AMERİKAN FUTBOLUNFL

DRAFT 2021(QB) Kimler Ne Durumda?

2021 NFL Draft’ı gerçekleşeli yaklaşık 7 ay oldu. Sezonun da yarısını geride bıraktık. 2021 Draftının ilk tur Qblerinin  neler yaptığını çok iyi bilsekte bazı isimlerin ne yaptığına dair neredeyse hiç fikrimiz yok. Sezonun yarısına kadar bu draftta seçilen isimlerin neler yaptığına bir bakalım.

Cleveland'da düzenlenen 2021 NFL Draftının tanıtım afişi. Afiş bütün şehirde, sosyal medyada ve ana akım medyada boy boy gösterildi.
NFL Draft 2021

1.sıra seçimi(Jacksonville Jaguars) – Trevor Lawrence (QB):

Trevor Lawrence preseasonda sahaya çıkınca bütün taraftarlar ayaklanmıştı. Liseden beri futbol izleyicilerinin gözünün önünde olan bir isimdi. Sezon başlangıcı tamda beklentiyi karşılar nitelikteydi. 28/51 isabet 332 pas yardı ve 3 touchdown ile başladı. 3 interception istatistiğini bir kenara atmıyorum tabi ki. Fakat Jaguars Texans’a karşı mağlup olması çokta şaşırtmamıştı. Trevor Lawrence’ında ilk maçından Jaguars kalitesinde bir takımı galibiyete ulaştırması beklenemezdi. Sezon ilerledikçe 2.ve 3.haftalarda 1 touchdown 2 interception istatistiğine devam eden Lawrence için “acaba fazla mı bekledik ya?” sorusunu sordurtmaya başlamıştı. Bengals maçında touchdown atamaması ve Joe Burrow karşısında oldukça kötü bir oyun oynaması Lawrence adına soru işaretlerini arttırdı. Özellikle cep içerisinde çok kararsız kalması, kolejde oynarcasına çok çabuk cebi terk etmesi Lawrence’ın eleştiri aldığı yönleriydi. 6.hafta Dolphins karşısında ilk galibiyetini alan Jaguars’da Lawrence bu sefer de Tua Tagovailoa’dan kötü bir performans sergilemişti. Seahawks maçında takımının 7-31 yenilmesi ve Bills maçında touchdown bile üretememeleri Lawrence ve Jaguars head coach’u Urban Meyer’i eleştiri oklarının hedefi haline getirdi. Colts ve 49ers maçlarında da touchdown üretemeyen Lawrence tam 3 maçtır touchdown pası atamıyor. Kendisi adına bir çıkmaza girmek üzere olan Lawrence’ın önünde sırasıyla; Falcons, Rams, Titans, Texans, Jets, Patriots ve Colts var. Falcons, Texans ve Jets maçları özellikle çok önemli. Bu takımlar nispeten Jaguars’a yakın takımlar ve eğer Lawrence bunlar karşısında da etkisiz oyununu sürdürürse nasıl tepkiler alır merak ediyorum.

Kişisel Yorum: Trevor Lawrence’ın “bust” çıkacağını düşünmüyorum. Kendisi NCAAF’de oldukça önemli işler yaptı. Özellikle de futboluyla liseden beri bilinmesi onu medya baskısını iyi yöneten biri haline getirdi. Kadrosuna takviyeler yapıldıkça Lawrence’ın önemli yerlere geleceğini düşinüyorum. Fakat Tom Brady, Bret Favre, Eli Manning gibi kendisini tüm NFL camiasına şapka çıkarttıracak kadar başarılı olur mu? Onu zaman gösterecek.

2021 NFL Draftının 1. sırasında seçilen Trevor Lawrence, Jacksonville Jaguars takımı tarafından seçilmiştir. Takımının formasını başarıyla giymektedir.
Jacksonville Jaguars 1. Sıra Seçimi – Trevor Lawrence

2. Sıra Seçimi (New York Jets) – Zach Wilson (QB):

Zach Wilson’ın şanssızlığı Trevor Lawrence ile aynı draft sınıfında olması. Trevor Lawrence bu sınıfta olmasa muhtemelen kendisi draftın 1.sıra seçimi unvanını taşıyacaktı. Yıllardır başarıya hasret, sürekli bir yapılanma içerisine giren Jets’e 2018 yılında draft edilen Sam Darnold ile benzer atmosferde gelen Wilson omuzlarına oldukça ağır bir yük almıştı. Zira Jets’in kadrosunda draft edilen isimler dışında bilinen isim çok azdı ve taraftarın önemli bir bölümü Sam Darnold’ın gönderilmesinin yanlış olduğunu düşünüyordu. Sezona Panthers karşısında üstelik eski QB’si Sam Darnold’a karşı başlayan Jets sahadan 14-19 mağlup ayrıldı. 20/37 isabet 258 yard, 2 touchdown ve 1 interception ile başlayan Wilson taraftarları heyecanlandırabilmişti. 2.hafta AFC East kapışmasında Patriots’a karşı içeride oynayan Jets’de işler hiç iyi gitmemişti. Tam 4 interception atan Zach Wilson sahaya çıktığına çıkacağına lanet etmiştir. Karşısındaki Mac Jones’un da touchdown pası atamaması avantaj olsa da 4 interception Jets için bile kabul edilemezdi. 3.hafta Broncos deplasmanında alan golü bile üretemeyen Jets 0-26 mağlup olarak sahadan ayrılmıştı. Zach Wilson sadece 160 yard pas isabeti ve 2 interception ile oynayarak Jets’de harcanan Wbler listesine göz kırpar bir haldeydi. 4.hafta da Jets Titans’ı mağlup etmişti. Sezonun ilk galibiyetini alan Jets’de hem head coach Robert Saleh hem de çaylak Wilson rahatlamıştı. 2 touchdown pası atan Wilson rakibi Ryan Tannehil ile kafa kafaya bir performans sergilemişti. 7.hafta karşılaşmasında Patriots ile yine bir AFC East maçında karşılaşan Jets sahadan 54-13lük skorla hezimete uğrayarak ayrıldı. Fakat hezimetten önemlisi Zach Wilson’ın kaybı. Çaylak QB 2.çeyreğin bitimine 12 dakikadan fazla varken sakatlanarak oyunda çıktı ve yerini Mike White’a bıraktı. Bu haftasonunda oynanan Dolphins maçında da kadroya dönemeyen Zach Wilson’ın nasıl döneceği, dönünce neler yapacağı merak konusu.

Kişisel Yorum: Zach Wilson hakkında maalesef net bir fikir oluşturamadım. Bazı sekanslarda Jets’i krizden çıkarabilecek QB diye düşünürken bazı zamanlarda da Jets’den bir kez daha rebuilding izleyeceğiz diye düşiniyorum. Belki de bu yazının en nötr yorumu olacak bu ama henüz fikir oluşturamadım. Şimdilik şartlı da olsa geçmeye aday gibi duruyor kendisi.

2021 NFL Draftının 2. sırasında seçilen Zach Wilson, New York Jets takımı tarafından seçilmiştir. Takımının formasını başarıyla giymektedir.
New York Jets 2. Sıra Seçimi – Zach Wilson

3.sıra seçimi (San Fransisco 49ers) – Trey Lance (QB):

San Fransisco 49ers Super Bowl’da  ikonik fotoğrafı verip maçı kafasında bitirmişken Patrick Mahomes ismine çarparak hüsrana uğramışlardı. Ardından 2020 sezonunda sakatlıklarla boğuşmaktan kadro oluşturamaz hale gelmişti ve 6-10 bitirerek playoffun uzağında kalmışlardı. 2021 Draft’ına 3.sıra seçimiyle başlayan 49ers’da drafta kadar Trey Lance ismi çok geçmiyordu. Mac Jones ve Justin Fields isimleri üzerinde daha çok durulsa da son gün Las Vegas’daki oranlara göre Trey Lance öne geçmişti ve 3.sıradan seçilmeyi başardı. Sezonun şu aşamasına kadar Jimmy Garoppolo mu yoksa Trey Lance mi? Sorularıyla geçiren 49ers sinameki bir sezonun içerisinde. 5-5 giden takım sezona 2-0 başlamış 2-4’e kadar gerilemişti. İlk hafta sadece 1 snap alan Trey Lance maçın kalanını benchten takip etmişti. 4.haftaya kadar süre almayan Lance ilk ciddi süresini 4.hafta Seahawks karşısında aldı. 9/18 isabette 157 yard 2 touchdown ile oynadı fakat mağlubiyetin önüne geçemedi. Cardinals karşısında tek başına sahada olan Lance 15/29 isabette 192 yard, 1 interception ile oynadı. Silik bir performans sergileyen Lance 49ers cephesinde saha hazır değil imajı verdi. Bu maçtan sonra bir daha sahaya çıkmayan Trey Lance bu sezonluk starterlığı Jimmy Garoppolo’ya bırakmış gibi görünüyor.

Kişisel Yorum: Trey Lance’ın gelişmesi için zamana ihtiyacı var. Kendisi şuanda NFL düzeyinde hazır bir isim değil. Fakat Jimmy Garoppolo’nun Super Bowl sonrası form düşüklüğünün ardından 49ers neler yapacak fazlasıyla merak ettiğim bir konu. Trey Lance 49ers için doğru isim mi? Bence değil.

2021 NFL Draftının 3. sırasında seçilen Trey Lance, San Fransisco 49ers takımı tarafından seçilmiştir. Takımının formasını başarıyla giymektedir.
San Fransisco 49ers 3. Sıra Seçimi – Trey Lance

11.sıra seçimi (Chicago Bears) – Justin Fields:

Chicago Bears’ın franchise tarihi boyunca öne çıkan bir Quarterback’i yok. NFL tarihinde ilk olan bu durumdan kurtulmaya çalışan Bears draftın11.sıradan Justin Fields ismine yöneldi. Preseason’da özellikle cepten kaçışlarıyla Lamar Jackson havası verdiren Justin Fields’dan umutluydum. Bears nihayet aradığı ismi bulmuş olabilirdi. Sezon öncesi 1 yıllığına 10 milyon dolarlık kontrat ile kadroya katılan Andy Dalton normal sezonda ilk snapi alan isim oldu. İlk hafta Rams karşısında mağlup olan Bears ikinci hafta Dalton ve Fields arasında snapleri eşit olarak bölüştürdü. Justin Fields 6/13 isabette 60 yard ve 1 interception ile oynadı. Performans olarak sınıfta kalan Fields buna rağmen Bengals karşısında 17-20lik skorla galip geldi. 3.hafta Cleveland Browns karşısında starter olarak başlayan Justin Fields 6/20 isabette 68 yard mesafe katedebildi. Performans olarak Bengals maçından daha kötü bir performans sergilene Fields 6-20 mağlup olan Bears takımında en çok eleştiriyi alan isimlerden birisi oldu. 5.hafta Las Vegas Raiders maçında touchdown pası atan Fields takımını 20-9 galibiyete taşıyor ve Bears 3-2 olmayı başarıyor. 12/20 isabette 111 yard isabet ve 1 touchdown ile oynayan Fields Lamar Jackson’ın kariyerinin başında Quarterback mi Runningback mi? Sorusuna maruz kalmaya devam ediyor. Araya bir not eklemek istiyorum Justin Fields bu sezon toplamda 311 koşu yardı istatistiğine sahip. Buccaneers maçından 3-38 mağlup olan Chicago Bears takım olarak hayal kırıklığı yarattı. 22/32 isabette 3 interception atan Fields sahadan silindi. Lise ve kolejde dahil olmak üzere bu kadar aciz duruma düştüğü bir karşılaşma muhtemelen oynamamıştır. Justin Fields sezon boyunca bir aşağı bir yukarı performansıyla ne tam anlamıyla övgü toplayabildi ne de eleştiri oklarının hedefi oldu.

Kişisel Yorum: Justin Fields, Lamar Jackson’a benzer yapısıyla umutlandırmıştı. Sezonu genel anlamda kötü geçiren Fields’a dair benim hala umudum. Bears franchise tarihine geçecek bir isim midir? Hayır. Yine de son yıllardaki Bears Qblerinden iyi bir isim olacaktır.

2021 NFL Draftının 11. sırasında seçilen Justin Fields, Chicago Bears takımı tarafından seçilmiştir. Takımının formasını başarıyla giymektedir.
Chicago Bears 11. Sıra Seçimi – Justin Fields

15.sıra seçimi (New England Patriots) – Mac Jones:

Gelelim şu ana kadar sezonun belki de en iyi draft seçimine. Bill Bellichick ile birlikte NFL’i kasıp kavuran Tom Brady sonrasına çöküşe girmesi beklenen Patriots buhranı çabuk atlattı. Jarred Stidham ve Cam Newton ile düşe kalka 2020 sezonunu atlatan Patriots 2021 Draftında belki de turnayı gözünden vurdu. 15.sıraya düşmesi beklenmeyen Mac Jones, Atlanta Falcons’un Kyle Pitts’i seçmesi, Chicago Bears’a Justin Fields’ın kalması sonrası her geçen seçimde Mac Jones’a daha da yaklaştı. Sezon başında starter olarak Cam Newton mı yoksa Mac Jones mu başlayacak soruları sorulurken Newton’ın sözleşmesinin feshedilmesi bütün soru işaretlerini kaldırdı. İlk aldığı snapten itibaren risksiz bir oyun seçen Mac Jones çoğunlukla Tight Endlerini topla buluşturuyor. Zaman ilerledikçe ve haftalar geçtikçe hem ritmini buldu hem de potansiyelini göstermeye çalıştı. 2021 sezonunda şuana kadar 2540 yard 14 touchdown 8 interception ile oynayan Jones şuana kadar sırasıyla bu istatistiklerde 12. 15.ve 19.sırada. Çaylak bir quarterback olduğunu ve Patriots’ın kadrosunu göz önünde bulundurursak alkışı hakeden bir performans. Mac Jones ile ilgili haftalık istatistik paylaşmayacağım. Çünkü istatistikler oyununu tam anlamıyla yansıtmıyor.

Kişisel Yorum: Mac Jones bu draft sınıfının belki de kariyeri en parlak olacak olanlardan birisi. Risksiz oyun tercihi şimdilik mantıklı olsa da bu oyunu alışkanlık edinirse Kirk Cousins sendromu diye isimlendirdiğim NFL camiasının garbage time krallığı diye nüans ettiği durumu yaşayabilir.

2021 NFL Draftının 15. sırasında seçilen Mac Jones, New England Patriots takımı tarafından seçilmiştir. Takımının formasını başarıyla giymektedir.
New England Patriots 15. Sıra Seçimi – Mac Jones

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. QB açısından tatmin edici bir draft sınıfı olduğu söylenebilir. Özellikle Mac Jones’un 15.sıradan seçilip önünden seçilen isimlere göre çok daha iyi oynaması NFL Draft’ının bir başka güzelliği. Her ne olursa olsun Super Bowl sonrası tüm herkes yine Draft’ı ve QB sınıfını konuşacak…

İstatistikler için: https://www.espn.com/nfl/stats

Ahmet Baturalp Daban

24 yaşında NFL, Minnesota Vikings ve New York Jets taraftarı. 2017’den beri aktif NFL takipçisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu