BASKET HABERLERİBASKETBOL SÜPER LİGEUROLEAGUENBA

NBA ve Mental Sağlık

NBA oyuncularının mental sağlıkları, son yıllarda organizasyon yapısı hakkında en çok konuşulan konuların başında geliyor.

Geçtiğimiz yıllarda NBA’de büyük bir tabu yıkıldı. Önce Kevin Love ardından da DeMar DeRozan psikolojik birtakım sorunlarla mücadele ettiklerini kamuoyuna açıkladı.

Günümüzün problemlerinden mental rahatsızlıklar. Özellikle son dönemde çok arttığını görebiliyoruz, gözlemleyebiliyoruz. Kevin Love ve DeMar DeRozan geçmiş dönemlerde yaptıkları açıklama veya itiraflarla belki de çok önemli bir iş yaptı. Biz izleyicilere onların süper kahraman değil insan olduklarını hatırlattı. Evet sevdiği işi yapıyorlar, evet para da kazanıyorlar fakat mental sorunlarla baş edebilmek bambaşka bir şey. Üstlerinde çok yoğun baskı olan sporcuların bazıları bunu kaldıramayabiliyor. Bazen bizler de acımasız yorumlar yaparak onları daha zora sokuyoruz. Adam Silver geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir konferansta, oyuncularda artan mental sorunları sosyal medya kullanımına bağlamıştı.

Adam Silver: “Anksiyete devrinde yaşıyoruz. Bunun nedeninin sosyal medya olduğunu düşünüyorum. Birçok oyuncu mutsuz.”

Sosyal medyanın bu tür rahatsızlıkları beslediğinden bahsetmek mümkün. Gündem olmak isteyenlerin yaptığı acımasız yorumlar, etkileşim adına atılan tweetler ve gönderiler.. Bunların oyuncuları kötü etkilediğini söyleyebiliriz. Ancak artık dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu acımasız düşüncelerin önüne geçmek haliyle çok zor.  Bu yüzden NBA’in buna bir önlem almak yerine oyunculara destek olması daha iyi olacaktır. NBA’in geçmiş yıllarda bu konuyla ilgili mücadelede oyunculara destek olduğunu söylemek çok zor. Eski basketbol oyuncusu Larry Sanders’ın söyledikleri de bunu destekliyor.

Larry Sanders:  “NBA akıl sağlığına yeterli saygıyı göstermedi. Eğer sorunu görememişlerse ve üzerine buz koymamışlarsa bu onlar için gerçek gibi görünmemiştir. “

Larry Sanders belki de çok iyi olabilecek bir kariyerini bu tür sorunlarla ve alkol, uyuşturucu bağımlılığı problemleriyle erken bitirmişti. Şimdi için ise mental sorun yaşayan oyunculara örnek olarak Ben Simmons’ı gösterebiliriz. Mental olarak hazır olmadığı için 76ers ile maça çıkmayı reddetmişti Ben Simmons. Bu tür sorunlar yaşamamak için oyunculara destek şart.

Ayrı bir parantez de Kevin Love ve DeMar DeRozan’a açalım.

Giannis Antetokounmpo: “ NBA oyuncuları için kendi mental sorunlarını açıklamak çok zor. “

Ligin en iyi oyunculardan birinin böyle düşündüğü ortamda, kendi sorunlarını toplulukla paylaşmak bir cesaret örneği. Birçok oyuncuya da içlerini dökmek adına öncelik ettiler. NBA’in bu konuda “ sağlık ve sağlıklı yaşam “ adında bir klavuz yazılmasına sebep oldular belki de. Bu yüzden onları cesaret ettikleri ve başardıkları iş için tebrik etmek gerek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu