FUTBOLTAKIM İNCELEMELERİTÜRKİYE LİGİ

SÜPER LİG TAKIM İNCELEMELERİ #4 ALANYASPOR

Bugün ki takım incelememiz son yılların flaş takımı, sürekli ön sıraları zorlayan Akdeniz temsilcisi Alanyaspor. Gerek yaptığı transferlerle gerek geçen sene oynadığı oyunla dikkat toplayan Alanya, bu senede sistemini geliştirip ligi geçen seneden daha yukarıda bitirmek istiyor. Bu yazımızda Aytemiz Alanyaspor’u inceleyeceğiz. Şimdiden iyi okumalar dileriz :)

Kadro

Geçen seneye nazaran Alanya’nın kadrosu biraz zayıflamış durumda. Salih Uçan gibi bir oyun aklını kaybetmek ne kadar ve yıkıcı bir şey de olsa, son yıllarda bize gösterdiği sistemle ben Alanya’nın yine iddialı bir takım olacağını düşünüyorum. Yaptıkları transferlere bakılınca yine kurdukları scout ekibinin izlerini görüyorsunuz. Süper lig’in artık kurdu diyebileceğimiz Daniel Candeias Alanya’ya geri döndü. Yeni Babacar diyebileceğimiz Famara Diedhou ve ayrılan Caulker’ın yerine Sırp stoper Nemanja Milunovic gibi katkılar yaptılar. Genç oyuncu olarak Bucaspor’dan Oğuz Aydın’ı katan Alanya’nın hala çok eksikleri olduğunu düşünüyorum.

Hala daha Salih Uçan’ıın yerini doldurabilmiş değiller. Hem onun yeri hem de gidenlerin yeri tam olarak dolmuş değil. Alanyaspor hücum oyuncuları hariç çoğu önemli parçasını kaybetmiş durumda. Berkan ve Moubandje’nin ayrılışı birazcık Alanya’yı üzmüş olmalı. Alanyaspor’u daha üzecek şey ayrılıkların çoğunun bedelsiz olması. Başkan Çavuşoğlu ve yönetiminin sistemi bonservis üzerine kurulu değil ancak ligimizdeki gelir kısırlığı Alanya’yı da etkileyebilir.

Beklentiler

Ben sarsılmışta olsa Alanya’dan iyi şeyler bekliyorum. Geçen seneki gibi flaş bir başlangıç ve kış aylarında gerileme tarzı bir şey görecek gibiyiz. Bunun mevsimle alakası var mı bilmiyorum ancak Alanyaspor kış aylarında oynadığı deplasman maçlarında normale nazaran daha çok puan kaybediyor. Eğer geçen seneki gibi krizden çıkamayıp bu puan kayıplarına mart nisan ayları gibi devam ederse yine altıncılık yedincilik Alanya için kaçınılmaz olur. Alanya’nın hedefine bakacak olursak hedefleri Avrupa futbolu. Bunun içinse Alanya’nın yapması gereken yukarıda bahsettiğim yuvarlanmadan kurtulmak.

Tabii Çağdaş Hoca’dan da bahsetmek lazım. Kişisel hedefi Avrupa’da takım çalıştırmak olan Çağdaş Atan’ın kendini iyice tanıtması için geçen sene yakalayamadığı Avrupa fırsatını bu sene yakalaması gerekiyor. Çağdaş Hoca’nın oyun tarzı ile Alanya büyük takım gibi oynuyor. Çağdaş Atan hakkındaki Yekta Kızılkaya’nın yazdığı derin değerlendirmemize sitemizden ulaşabilirsiniz :)

Yekta Kızılkaya’nın Çağdaş Atan yazısı için: https://boxtoboxmedya.com/2021/07/08/cagdas-atan/

Ancak Alanya’nın kadro kalitesi büyük takımların kadro kalitesi ile denk değil. Onlarla uzun vadede yarışamıyorlar. Ve Anadolu takımlarının katı savunmasını aşmakta tıpkı büyük takımlar gibi zorlanıyor. Tabii ki ligimize yeni bir soluk getiren bu takımı ve bu hocayı tebrik etmek lazım. Benim yine Alanya’dan beklentim ligi üst sıralarda bitirmeleri. Eğer bir de büyük takımların zorlandığı bir sene olursa Alanya’nın şansı UAKL için bir hayli yüksek. Onun dışında onların Avrupa’ya gitmelerinin tek yolu kupa olacaktır.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Sevgiler :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu