NASCARSlavic'in Kaleminden

NASCAR’a Giriş 101

Bu yazıda size NASCAR’dan bahsedeceğim. NASCAR bildiğiniz gibi Avrupa’da pek sevilmeyen bir spor, bu yazıdaki amacım biraz da olsa size NASCAR’ı tanıtabilmek ve NASCAR hakkındaki ön yargıları yıkabilmek.

Öncelikle NASCAR’da kaç pilot ve kaç takım vardır sorusuna değinmek istiyorum, 2021 itibariyle NASCAR’da 19 takım ve 42 pilot vardır. Pilotlar numaralara değil takımlar numaralara sahiptir örnek vermek gerekirse Stewart-Haas takımının sahip olduğu numaralar “41” “4” “10” ve “14” dür bu takıma gelen pilotlar bu numaralardan birini kullanmak zorundadır başka bir numara kullanamazlar. Bazı pilotlar numaralar ile bütünleşmiştir mesela 7 kez şampiyon Jimmie Johnson 48 ve 4 kez şampiyon Jeff Gordon 24 numara ile bütünleşmiştir bu numaralar Hendrick Motorsports takımına aittir.

NASCAR’da F1’in aksine şampiyon en çok puan alan pilot ile değil playofflar ile belirlenir. Playofflar 10 yarış olur ve 16 pilot katılır ilk tur 3 ikinci tur 3 üçüncü tur 3 ve son tur 1 yarıştır. Playofflar 26 normal sezon yarışının ardından başlar. Puan alma sistemi şöyledir çoğu yarışta 3 etap bulunurken Coca-Cola 600’de 4 etap bulunur birinci ve ikinci aşamaların (Coca-Cola 600’de üçüncü aşamanın) sonunda ilk 10’da bitirenler şampiyonluk puanları alır.

Birinci sıradaki pilot 10 normal puan ve 1 play-off puanı alır ikinci sırada bitiren pilot 9 puan alır ve play-off puanı almaz üçüncü 8 puan alır ve böylece 10. Sıraya kadar gider. Yarışı kazanan pilot 40 puan ve 5 play-off puanı alır ikinci sırada bitiren pilot 35 puan alır oradan pozisyon başına bir puan geri sayar. 36. ve daha düşük bitiren sürücüler sadece bir puan alır. Normal sezonun sonunda en fazla puana sahip olan sürücü, bonus olarak 15 playoff puanı alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu