NASCARSlavic'in Kaleminden

Richard Petty (Kral) kimdir

Bu yazıda Richard Petty’yi (Ayrıca kendisi cars filmindeki kral) tanıtacağım. Richard Lee Petty 2 Temmuz 1937 tarihinde Amerika’nın Kuzey Carolina eyaletinde dünyaya geldi. Babası Lee Petty bir NASCAR sürücüsüydü genç Richard’da babasından ilham alarak bu spora başladı. Richard’ın aynı kendisi gibi pilot olan bir kardeşi daha vardı Maurice Petty, ancak o ne babası ne de abisi kadar başarılı olamadı. Richard ilk yarışına 1958 yılında 21 yaşındayken çıktı ve büyüleyici kariyeri başlamış oldu. 1959 yılında yılın çaylağı seçildi daha o dönemlerde bile nasıl bir pilot olacağını kestiriyordu insanlar. 1960 yılında henüz ikinci senesinde seneyi 2. Olarak bitirdi. 1964 yılında ise kralın ilk şampiyonluğu geldi.

1965 yılında NASCAR’ın Chrysler boykotuna katıldı ve o sene NASCAR yerine drag yarışlarında yarıştı. 28 Şubat 1965’te Dallas, Georgia’da Güneydoğu Dragway’de bu arabayı çarparak altı yaşındaki bir çocuğu öldürdü ve yedi kişiyi de yaraladı. Petty, babası Lee ve Chrysler Corporation, davaların açılmasından sonraki 1 ay içinde Petty ve ekibi davalarla anlaşmaya varmasına rağmen, toplam 1 milyon doları aşan davalarla karşı karşıya kaldı. 1966 yılında ikinci şampiyonluk geldi ve bu ona “Kral Petty” lakabını kazandırdı. 1971 yılında artık onunla özdeşleşen aracıyla birlikte 3. Şampiyonluğu kazandı.

1972 yılında ise Chrysler artık Petty’ye doğrudan fabrika desteğini keseceğini söyledi bunun üzerine Petty STP ile 28 yıl sürecek bir anlaşmaya imza attı. 1974 yılında 4. Şampiyonluk geldi ve Petty en iyilerden biri olduğunu artık kanıtlamıştı. 1975 yılında artık 5. Şampiyonluk gelmiş Amerikalı çocukların idolü olmaya başlamıştı. 1979 yılında 6. Şampiyonluk gelmiş ve artık gelmiş geçmiş en iyi olduğunu istatistiksel olarak kanıtlamıştı. 80’ler Petty için çok iyi geçmeyecekti 1981 yılında 7. Ve sonuncu şampiyonluk geldi.

1981-1991 yılları alacakaranlık yılları olarak geçer, kral artık bir şampiyonluk kazanamaz ve yavaştan emekli olma planları kurmaya başlar. 1992 yılında ise kral emekli olur ve 35 senelik NASCAR kariyerini noktalar, 200 yarış zaferi ve 7 kez şampiyonluk gibi kırılması zor iki rekor kırar. NASCAR’a kattıkların için teşekkürler kral.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu