FORMULA 1

Macaristan GP ve Tarihi

Pist Tanıtımı
  • Macaristan GP; Macaristan’ın Mogyorod kentinde, Hungaroring pistinde yapılacak olan sezonun 12. Yarışıdır.
    4,3 km uzunluğunda olan pistte 14 viraj bulunmaktadır.
  • 70 tur sürecek olan yarışta 306 km’lik mesafe koşulacaktır.
  • Hava durumuna bakacak olursak cuma, cumartesi ve pazar günleri genel olarak yağışlı görülüyor ancak Formula 1’in olduğu saatlerde cumartesi günü dışında kesin görünmemektedir.
  • Piste yapısından dolayı Doğu’nun Monako’su da denmektedir.
  • Düzlüklerin azlığından ve virajların yapısından dolayı pist geçişe pek fazla imkân vermemektedir. Bu yüzden cumartesi günkü sıralama turları önemli olacaktır.
Pistten Akılda Kalan Olaylar


Nigel Mansell’ın Muazzam Yükselişi (1989)
Sıralamaları şaşırtıcı bir şekilde 12. Sırada bitiren Mansell, pazar günkü yarışta güzel bir yükselişle birlikte yarışın 58. Turunda Senna’ya yaptığı atakla liderliği aldı ve yarışı 12. sıradan başlayıp 1. Olarak bitirdi.


Damon Hill’in İlk Galibiyeti (1993)
Önceki yarışlarda çeşitli talihsizlikler nedeniyle birinci sıradayken yarış dışı kalan Damon Hill kötü talihini Macaristan yarışında bozdu. Sıralamaları takım arkadaşı Prost’un arkasında 2. Sırada bitiren Hill, Prost’un aracının formasyon turunda istop etmesiyle birlikte yarışa birinci sıradan başladı ve arkasındakilerin sıkıntılar yaşamasına rağmen güzel bir sürüşle galibiyeti almış oldu. Bu galibiyetiyle birlikte F1 tarihinde ilk defa bir F1 şampiyonu babanın oğlu yarış kazanmış oldu.


Ralph Firman’ın Korkunç Kazası (2003)
Antrenman turlarında turlarken düzlükte aracının arka kanadının kopması sonucu 4. Virajda aracın kontrolünü kaybeden Firman yaklaşık 128 km hızla korkunç bir şekilde duvara çarptı. Kaza sonrası hasteneye kaldırılan Firman’ın sağlık durumunun iyi olduğu ancak hafta sonunun devamında yer alamayacağı bildirildi.


Alonso’nun İlk Galibiyeti (2003)
Macaristan’da kusursuz bir şekilde yarışı 2. Sırada olan Kimi Raikkonen’in 16,7 saniye önünde ve Michael Schumacher’in 1 tur önünde yarışı 1. Olarak bitirdi. Bu yarış galibiyeti sayesinde o zamanda 22 yaş ile yarış galibi olan en genç pilot oldu.


Jenson Button Kötü Talihini Kırıyor (2006)
Yarışa 14. Sırada başlayan Button, kuru-ıslak zemin şartlarında kaotik geçen yarışta güzel bir sürüşle birlikte sonunda 1. Oldu ve kötü talihini kırmış oldu.


Alonso ve Hamilton Gerginliği (2007)
Sıralamalarda pitten çıkış sırasına uymayan Hamilton, Alonso’yu sinirlendirdi. Buna cevap olarak Alonso sıralama turlarının sonlarında Hamilton’ı pitlerde tutarak ona son bir tur atma imkânı vermedi ve 1. Sırayı aldı. Ancak yaptığı bu davranıştan dolayı Alonso 5 sıra grid cezası aldı ve Hamilton yarışa 1. Sıradan başlamış oldu ve galibiyeti aldı.


Massa’nın Mucize Kurtuluşu (2009)
Sıralama turları esnasında Rubens Barrichello’nun aracından kopan bir parça Button’ın arkasından gelen Felipe Massa’nın gözünün hemen üstüne çarptı ve onu bayılttı. Bayılan Massa daha sonra 240 km hızla lastik bariyerlere çarptı. Kazadan sonra hastaneye kaldırılan Massa uzun bir süreçten sonra tam olarak iyileşti.


Michael Schumacher’in Tehlikeli Savunması (2010)
Yarışta 10. Sıra için eski takım arkadaşı Rubens Barrichello’ya karşı savunma yapan Schumacher, sınırları aşarak Barrichello’yu neredeyse pit duvarına yolladı. Bu sert savunma sonucu da bir sonraki yarış olan Belçika GP için 10 sıra grid cezası aldı.


Vettel’in Güvenlik Aracı Arkasındaki Hatası (2010)
Güvenlik aracı arkasında önündeki takım arkadaşından 10 araç boyundan fazla geriye düştüğü için pitten geçme cezası alan Vettel yarışı kazanma şansını basit bir hatayla birlikte kaybetmiş oldu.


Ricciardo’nun Muhteşem Performansı (2014)
Yarışın son 4 turuna kadar 3. Sırada olan Ricciardo, son 4 turda Alonso’ya ve Hamilton’a karşı yaptığı muhteşem ataklarla birlikte 1. Sırayı aldı.


Verstappen’in İlk Pole Pozisyonu (2019)
Bütün hafta sonu boyunca güçlü olan Max Verstappen sıralama turlarında Bottas’ın 0,018 saniye önünde birinci sırada bitirdi ve kariyerinin ilk pole pozisyonunu almış oldu. Ancak yarışa gelindiğinde Mercedes’in muhteşem stratejisine karşı koyamayan Verstappen galibiyeti Hamilton’a kaptırmış oldu.

HUNGARORING, HUNGARY – AUGUST 03: Max Verstappen, Red Bull Racing, celebrates after securing his first pole position during the Hungarian GP at Hungaroring on August 03, 2019 in Hungaroring, Hungary. (Photo by Steven Tee / LAT Images)


Red Bull Mekanikerlerinin Mucizesi (2020)
Yarış öncesi gride yerleşme turunda ıslak zeminde hata yapan Max Verstappen duvara çarparak süspansiyonunu kırdı ve Red Bull mekanikerlerini zor durumda bıraktı. Süspansiyonu düzeltmeleri için 15 dakikaları olan Red Bull mekanikerleri mucizevi bir iş çıkararak süspansiyonu tamir ettiler ve tüm izleyenleri kendilerine hayran ettiler.


Bottas’ın Bowling Antrenmanı (2021)
Islak zeminde başlayan yarış Bottas’ın startta ilk virajda frenajı kaçırmasıyla birlikte adeta bowling sahasına döndü. Tam bir kaos ortamına dönen ilk virajda 5 kişi yarış dışı kaldı ve kırmızı bayrak çıktı.

Valtteri Bottas (FIN) Mercedes AMG F1 W12 and Sergio Perez (MEX) Red Bull Racing RB16B crash out at the start of the race as Lance Stroll (CDN) Aston Martin F1 Team AMR21 crashes into Charles Leclerc (MON) Ferrari SF-21.
01.08.2021. Formula 1 World Championship, Rd 11, Hungarian Grand Prix, Budapest, Hungary, Race Day.
– www.xpbimages.com, EMail: requests@xpbimages.com © Copyright: Moy / XPB Images


Hamilton’un Yalnız Başına Startı (2021)
Kırmızı bayrak sonrası kuruyan pistte yeniden start için gride gelen Hamilton hariç herkes pite girdi ve Hamilton yalnız başına start almak zorunda kaldı.

Ocon’un Sürpriz Galibiyeti (2021)
Kaostan 2. Sırada çıkan Esteban Ocon starttan sonra Hamilton’un da pite girmesiyle birlikte birinciliği aldı ve hiç hata yapmadan devam ederek yarışı kazandı.

Alonso’nun Muhteşem Savunması (2021)
Pistin yapısı gereği geçişin zor olması ve Alonso’nun muhteşem savunma yeteneği sayesinde Alonso’yu uzun bir süre geçemeyen Hamilton Ocon’a yetişemedi ve Alonso sayesinde Ocon ilk galibiyetini almış oldu.Kaynakça
https://www.formula1.com/en/latest/features/2015/7/30-memorable-hungarian-grand-prix-moments-.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Hungaroring
https://www.formula1.com/en/racing/2022/Hungary.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu