AMERİKAN FUTBOLUNCAAF

Oklahoma’da Büyük Değişim!

Her şey Oklahoma ile Texas arasında oynanan maçta başladı. Sahneye Caleb Williams çıktı ve bırakmamak üzere 2022 NFL draftının en büyük oyuncularından biri olan Spencer Rattler’dan formayı aldı.

Spencer Rattler, Oklahoma için iyi bir reklam yüzüyken bir anda Caleb Williams’ın formayı alması camiada nasıl yankı uyandırdı? Caleb Williams gerçekten Rattler’dan birkaç gömlek daha mı iyi oyuncu? Hepsini sizler için bu yazımızda derledik.

Texas maçında neler oldu?

Texas – Oklahoma maçında ev sahibi ekip Texas bir anda büyük bir farkla ilk çeyrek öne geçti. Rattler’ın yediği sackler ve top kayıpları kötü bir gidişata sebep olmuştu. Oklahoma head coach’u Lincoln Riley sahaya Caleb Williams’ı sürmeye karar verdi. Böylelikle starter QB Caleb Williams oldu.

Oklahoma Sooners Camiası nasıl tepki verdi?

Oklahoma Sooners taraftarları ve takımı bu değişiklikten gayet memnun bir durumda. Dış basında Caleb Williams’ın ne kadar göz kamaştırdığından bahsediliyor. Coach Riley, Caleb Williams’ı adeta öve öve bitiremiyor.

Caleb Williams’ın oyun stili

Caleb, Rattler’a göre daha komplike bir oyun kurucu fakat göze çarpan özellikleri az da olsa Rattler’dan kat kat çok daha iyi. Bu özellikleri sayacak olursak en çok göze batanı deep pass atabilme özelliği. Texas maçında özellikle maçın kaderini belirleyen paslar derinlemesine atılan paslar oldu. Caleb’ın gücü ve fiziki yeterliliği bu seneki draft sınıfındaki QB oyuncuları ile mücadele edebilecek bir güçte. Keskin ve çabuk atılan direkt pas stili ile Spencer Rattler’ı artık aratmıyor.

Caleb Williams ve Spencer Rattler

Spencer Rattler ile Caleb Williams arasındaki farklar nelerdir?

Spencer Rattler fazlasıyla komplike bir oyuncu Caleb tam aksine biraz kısıtlı fakat kendi stilini son derece mükemmel oynuyor. Bu draft sınıfında olan Rattler’ın diğer QB oyuncuları gibi güçlü bir oyuncu fakat Caleb’in gücü Rattler’dan biraz daha iyi durumda. Rattler’ın Caleb’a göre ekstra özellikleri hızı, çevikliği ve mobilitesi var. Peki Caleb’in Rattler’dan farklı bir özelliği yok mu? Tabii ki var! Caleb, Rattler’dan daha bir clutch oyuncu görünümü veriyor. Caleb kaderini değiştiren maçın, Texas maçı, son 1 dakikasını ilk büyük sorumluluk aldığı maç olduğunu hatırlarsak gayet mükemmel oynadı.

Caleb Williams ile Spencer Rattler’ın istatistiksel farkları

Konuyu özetlemek gerekirse Spencer Rattler gayet komplike bir oyun kurucu fakat kendisinin her özelliğe sahip olması ama bu özelliklerinde en üst düzeye sahip olmamasından dolayı yerini Caleb Williams’a bıraktı. Caleb az ve öz özelliğe sahip olup freshman senesine göre bu özelliklerini güçlü bir şekilde ortaya koyup Rattler’dan daha clutch bir oyuncu görünümü verdi. Oklahoma’daki büyük değişikliğin ve bu değişikliğin memnuniyetinin sebebi bunlardır.

Mehmethan Bellek

Hasta NFL ve NCAAF takipçisi, Tampa Bay takımları taraftarı ve koyu Justin Herbert savunucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu