayan her NBA Finali’nde Jordan, Olajuwon ve Drexler’den en az biri yer aldı. Bu, ne kadar iyi olduklarını gösteriyor. Üçü birlikte aynı takımda daha fazlasını da kazanabilirdi. Muhtemelen kariyerlerinde sahip oldukları ortalamalara sahip olmayacaklardı. Ancak Houston Rockets’a birçok şampiyonluk kazandırarak birbirlerini mükemmel bir şekilde tamamlayabilirlerdi. Jordan altı kez şampiyon olurken, Hakeem iki, Drexler ise bir yüzük kazandı. Bu üçlü birlikte oynasaydı, 1990 ile 1998 yılları arasındaki her şampiyonluğu kazanabilirdi. Jordan ve Drexler iki inanılmaz skorer, Hakeem ise tarihin en iyi savunmacılarından biri. Jordan ilk yüzüğünü, Scottie Pippen’ın gelişinden dört yıl sonra kazandı. Baştan beri Hakeem ve Drexler’e eşlik etseydi, daha erken ilk yüzüğünü kazanması epey mümkündü. Bu varsayımsal Houston Rockets’ın Larry Bird’lü Celtics ve Magic Johnson’lı Lakers ile arasındaki rekabet inanılmaz olurdu.

Rockets’ın aldığı bu tekliften haberiniz var mıydı? Bu üçlü birlikte kaç şampiyonluk kazanırdı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu