FORMULA 1

Muhammed Kaya Kimdir?

1-) Muhammed Kaya kimdir?

Cevap: Muhammed Kaya, Diyarbakır’da doğup büyüyen; motor sporlarına özellikle
Formula 1’e çocuk yaşlarda merak salan bir Elektrik Mühendisi ve Formula
1 Yazarı.

2-) Motor sporlarına ilginiz nasıl başladı?

Cevap: Formula 1 izlerken sürekli olarak bir yerlere notlar alıyor bazen bu notları Twitter hesabımdan paylaşıyordum. sonsektor.com sürekli olarak takip ettiğim bir yerdi ve bir gün kurucusu Mete K. Atay (@xtrabitracing) ile tanıştım. Sağ olsun bana yazma fırsatı verdi. 2019 yılının bir yaz günü ‘Valtteri Bottas’ ile ilgili yazım yayımlandı. Ardından diğer yerler de ardı sıra geldi. Son Sektör, Formula 1 alanında yazan neredeyse herkes için özeldir. Bugün bildiğimiz çoğu yazar orada yazdı veya oradaki makaleleri okudu.

3-) Sizin yazılarınıza benzer bir şeyler yazmak isteyen biri nasıl bir yol izlemeli?

Cevap: Çok okumalı, incelemeli ve kaynak taraması bolca yapmalı. Veri analizini de sevmeli. Bir edebi metin özeni göstermeli yazısına çünkü teknik bilgilerin de olduğu bir Formula 1 yazısının okunması için hikâye anlatıcılığı da geliştirilmeli aksi durumda okunması bir işkenceye dönüşebilir.

4-) Paylaştığınız ‘Teknik FLOOD’ları hazırlamak ne kadar sürüyor?

Cevap: En az bir haftamı alıyor. Önce yazacağım alana karar veriyorum ardından verileri toplama ve doğru bir formata getirme süreci başlıyor. Daha önce bu alanla ilgili yazmış olanların girmediği kısımları da araştırıyorum. Gerekli detayları süzmek ile geçiyor vaktin çoğu aslında.

5-) Muhammed Kaya şu anda resmî olarak hangi işi yapıyor?

Cevap: Elektrik Dağıtım sektöründe yöneticilik yapıyorum. Bunun yanında aylık Spor Arena Plus dergisine; haftalık olarak da Medyascope.tv’e yazıyorum.

https://twitter.com/iamuhammedkaya Muhammed Kaya’ya bu kısa ama güzel röportaj teklifimizi kırmadığı ve kabul ettiği için çok teşekkür ediyoruz.

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu