BASKET HABERLERİNBA

Tarihin En Yaşlı Şampiyon Takımları

NBA Finalleri’ni kazanmak için tecrübeli oyunculara sahip olmanız, işinizi kolaylaştırır. Son dönemdeki şampiyon takımların çoğunun kadrosunda 34 yaş ve üzeri en az bir isim vardı.

Daha yaşlı/tecrübeli oyuncular, en zor anlarda yardım etme eğilimindedir ve oyunu deneyimleriyle sakinleştirirler. Bunların genç oyuncularla harmanlanmış hali, en çok istenen şeydir.

Bu yazıda yaş ortalaması en yüksek 5 şampiyon takıma bakacağız.

5. San Antonio Spurs (2006-07)

2006-07 sezonunda San Antonio Spurs, 58 normal sezon maçı kazandıktan sonra NBA Finalleri’ne ulaştı. Takımın oyuncu kadrosunun yaş ortalaması 30.72′ydi. Takımın en iyi isimlerinden Tony Parker ve Manu Ginobili, bu yaş ortalamasına göre daha gençti. Büyük yıldız Tim Duncan ise 30 yaşındaydı.

Robert Horry, Brent Barry ve Bruce Bowen, yaş ortalamasını yukarı çeken isimlerdi. Bu oyuncular, neredeyse her play-off maçında sahaya çıkmanın yanı sıra o yıl en az 68 normal sezon maçı da oynadı. NBA Finalleri’nde Cleveland Cavaliers ile karşılaşan Spurs, rakibini 4-0 ile süpürdü ve şampiyon oldu.

4. Chicago Bulls (1996-97)

1996-97 sezonunda Chicago Bulls kadrosunun yaş ortalaması 30.75′di. 33 yaşındaki Michael Jordan’ın inanılmaz bir performans sergilediği normal sezonda Bulls, 69 galibiyet aldı. Bulls ilk beşinde 30 yaşın üzerinde 4 oyuncu vardı, kenardan gelen Steve Kerr ise 31 yaşındaydı.

Bu tecrübe, kesinlikle takımın NBA Finalleri’ne ulaşmasına yardımcı oldu. Play-off’ların ilk üç serisinde sadece 2 maç kaybettiler. Ve Jordan’ın muhteşem bir performans sergilediği Finallerde, Utah Jazz’ı 6 maçta ekarte edip şampiyon oldular. Bu takıma dair bir başka detay, bu takım NBA tarihindeki en yaşlı şampiyona sahipti: 43 yaşındaki Robert Parish

3. Boston Celtics (1968-69)

1968-69 sezonu, Bill Russell’ın oyuncu olarak son sezonuydu ve Celtics her zamanki gibi yine NBA Finalleri’nde mücadele etti. Takımın oyuncu kadrosunun yaş ortalaması 30.79′du. Takımın yıldızı Russell, 34 yaşındaydı. Takımda Russell’tan daha yaşlı sadece Sam Jones(35) vardı. John Havlicek ve Bailey Howell gibi diğer büyük isimler, 28 yaşın üzerindeydi.

Play-off’larda rotasyona katılan en genç oyuncu 29. doğum gününe yaklaşan Don Nelson’dı. Bu kadar deneyimle Celtics, son 13 yılda 11. şampiyonluğunu kazanmayı başardı. Büyük rakipleri Los Angeles Lakers’ı yendikleri NBA Finalleri’ne ulaşmak için Philadelphia 76ers ve New York Knicks’i elediler.

2. Dallas Mavericks (2010-11)

Dallas Mavericks, franchise tarihinde sadece iki kez NBA Finalleri’ne ulaştı. İlkini 2006’da Heat’e kaybettiler. İkincisinde ise Teksas franchise için tarihlerindeki ilk şampiyonluğu kazandıkları 2011’deydi. Takımın yaş ortalaması 31.6‘ydı. Finallerin büyük yıldızı ve MVP’si Dirk Nowitzki, 32 yaşındaydı. Hala yüksek bir seviyedeydi ve ligin en iyi uzunlarından biriydi.

Nowitzki’ye ek olarak Jason Kidd(37) ve Shawn Marion(32), takımın en tecrübeli ilk beş oyuncularıydı. Play-off’larda Mavericks rotasyonunun en genç oyuncusu JJ Barea 26 yaşındaydı. Barea haricindeki oyuncuların hepsi, 28 yaşın üzerindeydi. 2011’de bu tecrübe kadro, play-off’larda Portland, Lakers ve Oklahoma’yı alt ederek NBA Finalleri’ne ulaştı ve Finallerde Miami Heat’i geçerek şampiyon oldu.

1. Chicago Bulls (1997-98)

Chicago Bulls, 1996 ve 1997’de şampiyon olduktan sonra 1998’de de NBA Finalleri’ne ulaştı. Takımın kadrosu, önceki yıllara çok benzerdi ancak daha deneyimliydi. Takımın yaş ortalaması 32‘ydi. 37 yaşındaki Dennis Rodman, takımın en yaşlısıydı. Michael Jordan 35 yaşındaydı ve tarihin en yaşlı Finaller MVP’si oldu.

32 yaşındaki Scottie Pippen ve 34 yaşındaki Ron Harper, diğer ilk beş oyuncularıydı. Bu kadro sağlıklı kalmayı başardı ve bazı saha dışı sorunlara rağmen Bulls’a 6. şampiyonluğu getirmeyi başardı. Sezonun sonunda, birkaç büyük isim ayrıldı ve NBA’in gördüğü en büyük hanedanlardan birine sona erdi.

 

Bu kadroların sahip olduğu deneyim, takımlarının NBA Finallerine ulaşması için çok önemliydi. Hepsinin 30 yaş ve üzerinde olmasına rağmen hala absürt düzeyde performans gösteren ve en zor zamanlarda çok önemli işler yapan yıldızları vardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu