FORMULA 1PİLOTLAR

Kaybedecek Hiçbir Şeyi Olmayan Adam: Lewis Hamilton

Eşsiz ve özel olmanın getirdiği sorumlulukların belki de en değerlisi mental güçtür. Spor tarihinde yeri özel olan figürlerin hepsi mental ve fiziki bütünlüğü her zaman kurmayı başarmıştır.

Lewis Hamilton ise sahip olduğu mental ve psikolojik güce hiçbir zaman sonradan sahip olmadı. Sanılanın aksine kendi yarattı. Hamilton’u belki de en özel kılan özelliği de bu, sahip olduğu bütün her şeyi en baştan yaratması. Tıpkı Rocky serisinde de üzerinde durulduğu gibi:

“Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan” bir insan, Hamilton.

2016 sezonu sonunda Rosberg’in demeçlerinin ve emekli olma sebebinin üzerinde durmak istiyorum;

Rosberg, sezon boyunca Hamilton ile mücadelesi sebebiyle ailesini ve özel hayatını sınırlandırmış, geri plana atmıştı. Ezeli rakibi Hamilton ise, başarıya açlığından dolayı bir aile kurmayacak ve bu sporda kaybedeceği bir şey olmadığını bir kez daha kanıtlayacaktı.

Kariyerinin ilk üç sezonunda menajerliğini üstlenen Babası Anthony Hamilton, Yıllar sonra Lewis için şu sözleri sarf edecekti:

‘’2010 yılında benim üzerimden bu görevi aldığında, ilişkimiz oldukça kötü şekilde bozuldu. Birbirimizle konuşmadık, sonraki yıl da konuşmadık.’’

Lewis ise, verdiği demeçlerde karardan pişman olmadığını ve babasının yanında olmamasının kendi gelişimine katkıda bulunduğunun altını çizmişti. Söz konusu kendi gelişimi olduğunda ailesiyle ilişkisine kadar fedakarlık yapabilecek bir figürdü, Hamilton.

İkili, yıllar sonra aralarındaki buzları eritecek ve verecekleri röportajlarda aile olmanın önemini vurgulayacaklardı.

Lewis: “İlişkimiz harika. Maalesef durum her zaman böyle değildi ama ailelerde olan şey budur’’

Hamilton, tıpkı babasının maddi olarak onun Formula 1 kariyerini inşa ettiği gibi, kendi mirasını ve F1 izleyicilerine bırakacağı bu müthiş tarihi keskin kararlar vererek ve riskler alarak inşa etmişti.

2021 yılına ise inşa ettiği kariyeri en üst noktaya yazdırmak kalıyor.

Karakteri söz konusu olduğunda, Formula 1 yönetimini yer yer karşısına alsa dahi yolundan gittiği doğrulardan hiç vazgeçmedi.

2020 Mart ayında ise pandemi nedeniyle iptal edilen Avusturalya GP hakkında yaptığı açıklamalar gündeme oturmuştu.

’Fikrimi belirtme konusunda çekingen davranmam gerektiğini düşünmüyorum. Para her zaman kazanır, her şey ortadayken niye burada olduğumuzu bilmiyorum.’’

Aşık olduğu bu spor için kendi hayatından ödün verecek kadar başarıya aç bir insandı, Lewis. Yazımın başında da bahsettiğim üzere onun kariyerini belki de en özel kılan etken bu.

 

Yazı Sahibi: Arda Gözen

Mehmethan Bellek

Hasta NFL ve NCAAF takipçisi, Tampa Bay takımları taraftarı ve koyu Justin Herbert savunucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu