BASKET HABERLERİEUROLEAGUE

KOVALADIKÇA KAÇAN ZALGIRIS’E FENER TOKADI! Fenerbahçe Beko-Zalgiris Kaunas Maç Değerlendirmesi

Litvanya temsilcisi karşısında en önemli silahlarından ikisi olan Jan Vesely ile Nando De Colo’nun yokluğunda, Koç Djordjevic’in de korona testinin pozitif olmasıyla beraber Fenerbahçe Beko’nun sahaya bir hayli eksikle çıktığını söylemek pek de yanlış olmaz.

Ahmet, Polanara, Melih, Pierre ve Şehmus beşlisiyle başlayan sarı lacivertliler ilk çeyreğe 9-0’lık Zalgiris serisiyle geride başlarken ilk sayısını ancak dördüncü dakikada bulabildi. Zalgiris bitirici oyununa periyodun kalan dakikalarında da devam etti ve ilk on dakikayı 13-7 üstün tamamladı. 

Fenerbahçe Beko ikinci çeyreğin başında Tarık ile üç sayı bulsa da Zalgiris Kaunas farkı 11 sayıya kadar çıkardı. Düşük yüzdeli şutlarla hücumlardan eli boş dönen sarı lacivertliler seyircisinin desteğine rağmen tempoyu artıramadı ve ilk yarıyı 30-24 mağlup kapadı. 

Üçüncü çeyreğin dördüncü dakikasında farkı 17’ye çıkaran Litvanya temsilcisi maçın kontrolünü iyice eline almış gibi görünse de başta Guduric, Şehmus ve Tarık’ın skorlarıyla takımı yeniden uyandırdı ve farkı 4 sayıya kadar indirdi. Buna rağmen çeyreğin sonlarına doğru buldukları sayılarla Zalgiris son on dakikaya 51-44 üstün girdi.

Son periyotta Fenerbahçe Beko açısından daha istekli bir takım ve taraftar izledik. Adeta kovalamaca haline gelen maçta sarı lacivertliler bir kere bile rakibinden skor olarak üstün olamamıştı. Tam da bu noktada Guduric büyük bir sorumluluk ve inisiyatif aldı ve takımını omuzlayarak farkı eritmeye başladı.Bundan ilham alan başta Şehmus olmak üzere diğer tüm oyuncular tam bir takım oyunuyla 17 sayı geri düştüğü rakibi Zalgiris’i evinde yenmeyi bildi. 

Bu mücadelede fark yaratan Guduric’in yanı sıra; geçen haftaki Olympiakos maçında takımı taşıyan ve sakatlanmasına rağmen devam edip başladığını bitiren Pierria Henry’e ayrı bir parantez açmak lazım. Doktorların oynamaması yönündeki tavsiyelerine rağmen bugün sahada 13 dakika bulunan Henry, istatistik kağıdına ismini yazdıramasa da fedakarlığı ve sahadaki varlığı hem takımı hem de taraftarın takdirini kazandı. 

Eksiklerin getirdiği rotasyon dezavantajına karşın 2.05 boyundaki pivot Achille Polonara tam 39 dakika 6 saniye oyunda kaldı ve 10 sayı 4 asist 8 ribaund ile maçın hikayesine ismini yazdırdı. 

Maçın hikayesine ve Fenerbahçe Beko’nun geri dönüşünde Guduric ve Polonara kadar Şehmus Hazer ile Tarık Biberovic’in de en az onlar kadar katkısı var. Tarık’ın tam makas açılıyor derken gelen ‘’Daha maç bitmedi.’’ sayıları, Şehmus’un topu rakibinden çalması ve ardından gerçekleştirdiği harika smacı, belki de taraftarı ve takımı uyandıran iki faktördü…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu