FORMULA 1

Pirelli 2022 F1 Lastikleri (Çeviri)

2022 Formula 1 değişikliklerinden en dikkat çekeni Pirelli’nin yeni araçlar için üreteceği 18-inç’lik lastikler oldu. Peki neler değişiyor? 1960 yılından beri Formula 1 araçlarında gördüğümüz lastiklerin jant ölçülerine 5-inç daha ekleniyor ve yarım yüzyıldan uzun bir süredir gördüğümüz o yanaklı lastikler artık daha kompakt hale getiriliyor.

Şimdi daha modern bir yaklaşım zamanı. Binek otomobil lastiklerine olan teknolojik benzerliği ile gündeme gelse de yeni P Zero F1 lastikleri daha öncekilere benzer bir şekilde aynı genişliğe sahiptir (ön 305 mm, arka 405 mm) lakin çap olarak 60mm büyüyerek 660 mm’den 720 mm ölçüsünde çapa sahiptir. En önemli değişiklik ise yıllardır milyonlarca insanın binek otomobilleri için tercih ettiği Pirelli lastiklerinin yanaklarına benzeyen bir yapısı olmasıdır.

Pirelli’nin bu yeni lastik profilleri Formula 1 araçlarının yön değiştirirken ki davranışlarını daha keskin hale getirecek. Şu ana kadar yürütülen yeni lastik testlerinde sürücülerin yorumları hem kuru zemin hem de ıslak zemin lastikleri için pozitif yönde. Yeni lastikler her şeyden öte araçların birbirlerini takip ederken girdikleri kirli hava türbülansını azaltarak daha heyecanlı ve daha yakın yarışların olmasına fırsat tanıyacak. Ayrıca yeni lastik yanakları lastiğin daha az esnek olmasını sağlıyor ve bu sayede araçların aktardıkları kirli hava miktarında azalmalar göreceğiz. Sonuç olarak bu yeniliklerin tamamı yarışları iyileştirmek adına.

Yeni 18-inç lastiklerin sertlik türleri de maksimumum dayanıklılık ve daha az ısınma sağlamak için tamamen yenilenecektir. 2022 Formula 1 Şampiyonası için her bir yarışta şu anki sezon olduğu gibi 3 tanesi seçilmek üzere 5 çeşit sertlikte lastikler olacaktır.

13-inç lastikten 18-inç lastiğe geçilmesiyle Pirelli, Formula 1 tarihine bütün lastik boyutları için lastik üreten tek üretici olarak geçecektir. Pirelli’nin bu hikâyesi 1950 yılında önden motorlu, dar ve uzun lastikli Formula 1 araçlarında Alfa Romeo, Ferrari ve Maserati’nin şampiyonluğuna hizmet etmekle başlamıştır.  Tarih boyunca Formula 1 yönetimi 2011 yılında Pirelli ile yeniden anlaşma sağlayana kadar farklı üreticilerden temin ettiği 13-inç lastikler kullandı. 2017 yılında Pirelli, daha önce üretilen tüm F1 lastiklerinden %25 daha geniş olan lastikler üreterek daha iyi yol tutan lastikler tasarlayarak yeni pist tur rekorları kırılmasını sağlamıştır.

Orijinal Metin: https://www.racecar-engineering.com/articles/f1/formula-1-2022-tyres/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu