AMERİKAN FUTBOLUNCAAFNFL

PATRIOTS’IN YENİ BRADY UMUDU

New England Patriots bu sene NFL draftının 15.sırasından Mac Jones’u draft etti. Mac Jones, NCAA’da Alabama kolejiyle son şampiyon ünvanına sahip. Son yılların en büyük domine takımlarından biri olan Alabama kolejinin sistemine tam uyan bir oyun kurucuydu. Süperstar potansiyeline sahip oyuncuların liderliğini üstlenerek finalde Ohio State’e karşı ezici bir galibiyet elde etti.

Alabama’yı son yıllarda en domine takımlardan birisi olarak nitelendiriyoruz. Bu nitelendirme bazı NFL severleri Mac Jones hakkında yanılgıya düşürebiliyor. Nasıl mı? Öncelikle Alabama’da WR Jaylen Waddle, WR DeVonta Smith ve RB Najee Harris gibi oyuncuların olması akıllara QB Mac Jones’un güle oynaya şampiyon olduğu düşüncesini getiriyor. Bu kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. Çünkü iyi bir oyun kurucu olmak vardır bir de şampiyon oyun kurucu olmak vardır. QB Mac Jones’a üstüne basa basa şampiyon bir oyun kurucu diyebiliriz. Takımında her ne kadar potansiyelli oyuncular olsa da o takımı şampiyon yapabilecek, ama sistem QB ama yıldız QB hiç farketmez, bir oyun kurucu olmadıktan sonra o takımdan bir şampiyonluk ünvanı beklemek çok komik olur. Mac Jones rahatlıkla şampiyon olabilecek bir takımın oyun kurucusu olabilir.

Alabama WRs DeVonta Smith, Jaylen Waddle, RB Najee Harris receive positive medical reports

Mac Jones, takımındaki yıldız oyunculardan ötürü kendi başarısı o kadar çok küçümsendi ki artık underrated bile olmaya başladı. Fiziği ve yürüyüşü ile ilgili sosyal medyada espriler yapıldı. 2021 NFL draft sınıfından Lawrence, Wilson ve Lance gibi oyuncuların oyuncuların gölgesinde bırakıldı.

Çoğu NFL sever Mac Jones’un bu saydığımız isimlerden daha güçlü özellikleri olduğunu bu durumdan ötürü tahmin edemeyebilir. Mac Jones’un kolu standart bir güce sahip olmasına rağmen 2021 draft sınıfının en iyi deep pasörü denilebilir. Trevor Lawrence ve Zach Wilson gibi oyunculardan daha fazla pas tamamlama yüzdesine sahiptir. Lawrance geçtiğimiz sezon 69.2 pas tamamlama yüzdesine, Zach Wilson 73.5 pas tamamlama yüzdesine sahipken Mac Jones 77.4 pas tamamlama yüzdesine sahiptir. Mac Jones’un bu pas isabet yüzdesi tabiki top kaybı istatistiğine de yansımıştır. Lawrance gibi NFL draftında ses getiren bir oyuncuyu geçtiğimiz sezon 5 top kaybı yapmışken Mac Jones 4 top kaybı yapmıştır. Tamam Mac Jones, Zach Wilson ve Trevor Lawrence gibi oyuncular gibi daha komplike değil, bunu herkes kabul eder fakat komplike bir oyun kurucu değil diye bu kadar fazla küçümsemek kesinlikle doğru değildir. Bu draft sınıfında en fazla güven veren pasör oyun kurucudur. Çok fazla yeteneği olmayabilir fakat az ve öz yeteneğe sahiptir. Aynı zamanda lider ve şampiyon potansiyeli barındıran bir oyun kurucudur.

NFL’in gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu kabul edilen Tom Brady pasörlüğü ile ön plana çıkarak birçok şampiyonluk kazanmıştır. Mac Jones ile benzer özelliklere sahip olması göze çarpıyor. İkisi de New England Patriots tarafından draft edildi, ikisini de koçu Bill Belichick. Mac Jones’un kaderi neden Brady gibi olmasın?

Mac Jones Apparently Copied Tom Brady While Developing Many Aspects Of His Game – CBS Boston

Yalnız Mac Jones’un Patriots’a draft olmasıyla birlikte kendisine artı ve eksi olarak yansıyan durumlar olmuştur. İlk önce eksilerden başlayacak olursak kendisi kesinlikle hazır bir takıma draft olmadı. Her ne kadar Patriots güzel bir free agent geçirmiş olsa da takıma dahil ettiği oyuncular Patriots’a rahatlıkla şampiyonluğa taşıyabilecek oyuncular değildir. Mac Jones’un oyun stili Brady’i andırdığı için kendisinin üzerinde büyük bir baskı olacak gibi duruyor. Bu tahmin edilebileceğinden büyük bir sorumluluk. Çünkü taraftarlar bir anda dünyanın en iyi QB oyuncusunun geçmiş yıllarda yaptığı etkinin beklentisi içerisinde. Bu yüzden Mac Jones maçlara çıkarılmadan önce kesinlikle mental olarak hazır hale getirilmelidir. Artılarına geçecek olursak takımında Cam Newton gibi yılların tecrübesi bulunmakta. Cam Newton, Mac Jones’un eksik yönlerini geliştirmesine kesinlikle yardımcı olacaktır. Fiziksel güç ve atletizm olarak kendisine çok şey kazandırmasını bekleyebiliriz. Ek olarak Cam Newton sezon öncesi kampında motive olduğunu öne sürerek Mac Jones’un kesinlikle kendisini endişelendirmeğini belirterek Mac Jones ile rekabetçi ortamda bulunacağının sinyallerini verdi. Bir diğer artı ise tabi ki Bill Belichick… Bill Belichick bu lige Tom Brady, Rob Gronkowski, Julian Edelman gibi isimler kazandırdı. Bir Mac Jones neden kazandırmasın?

ESPN Ranks Tom Brady, Julian Edelman and Rob Gronkowski Second Best 'Triplet'

Mac Jones, önümüzdeki sezonu dört gözle beklememizdeki en büyük nedenlerden biri olduğu kesin. Çünkü aklımızda çok fazla soru işareti var. Mac Jones’un Alabama gibi bir hazır takımdan New England Patriots gibi hazır olmayan takıma draft olması kendisini nasıl etkileyecek? Belichick NFL’e yeni bir Brady kazandıracak mı? Cam Newton Mac Jones’a neler kazandıracak? Bu soruların cevabını umarım yakın zamanda alacağız.

Mehmethan Bellek

Hasta NFL ve NCAAF takipçisi, Tampa Bay takımları taraftarı ve koyu Justin Herbert savunucusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu