FORMULA 1PİLOTLAR

Max Verstappen ve Zorlu Çocukluk Dönemi

Jos Verstappen’i birçoğumuz Max ve Sophia Verstappen’in babası olarak tanıyoruz ama Jos’un ailesine etkisi bundan çok daha farklı.1998 yılında bir kart yarışında, yarış sonrası rakibinin kafatasını çatlattığı için 2000 yılında Belçika’da mahkeme karşısına çıkan Jos Verstappen hapse girmeden bu konuyu atlatmıştı.

8 yaşında kartinge başlayan Max Verstappen’i daha iyi bir pilota dönüştürmek için acımasız bir yolu tercih etmişti. 2020’de Max’in David Coulthard ile yaptığı bir röportaj, Jos’un nasıl bir yol izlediğini gösteriyordu.

Max’i okuldan alıp dondurucu kış şartlarında dahi kartinge götürüyordu. Hatta öyle soğuklar oluyordu ki 10 dakikalık çalışmanın ardından üşüdüğünü fark edip 3 dakika ısınmasına izin veriyor, ardından tekrar piste yolluyordu. Jos, Max’in soğuktan parmaklarını dahi kıpırdatamadığını ama bunu umursamadığını söylüyor ve ‘bazı şeyleri test etmesi gerekiyor” diyordu.

Jos, Aralık 2008’e geldiğimizde tekrar mahkeme karşısına çıkıyordu. Bu sefer Max’in annesi Sophie Kumpen’e karşı şiddet uygulamıştı. Eşini dövmesi ve tehdit içerikli mesajlar atmasına rağmen mahkeme tarafından suçlu bulunmamıştı.

2011’in sonlarına gelirken o dönemki kız arkadaşı, yaşadığı şiddet sebebiyle Jos’tan şikayetçi oldu. Jos, tüm suçlamaları reddetti ve 2012 yılında bu davadan da aklandı. Jos, dava sonrasında o dönemki kız arkadaşına arabayla çarpıp yaralamıştı. Kız arkadaşı, “Bunu ilk kez yapmıyordu. Kaçıp saklanmam lazım. Bana neler yapacağını düşünmek istemiyorum “ diyordu. Jos, tüm bunlara rağmen salınmıştı Ocak 2012’de.

Aynı sene Jos, Max’in İtalya’da kolaylıkla kazanabileceği bir yarışta yarış dışı kalması sebebiyle çılgına dönmüştü. Yarış sonrası Max, babasına, arkadaşıyla eve gitmek istediğini söylemiş ama Jos’un cevabı “hemen arabaya bin” olmuştu. Tüm yol boyunca Jos, Mac’e tek bir kelime dahi etmedi. Bir benzin istasyonuna geldiklerinde Jos, Max’i arabadan yaka paça dışarı atıyor ve basıp gidiyordu. Max, bu olay sonrası annesini arasa da Jos geri dönüyordu. Sonradan, Jos bunu planlamadığını itiraf etmişti.

Aynı sene baba-oğul arasında tekrar bir olay yaşandı. Max’in yaptığı ufak bir hata sonrası Jos’ “patates gibi sürüyorsun” diyerek rakiplerinin önünde kaskına vuruyor ve onu küçük düşürüyordu. Max bu olayın ardından hafta sonunun tamamını önde götürüp kazanıyordu. Jos Verstappen’in bu olay sonrasındaki cevabı “Onu uyandırmam gerekiyordu. Bazen buna ihtiyaç duyuyor” olmuştu…

Max Verstappen’in dedesi Frans Verstappen, 2016 yılında Helmut Marko’yla görüşmek için Graz’a gitti. Oğlu Jos’un Max’in kariyerine zarar vereceğinden endişelendiğini ve uzak tutulması gerektiğini dile getirdi. Helmut Marko bu talebi reddetti.

Dede Verstappen için torununun kariyeri önemliydi. Bu sebeple oğlu Jos Verstappen’i 2016 Almanya ile Macaristan yarışları arasında polise şikayet etti. Vücudundaki yara izlerini göstererek oğlunun sinirini kontrol edememesinin sonuçlarını göstermek istiyordu.

Yazının orjinal sahibi: https://twitter.com/isthisglock

Ayrıca Playspor twitter hesabına teşekkürler.

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu