AVRUPA LİGLERİFUTBOL

Profesyonel Erkek Futbol Takımı Çalıştıran İlk Kadın Teknik Direktör Caroline Moracce

Carolina Morace, 1999 yılında İtalya 3. Lig ekiplerinden Viterbese kulübünü çalıştırması için göreve getirildiğinde
Dünya futbol tarihinde bir ilk yaşanmıştı. Bir profesyonel erkek takımını çalıştıran ilk kadın teknik direktör olmuştu.

O dönem aynı zamanda Perugia’nın da başkanlığını yapan Luciano Gaucci, Hidetoshi Nakata, Giovanni Savarese gibi egzotik transferleriyle ünlü bir başkandı. Morace’i getirme kararını aldığında medyada büyük yankı uyandırmış fakat sezon başlamadan sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştı.

Futboldan çok soyunma odaları ve duşlar ile ilgili sorular geliyordu Caroline Morace’ye. O cevap olarak
”Son birkaç günde İtalyan erkeklerinin kadınlardan korktuğunu keşfettim, bunu bana sorulan sorulardan anlıyorum. Daha başlamadan yargılanmak beni kızdırıyor…

Başarısız olabilirim ama bunun cinsiyetimle hiçbir ilgisi yok.” demişti.
O sezon Viterbese takımında Fabio Liverani, Davide Baiocco gibi sonradan Serie A’da yıllarda top koşturacak yetenekli oyuncular mevcuttu.

Morace takıma hücum futbolu oynatıyordu ve ilk maçını 3-1 lik net bir galibiyetle sonuçlandırdı. İkinci macta 5-2 lik skor sonrası devre arasında başkandan ultimatom geldi ve ona oyuncuları değiştirmesini soyledi. Bu duruma sinirlenen Morace istifasını verdi.

Morace, Viterbese sonrası İtalya , Kanada ve Trinidad and Tobago kadın milli takımlarının son olarak da Milan kadın takımının teknik direktörlüğünü yaptı. Tüm zamanların en iyi İtalyan kadın futbolcusu olarak kabul gören Morace’nin 1990 yılında Wembley’de İngiltere attığı 4 gol La Gazzetto Dello Sport’un ilk sayfasından ‘erkek yada kadın oyuncular tarafından bu zamana kadar kırılmayan rekor” şeklinde yayınlandı.

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu