BASKET HABERLERİHayat HikayeleriNBA

Lew Alcindor Jr: ‘Asil ve Güçlü Hizmetkar’

Ferdinand Lew Alcindor Jr hakkında konuşursam bu isim, pek çoğunuza kesinlikle tanıdık gelmeyecektir. Peki Lew’in NBA tarihinin en skorer oyuncusu olduğunu söylesem? Tanıdık geldi mi? Evet Kareem Abdul-Jabbar’dan bahsediyorum. Ferdinand Lew Alcindor Jr’ın neden ismini Kareem Abdul-Jabbar olarak değiştirdi? Bu yazıda, bu değişikliğin arkasındaki hikayeyi okuyor olacaksınız.

Lew Alcindor, Milwaukee Bucks tarafından 1969 NBA draftında birinci sıradan seçilip lige giriş yaptı. İlk sezonundan itibaren göze fazlasıyla çarpmaya başladı. En iyi çaylak ödülünü, skandal ortalamalarla kazandı: 28.8 sayı ve 14.5 ribaund. Aslında dikkatleri üzerine çekmesi NBA’de oynaması ile başlamamıştı. Lew, UCLA ile 3 NCAA şampiyonluğu kazandı ve şimdiye kadar bilinen en dominant oyunculardan biriydi. Bu durum, Milwaukee Bucks’ın onu neden ilk sıradan seçtiğini açıklıyor.

Milwaukee Bucks, NBA’e 1968’de katıldı. Daha toy olan bu takım, Lew’i franchise oyuncusu olarak direksiyona oturttu. Tüm takım sporlarında olduğu gibi hedef şampiyon olmaktı ve Bucks’ın bu hedef için çok fazla beklemesine gerek yoktu çünkü diğerlerinde olmayan şeye yani Lew’e sahiptiler. Ana yıldız Lew Alcindor ve NBA’deki ikinci sezonunu geçiren Milwaukee Bucks, 1970-71 sezonunda franchise tarihinin ilk yüzüğünü kazandı. İkincisi için Bucks’ın tam yarım asır beklemesi gerekecekti. Bu yüzük, Lew Alcindor’un kariyerindeki 6 yüzükten ilki olacaktı. Wisconsin’de 6 yıl geçirdikten sonra Lew Alcindor, Lakers adına oynamak için Los Angeles’ın yolunu tutacak ve kariyerdeki diğer 5 yüzüğü kazanacağı serüvene merhaba diyecekti. Ama biz adını konuşacaktık! O zaman o konuya yavaştan gelelim.

Lew Alcindor’un adını Kareem Abdul-Jabbar olarak değiştirmesi, 1 Mayıs 1971’de yani Milwaukee Bucks ile ilk yüzüğünü kazandığı günün ertesinde gerçekleşti. Ancak bu değişimin bir kısmını anlamak için 1968 yazına dönmemiz gerekiyor.

1967’de Vietnam Savaşı patlak verdi ve boks dünyasının bir numarası Muhammed Ali, bu savaşa olan karşı tepkisini dile getirmek için savaşa katılmayı reddetti. Bu nedenle de dünya ağır siklet boks şampiyonluğu elinden alınmış ve lisansı iptal edilerek ringlerden men edilmişti. Ali’ye arka çıkmak için siyah hakları adına Cleveland’da bir toplantı tertip edilir ve bu toplantıya spor dünyasının yaşayan büyük efsaneleri davet edilir. Boston Celtics Efsanesi Bill Russell bunlardan biridir. Davet alan isimlerin arasında daha 20’li yaşlarının başında olan ve kolej basketbolunda adından söz ettiren bir yıldız adayı da vardır. Bu isim Lew Alcindor Jr’dır. Bu toplantıya davet edilmek Lew Alcindor için çok değerlidir çünkü kendini bildi bileli ten renginden ötürü hep ötekileştirilmiş olması onun ruhunda derin bir yara açmıştı. Muhammed Ali, Bill Russell gibi siyah hakları savunucuları onun için birer idol, birer yol göstericidir.

Takvim yaprakları 1968’in yazını gösterdiğinde, 1968 Yaz Olimpiyatları Meksika’nın Mexico City şehrinde düzenlenecekti. Lew Alcindor ise o seneye kadar UCLA formasıyla NCAA’de şampiyonluğa ambargo koymuş ve 3 sezon üst üste şampiyonluk kazanmıştı. Alcindor artık büyük bir basketbolcu olma yolunda emin adımlarla ilerliyordu. Tüm ülkenin beklentisi Lew Alcindor’un Mexico City Olimpiyatları’nda ABD milli takımında oynaması ve milli takımın altın madalyayı kazanmasıydı. Fakat Alcindor, ülke çapında siyahlar üzerinde giderek artan baskıya karşı bir tepki vermek için 1968 Olimpiyatları’na katılmayı reddetti. Bu durum onun ülke sevgisinin sorgulamaya başlamasına sebep oldu. Üzerindeki medya ve halk baskısı giderek artmaya başladı. Kolej yıllarına baktığımızda UCLA kariyerinde o kadar dominanttı ki onun yaptığı smaçlar nedeniyle Kolejler Birliği, ligde smaç yapmayı yasakladı ve buna Alcindor Kuralı ismi verildi. Yıllar sonra verdiği bir demeçte Kareem, ten rengi beyaz olsaydı bu kuralın asla olmayacağını dile getirecekti.

Lew Alcindor, Katolik olarak din eğitimini almasına rağmen ünlü Amerikalı konuşmacı ve aktivist Malcolm X’in izinden giderek İslamı benimsedi. Aslında bu değişimle Lew, sadece dinini değil tüm otobiyografisini değiştirdi. Onunki her yönüyle yapılan bir dönüşümdü. Tüm bu değişim, Lew Alcindor için kalp, zihin ve ruhun dönüşümünün bir parçasıydı. Ve bu dönüşümü tamamlamak için adının da değişmesi gerektiğine inanıyordu.

Bu isim ve inanç değiştirme sürecinde İslam Milleti’nin eski lideri Hamaas Abdul Khaalis’ın etkisi büyüktü. Lew Alcindor, beyaz Amerika’nın kendisi hakkında düşündüklerinin bir yansıması olduğuna ve Kareem Abdul-Jabbar isminin Afro-Amerikan tarihi, kültürü ve inançlarının tezahürü olduğuna inanıyordu. Bu yeni adı ona öneren de babasının arkadaşı olan Hamaas Abdul Khaalis oldu.

Kareem Abdul-Jabbar’ın anlamı ‘Asil ve güçlü hizmetkar’ idi ve bu değişiklikle Lew, dönüşüm sürecini tamamladı. Böylece basketbol ve NBA tarihinin en ünlü isimlerinden biri doğdu.

İsmini değiştirip İslamı seçtikten sonra Kareem, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ırkçılıkla daha çok ilgilenen ve bir aktivist olarak çalışmaya başlayan ‘yeni bir insan’ olarak 1975’te Los Angeles Lakers’a katılabilmek için Milwaukee’den ayrılmaya karar verdi.Milwaukee’den ayrılmadan önce 1974 Finalleri’ni kaybettikten sonra Kareem, kendisinin ve Milwaukee’nin kültürel olarak farklı şeylerden oluştuğu için değişikliğe ihtiyacı olduğunu açıkladı. Böylece NBA tarihinin en ünlü zamanlarından biri; Showtime tüm görkemiyle başladı.

1980’de Magic Johnson’ın gelişinden sonra Lakers, 1980-1988 arasındaki 9 sezonun 8’inde NBA Finalleri’nde yer aldı ve 5 şampiyonluk yaşadı. Bu çok az kişinin yaşayabileceği bir şey. 1989’da 42 yaşındayken emekli oldu ve 20 sezonluk NBA macerasının 18’inde play-off, 10’unda ise final oynayıp 6 yüzük kazandı. Kareem Abdul-Jabbar’ın künyesindeki başarılar şu şekilde:

Hall of Fame

6x Yüzük

6x Normal Sezon MVP

2x Finaller MVP’si

19x All-Star

15x All-NBA

11x All-Defensive

2x Sayı Kralı

1x Ribaund Kralı

4x Blok Kralı

1969-70 Yılın Çaylağı (ROY)

1969-70 All-Rookie

NBA Tarihinde En Çok Sayı Atan İsim

Şüphesiz Kareem Abdul-Jabbar, tüm zamanların en iyi aletlerinden, basketbolcularından ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Afrikalı Amerikalılar için önde gelen aktivistlerden biri.

Kareem’in bu “kimlik” değişimi, en büyük ve bazen çok iyi bilinmeyen hikayelerinden biri…

NBA tarihinin gelmiş geçmiş en komple ve en büyük pivotuna saygılarımızla…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu