AMERİKAN FUTBOLUFİLMNCAAFNFLSİNEMA

Kör Nokta Film İncelemesi

NFL oyuncusu Michael Oher’ın Briarcrest Hristiyan Lisesi’nden Ole Miss’e kadar uzanan hayat hikayesini konu alan bir filmdir.

Michael Oher doğduğundan beridir babasını görmemiş ve tanımamıştır. Annesi ise uyuşturucu bağımlısı bir kadındır. Kendisi 7 yaşında devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Biosocial and Psychosocial Development in the film “The Blindside” – Amber Le's Portfolio

Filmde Michael Oher bir Hristiyan lisesine kabul edilir. Kabul edildiği zaman ona sahip çıkacak kimse yoktur ve evsizdir. Bir akşam sokakta yalnız yürürken Tuohy ailesi onu yolda görür. Michael’ın durumunu görüp onu evlerine kabul ederler. Michael bir süre onlarda kaldıktan sonra Tuohy ailesi ona alışır ve onu evlat edinmeye karar verirler. Michael’ın kişilik testinde koruma iç güdüsünün çok yüksek olduğunu fark eden Tuohy ailesi onu futbola teşvik eder ve bu sayede Briarcrest Hristiyan Lisesi’nde futbola offensive tackle olarak başlar. Takımıyla beraber iyi bir sezon geçirip özel liseler liginde şampiyonluk yaşadı. Tuohy ailesinin desteği ile büyük bir yol kateden Michael NCAA takımlarının dikkatini çekmeye başlar. LSU, Tennessee, Ole Miss, … ve daha fazla takım onu görmeye gelir. Herkes onu takımında görmeye çok heveslenir fakat dersleri kötüdür. Derslerini düzeltmesi için Tuohy ailesi ona özel bir hoca tutar ve bu sayede derslerini düzeltir.

Film Avcısı: Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden: Kör Nokta (The Blind Side - 2009)

Derslerini düzelten Michael hocasının ve koruyucu ailesinin etkisiyle Ole Miss’i tercih eder. Ole Miss’i tercih ettikten sonra yetkililer harekete geçer. Michael’ı yetiştirilip zorla Ole Miss’e gitmesini için zorlanıldığını düşünürler fakat Michael ailesinin Ole Miss’de yetiştiği için onlar gibi olmak istemektedir. Tercihinde bu düşüncenin etkili olduğunu aktarır.

The Blind Side guide to nurturing talent - LEADERSHIP IN THE MOVIES

Tuohy ailesinin babası Sean Tuohy Ole Miss basketbol takımının oyuncusuydu, ailenin annesi Leigh Anne Tuohy Ole Miss pon pon kız takımındaydı. Ole Miss’den mezun olduktan sonra Ole Miss’e cömert bağışlarda bulunmuşlardır. Michael’ın bireysel hocası Miss Sue, Michael ile ders yaparken Tennessee’nin sahasının altında ceset parçalarının olduğunu inandırarak Ole Miss’e daha da yakınlaştırmıştır. LSU’nun koçu Nick Saban NFL’e gideceği için LSU aradan otomatik olarak çıkarak Tennessee ile saf dışı kalıp Michael için doğru olacak tek tercih Ole Miss kalmıştır.

Ole Miss kariyerinden sonra 2009’da 1.tur 23.sıradan Baltimore Ravens tarafından draft edilerek lige adım atmıştır.

THE BLIND SIDE - KÖR NOKTA

Kişisel Yorum:

Kör Nokta filminin bize verdiği en anlamlı mesaj her zaman bu hayatta bir umudun ve fırsatın olduğudur. İyi günleri görebilmek için en kötü günleri yaşamamız gerekir. Michael Oher ghetto mahallesinde suç ve uyuşturucunun içinde ailesiz büyüp NFL oyuncusu olmuştur. Bizim bu hayatta her zaman bir umudumuz olmalıdır.

Filmdeki duygusallık gerçekten sizi etkileyip filmi sizin için akıcı hale getirecektir. Sadece spor filmi olmaktan çok daha öte bir filmdir. Filmdeki oyunculuk gayet kaliteli olduğu için bu filmden ötürü ödül alan oyuncular olmuştur. Örnek vermek gerekirse baş rol oyuncularından Sandra Bullock bu film sayesinde Oscar ve Golden Globe dâhil dört ödül almıştır.

Michael Oher ile Tuohy Ailesi’nin asıl halleri:

Blind Side' mom is proud of her Super Bowl-bound son
Yep. I was taking notes so I wouldn't forget exactly how uncaring you were to me when I needed you the most. | Michael oher, Michael oher family, The blind side
The True Story of Michael Oher and 'The Blind Side' - Biography
Memphis family at core of new film

Mehmethan Bellek

Hasta NFL ve NCAAF takipçisi, Tampa Bay takımları taraftarı ve koyu Justin Herbert savunucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu