NASCARSlavic'in Kaleminden

NASCAR’da Pit Stoplar

Çoğu motorsporlarında olduğu gibi NASCAR’da da pitstoplar yüksek önem taşıyor. Her NASCAR pit ekibi, çeşitli rollerde sekiz üyeye kadar içerir ve herhangi bir pit stop sırasında duvardan yalnızca beşinin geçmesine izin verilir.

Crew Chief (Mürettebat şefi):

Mürettebat Şefi, bütün olan biteni yukarıdan izler. Mürettebattaki en önemli iş onun işidir, mürettebat şefinin sorumlulukları arasında yarış mühendisleri ile pit stratejisini tartışmak ve yürütmek, pit ekiplerinin eğitimini denetlemek, araba kurulumunu ayarlamak, yeni yarış arabalarının üretimini denetlemek ve genel olarak emin olmak yer alır. Kısacası takımın en önemlisi o dur.

Car Chief (Araç şefi):

Araba şefi, yarış hafta sonundan önce takımın operasyonlarından sorumludur. Günlük operasyonları kontrol eder ve ekibi yola çıkmaya hazır hale getirir. Pistte, arabanın muayeneden geçtiğinden ve teknik özelliklere uygun olduğundan emin olur. Sürücü veya ekip şefi tarafından talep edildiği zaman, arabada yapılan değişiklikleri denetleyen kişidir.

Jackman (Krikocu):

Jackman 10 kiloluk bir kriko taşıyor ve görevleri, lastiklerin değiştirilebilmesi için arabanın her iki tarafını desteklemek. Jackman, arka lastik taşıyıcı konumunun kaldırılması nedeniyle ek bir sorumluluğa sahiptir, çünkü Jackman artık arka lastik değiştiriciye yardım etmekle görevlidir. Pit stop tamamlandıktan sonra Jackman arabayı indirir ve sürücüye gitmesini işaret eder.

Tire Changer (Lastik değiştirici):

İşleri oldukça basit olan iki lastik değiştirici var; Havalı İngiliz anahtarlarını kullanan lastik değiştiriciler, her seferinde arabanın bir tarafındaki atanmış lastiklerdeki bijon somunlarını çıkartır. Daha sonra, lastik taşıyıcı veya Jackman yeni lastiği araca vidalayabilmeleri için yerleştirmeden önce lastiği çıkarır. 5 bijon somununun da sıkıldığından emin olmaları gerekir, aksi takdirde ceza alma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Tire Carrier (Lastik taşıyıcı):

Lastik taşıyıcı, yeni lastiklerin pit duvarından geçmesinden ve lastik değiştiricilere iletilmesinden sorumludur. Jackman arka lastik değiştiriciye yardımcı olurken, lastik taşıyıcı görevlerinde ön lastik değiştiriciye yardımcı olacak, yeni lastiği değiştirip takacak. Duruş sırasında lastiklerin kontrolünü sağlamalıdır, çünkü herhangi bir kaçan lastik takım için bir ceza ile sonuçlanacaktır, son görevleri gerektiğinde ızgaraya bant uygulamaktır.

Gasman (Yakıtçı):

Yakıtçı, arabaya yakıt ikmali yapmaktan sorumludur. Yakıt doldurmaya ek olarak araba üzerinde herhangi bir çalışma yapmaları yasaklanmıştır, ancak arabanın yakıta ihtiyacı yoksa, gerekirse arka lastik değiştiriciye yardımcı olabilirler.

Utility Man (Yardımcı):

Genellikle yarışın ikinci yarısında duvarın üzerinden geçmelerine izin verilir. İşleri çok basit, ön cam yırtıklarını sökecekler, sürücüye içme suyu ve diğer ihtiyaçları sağlayacaklar. Durma sırasında araca başka bir ayar yapmalarına izin verilmez.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu