FUTBOL

NBA 2021/22 SEZONU ÖNCESİ TAKIM İNCELEMELERİ #5 DETROIT PISTONS

Pistons’ı anlatmaya geçen sene hazirandan başlamalıyız. Troy Weaver’in göreve geldiği günden bahsediyorum. Gelecek beklentisi olmayan oyunculardan ve yüksek maaşlı oyuncuların olduğu bir kadroyu bir All Rookie First Team ve bir All Rookie Second Team oyuncunun yer aldığı bunun yanında neredeyse MIP(En çok gelişme kaydeden oyuncu) ödülünü alacak Jerami Grant ve en önemlisi 2021 draftının açık ara bir numarası Cade Cunningham’ın olduğu bir takıma çevirdi.

Bu konuda Weaver’ın hakkını teslim etmeliyiz. Weaver’ın yanlış hamlesi bence Plumlee’ydi ondan da çabuk vazgeçtik bu takas döneminde Hornets’e yollayıp yerine Kelly Olynyk gibi hem takıma tecrübelerini aktarıp hemde takıma iyi bir katkı sağlayacak bir oyuncuyla anlaştık. Geçen sene hiç de fena oynamayan Saben Lee, Frank Jackson, Josh Jackson ve Hamidou Diallo gibi isimlere uygun kontratlar verdik. Takımın veteran ihtiyacı için Cory Joseph ve Rodney McGruder ile anlaştık. Ayrıca serbest oyuncu olarak Trey Lyles ile anlaşıldı. Geçen seneyi 20-52 gibi bir tabloyla bitirmenin mükafatını aldı ve draftdan ilk sıradan Cade Cunningham’ı 42.sıradan Isaiah Livers 52.sıradan Luka Garza ve 57.sıradan Balsa Koprivica’yı seçildi . Sonradan Balsa Partizan’a gönderildi.

Troy Weaver’ın nasıl bir takım kurmak istediğini anlayabiliyorum. Bildiğiniz üzere Detroit mavi yakalı bir şehir, hayat zor şartlar daha zor. Tarihine de bakarsanız şampiyonluklar yaşamış Detroit takımları hep savaşçı hırçın mücadeleci gayretli ekmeğini taştan çıkaran takımlar olmuştur. Weaver’ın Draft ettiği oyunculara da bakarsanız hemen hemen hepsi bu tabire uyuyor. Ben Isaiah Stewart’ın özellikle savaşçı yapısını takımın tüm üyelerinde görürsek bambaşka bir Detroit seyredebileceğimizden eminim. Rakipleri bıktıran yoran dişe diş kana kan bir takım şuan hazırlanıyor bence bunun emarelerini şimdiden görmeye başladık. Pistons’ın geçen senesini ve bu seneki hamlelerini kısaca özetlediysek geçelim bu sene hakkındaki öngörülerime ve yorumlarıma.

Ben bu sene her ne kadar içimde Play-in hayali olsa da gene lotarya içinde yer alacağını düşünüyorum. Geçen sene 20 galibiyet almış takım bu sene o sayı 24-25’leri zorlayabilir ama lotaryadan vazgeçmemeli. Genel olarak takımla ilgili görüşüm bu yönde ondan şimdi beraber oyunculara bir göz atalım:

Cade Cunningham İlk onla başladım çünkü beklentimin en yüksek olduğu ve beni en çok heyecanlandıran oyuncu. Yılın çaylağı ödülünü kazanacağını düşünüyorum temenni ediyorum. Burada kafamı karıştıran tek şey Killian Hayes ile topu ne derece paylaşacakları benim şahsi düşüncem daha çok topun Cade de olması yönünde çünkü daha bu yaşında bu kadar olgun ve basketbol anlamında zeki başka bir oyuncu yok. Dış şutu, iç şutu içeri kat etmesi ve defansı her şeyi inanılmaz iyi zaten bu yüzden son yılların en komple oyuncusu diyorlar kendisine. Ben kendi tabirimle Cade için “Next Steph Curry” diyorum ve oyuncu yapısıyla ve tarzıyla bu kalıba gayet de uyuyor. Umarım bu sene yüzümüzü çok güldürecek aslanım.

Jerami Grant Gelelim Olimpiyat altın madalyalı oyuncumuza. Geçen sene Nuggets’tan ayrılıp bizle anlaştığında herkes şaşırmıştı. Ama onun istediği belliydi. Üçüncü veya dördüncü oyuncu olmaktansa kendi ayakları üzerinde durmak istiyordu. Bu yüzden kimilerine göre risk alarak bize geldi. Geldiği gün 20 Milyon Dolarlık kontratına çok şey söylense bile o herkesi performansıyla susturdu. Neredeyse En Çok gelişme kaydeden oyuncu ödülünün sahibi olacaktı ki bana göre gerçek hak eden oydu ama olamadı. Bu sene de geçen sene ki istatistiklerini korursa yada bir tık arttırsa Pistons taraftarı için yeter de artar bile. Takımın skor gücü ve büyük abisi konumundaki Grant’i taraftarlar sever ve sayar.

Saddiq Bey Geçen sene takımımızda All Rookie First Team seçilen ve takımımızın üç sayı anlamında rekorlar kıran isim Saddiq Bey. Büyük ihtimal Brooklyn, Detroit’e takasladığı için oldukça pişmandır. Geçen sezon harika bir yıl geçirdi. Bu sezonda üstüne koyarak gideceğini tahmin ediyorum. Şuanki durumuyla kadronun en iyi 3.oyuncusu olucak gibi duruyor ben Tobias Harris gibi olacağını düşünüyorum. Ama çok gelişirse daha fazlası neden olmasın. Buradan Saddiq Bey’e başarılar diliyorum. Üçlükleri bol olsun.

Isaiah Stewart All Rookie Second Team seçilen ve özellikle geçen senenin ikinci yarısında muazzam oynayan oyuncunun bu sene de üstüne koyarak ilerlemesini bekliyorum. Kelly Olynyk eklemesi onun için çok yararlı olacağını düşünüyorum oyununu geliştirmesi açısından. Ondan bu sene 10 sayı 10 ribaund istatistiği bekliyorum.

Killian Hayes Gelelim üstüne en çok konuşmamız gereken isme. 2020 draftının 7 numarası takımımızın an itibariyle en eski oyuncusu. Geçen sene yaşadığı kalça sakatlığı onu aşırı etkiledi. Özgüvenini kaybetti tam kariyerinin başlangıcında olduğu için savruldu. Geçen sene yalnız 23 maça çıkabildi. Bu maçlarda 6.8 sayı 5.3 asist 2.7 ribaund ortalamaları tutturdu. Bu sene çok çalışması ve inanılmaz bir gelişim kaydetmesi gerekiyor yoksa işi çok zor. Şutunu aciliyetle geliştirmesi lazım. Bu dediğim her şeyi yapması halinde başarılı olabilir. Aksi takdirde işi çok zor. Çünkü şut atmayı bilmeyip sadece asist ve pas atarsa Ish Smith’den farkı kalmaz. Ama hakkını da yemeyelim gerçekten elit bir pasör. Umarım bu yıl toparlar kendini.

Josh Jackson 2017 draftının 4 numarası. Olaylı kariyeri ve fevri davranışları sonucu 2 senedir Detroit’te. Şu anki performansını sürdürmeye devam ederse veya biraz geliştirirse kendini çok iyi bir yedek oyuncusu olacaktır.

Hamidou Diallo Belki de ligin en atletik oyuncularından ama bir şekilde kariyerinde o sıçramayı yapamadı. Geçen sene bize geldiğinde çok iyi performanslar ortaya koydu. Ben bu sene o sıçramayı yapacağını düşünüyorum. Kendisinden hala ümit var.

Saben Lee&Frank Jackson İkisine de aynı yere aldım çünkü ikisi de tam bir fiyat performans oyuncuları. Saben yedek için iyi bir gard. Frank Jackson ise takımın üçlük ihtiyacı için mükemmel bir parça. Umarım ikisi de gelişim gösterirler bu yıl.

Kelly Olynyk Mason Plumlee ile oynadığımız göz karartıcı bir sezondan sonra Plumlee’yi yollayıp yerine Kelly Olynyk ile anlaşıldı. Bence Muazzam bir hamle oldu. Takımımıza ve Stewart’a müthiş katkı sağlayacaktır.

Luka Garza: Cade ile birlikte kolejde fırtına estiren bir oyuncuydu ama anca 52.sıradan seçilebildi hızı ve defansif zaafiyetlerinden dolayı. Ama belli de olmaz bambaşka bir şey çıkabilir Garza’dan.

Isaiah Livers: Takımın en kapalı kutu oyuncusu. Draft edilmeden önce olan sakatlığı sebebiyle kasımda oynayamaya başlayacak. Umarım iyi bir oyuncu çıkarda beklemediğimiz bir sürpriz olarak döner bize çünkü onun hakkında bilgimiz aşırı sınırlı şuan.

Özellikle Değinmek istediğim oyuncular bunlardı.Bu oyuncular dışında g-league takımımız için de bazı hamleler yapıldı. Yeni sezona Bulls maçı ile başlayacaklar. Umarım Cade’in yılın çaylağı olduğu Grant’in All-star olduğu, Stewart ve Bey’in gelişimlerini sürdürdüğü, Hayes’in kendini toparladığı ve tabiki de tüm oyuncularımızın geliştiği bir sezon olması dileğiyle yazımı burda sonlandırıyorum.

Bu yazıda bizlere yardımcı olduğu için https://twitter.com/stillshadybaby ve https://twitter.com/TRDetroit‘e çok teşekkür ediyoruz.

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu