BASKET HABERLERİBASKETBOL SÜPER LİGEUROLEAGUE

Vasilije Micic Kimdir ?

Vasilije Micic 13 ocak 1994 tarihinde Sırbistan’ın Kraljevo şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren basketbola oldukça yetenekli olduğu düşünülen Vasa basketbola Sırbistan’ın Zeleznik takımı altyapısında başladı.

2009-10 Euroleague U18 Belgrade turnuvasında IJT FMP takımı ile 5/5 yapan takımın kritik parçalarından olan Micic’in takım arkadaşlarından biri hiç de bize uzak olmayan Fenerbahçe formasıyla izlediğimiz isimlerden biri olan Bogdan Bogdanovic’ti.

Mega Bemax (2010-2014)

2010-11 sezonunda Sırbistan’ın Mega Bemax takımı ile sözleşme imzaladı. Burada geçirdiği dört sezonun ardından Micic artık skorer bir oyuncu haline dönüşmüştü ama Mega Bemax takımında 2. sezonunda seneler 2011-12 senesini gösterdiği zaman Sırbistan’ın en yetenekli basketbolcuları arasında gösterilen Micic yaşadığı sakatlık sonrasında uzun bir süre sahalardan uzak kaldı. Kendisi o zamanı şöyle anlatıyor:

”Herkesin kendi yolu Var. Bence benim hikayem, hayatta birçok şeyin mümkün olduğunun iyi bir örneği. Mega Bemax’ta yaşadığım sakatlık zihinsel anlamda şoke edici bir durumdu. Her şey bir günde karardı. Her hafta Sırbistan basınındayken bir anda kimsenin beni aramadığı bir noktaya geldim. Herkesin sizi birden bire unuttuğu bir ortamda genç bir oyuncu için bunun nasıl bir şok olduğunu anlatmak zor.

O sakatlıktan sonra geri dönememem olasıydı. Birçok oyuncu, özellikle de böyle genç bir yaşta, böyle bir sakatlık sonrası bunu yaşıyor çünkü o sakatlığı zihinlerinde atlatamıyorlar. Fiziksel kısım bir yana bütün o acı, karmaşık iyileşme süreci ve ameliyat sonrası tedavi de çabası.

O günlerden çok şey öğrendim ve 17 yaşındayken vücuduma yatırım yapmaya, vücuduma dikkat etmeye başladım. 17 yaşında buz tüpüne girmek, Daha kaç kez terapi alacağımı düşünmek tercih edilesi bir seçenek değildi. O Yaşta basketboldan Keyif Almalı, Kendi neslinizdeki oyuncular ile antrenman yapmalı ve bazen arkadaşlarınızla dışarı çıkmalısınız. Ben ise iyileşme sürecinde vücudumu dinlendiriyordum. Kolay değildi. Ameliyat öncesi yaptığınız hareketleri ve attığınız adımları atma konusunda korku yaşıyorsunuz. fakat ben çok cesur davrandım ve o cesaret, daha çabuk iyileşmemi sağladı. Sadece iyileşmemi de değil, tamamen geri dönerek özgüvenimi yeniden kazanmamı sağladı.”

Bayern Münih (2014-2015)

2014 yılında Almanya’nın Bayern Münih takımına transfer olan Micic Alman takımında ilk senesinde çoğunlukla yerel ligde forma giyen spor oyuncu sezon genelinde 33 maça çıktı ama Micic’i rahatsız eden olay sadece 6 Euroleague maçına çıkmasıydı çünkü kendini o seviyede hissediyordu ve kendini insanlara kanıtlamak istiyordu.

O sezon Micic maç başına 6.6 sayı 1.9 ribaunt 3.3 asist ortalamaları tutturmuştu. Belki de onun en zayıf yönü yay çizginin gerisiydi o sezon 18/76 (23.7) üç sayı yüzdesi bularak bir oyun kurucuya göre oldukça başarısızdı. Micic’in Almanya kariyeri 2015 Aralık ayına kadar sürdü.

Kızılyıldız (2015-2016)

2015-16 sezonunun kalan bölümü için ülkesi Sırbistan’ın Kızılyıldız takımına geçen başarılı oyuncu o sezonun geri kalanını istediği gibi geçirdi o sezon Euroleague’te 17 maça çıkan oyuncu 5.5 sayı 1.7 ribaunt 3.6 asist ortalaması tutturdu.

Tofaş (2016-2017)

Seneler 2016-17 senesini gösterdiği zaman Micic’in yeni bir meydan okumaya ve kendini herkese tekrardan kanıtlamaya ihtiyacı vardı. Micic o sezon 1 yıllığına sadece 225.000 dolara Bursa ekibi Tofaş ile anlaşmıştı.

O sezon Vasa kariyer senesini geçirmişti ve Tofaş’ın Anadolu Efes’i eleyerek Türkiye Basketbol Liginde finale kalan ekibin içindeydi. 13.3 sayı 2.6 ribaunt 3.9 asist ile oynadı ama belki de en büyük gelişimi yay çizgisinin gerisinden yükselen isabet yüzdesi ile yakaladı. O sezon toplam 126 üç sayı denemesi yapan oyuncu 49 isabet bularak 49/126 (38.9) üç sayı yüzdesine ulaşmıştı. Micic o sezon Tofaş’a gitme kararını şöyle açıklamıştı:

”Sırf Bu Seviyede Sürekli Kalabilmek İçin Euroleague’de Kalmak istemedim. Ben de bir şeyler olduğunu ve bunu sahada gösterirsem performans seviyeme dair gerçek bir ölçüt olacağını düşünüyordum. Kendime dair en kötü senaryom, Potansiyelini hiç kullanmamış Bir Yetenek Olarak Kalmaktı.”

Sırp yıldız, vatandaşı Bogdan Bogdanovic’in Fenerbahçe formasıyla 2017’de kazandığı EuroLeague şampiyonluğu sırasında tribünde olduğunu söyledi:

Ayrıca Bogdan şampiyonluğu kazandığında ben Tofaş’ta oynuyordum. Sinan Erdem’de maçı izliyordum. En arka sıralarda arkadaşlarımla maçı izliyordum. İyi bir biletim bile yoktu. Hatta final için biletim yoktu, sadece yarı final biletim vardı.

Bütün yaşanan olaylar Micic’i en üst seviyeye çıkmasında yardımcı oldu.

Zalgiris Kaunas (2017-2018)

Vasilije Micic Tofaş’ta geçirdiği harika sezonun ardından Litvanya’nın en köklü kulüplerinden biri olan Zalgris Kaunas’a transfer oldu. Zalgiris’e gitme sebebi tabiki Avrupa basketbol tarihinin en iyi oyuncularından biri olan Sarunas jasikevicius’un tecrübelerinden yararlanmaktı.

O sezon Zalgiris Kaunas takım halinde çok başarılı bir sezon geçirdi. Litvanya Ligini kazandılar ve Euroleague’te Final Four’a kalıp sezonu 3. olarak bitirdiler.

O sene Zalgiris’te bulunan çoğu oyuncu Avrupa Basketbolunda önemli bir yere sahipler: Brandon Davies Kevin Pangos Aaron White Edgaras Ulanovas

Micic’in o sezon toplam 44 maça çıktı 8.3 sayı 2.2 ribaunt 3.7 asist istatistikleri tutturdu.

”Niyetim, oynayarak kendimi kanıtlamaktı ancak Saras ile Zalgiris‘te geçirdiğim yıl, beni olgunlaştırdı. Sanki o bir sezonda beş yılımı Euroleague’de geçirmişim gibi oldu. Bu kadar şey öğrendim gibi geliyor bana. Saras, beni yoğurdu ve benim için basketbolu çok basitleştirdi. Basketbol artık bana çok basit geliyor. Sanki 20 yıllık deneyimi olan bir tecrübe gibiyim. Saras, her şeyi benim için çok güzel özetledi. Basketbol artık bazen çok yavaş ve kolay gözüküyor.”

Anadolu Efes (2018- )

Micic 2018 yılında kariyerindeki 2. Türkiye dönemi Anadolu Efes’e dönerek başladı. Anadolu Efes o sezon Türkiye Basketbol Ligi finalinde Fenerbahçe Beko’yu 4-3 ile mağlup etti ve uzun bir sürenin ardından tekrar şampiyon oldu. Türkiye kupasında ise Fenerbahçe Beko’ya 80-70 kaybettiler ve o sezonu 2. tamamladılar. En önemli Avrupa organizasyonu yani THY Euroleague finalinde Rus temsilcisi CSKA Moskova’ya 91-83 kaybederek sezonu bir kupa iki ikincilik ile tamamlamış oldular. Micic o sezon genelinde Toplam 72 maça çıktı 12.8 sayı 2.4 ribaunt 5.8 asist ortalamaları ile oynadı ve bir yandan da kendini kanıtlamış oldu.

2019-20 senesi öncesinde Micic Anadolu Efes ile 2 yıllık yeni sözleşme imzaladı. Anadolu Efes sezon başlangıcında Cumhurbaşkanlığı kupası için ezeli rakibi Fenerbahçe Beko ile karşılaştı maçtan 79-74’lük skor ile galip ayrıldı. Sezonun geri kalanında bildiğiniz üzere Koronovirüs ortaya çıktı ve Türkiye Basketbol Ligi ve THY Euroleague yarıda kesildi. Sezon genelinde 41 maça çıkan Micic 13.7 sayı 2.3 ribaunt 6.1 asist ortalamaları ile kariyer sezonunu oynarken sezon yarıda kaldı.

Şimdi geçelim geçtiğimiz seneye benim ilk hatırladığım Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman her fırsatta tekrarladığı bir söz vardı, eğer sezon devam etseydi biz şampiyon olacaktık ama ben kendi takımımı 2019-20 Euroleague şampiyonu olarak görüyorum bu sezon tekrar kazanarak iki sene üst üste biz kazanacağız demişti ve senenin sonunda başardılar ama biz şampiyonluğun mimarını anlatamaya devam edelim tabiki Vasa’dan devam ediyoruz. Anadolu Efes sezona 4 maçta 3 mağlubiyet alarak başlamıştı ve acaba şampiyonluğun en büyük favorisi bu kadar kolay pes mi edecek deniliyordu 2. hafta oynanan Fenerbahçe Beko’ya 80-71 kaybedilen maçın ardından o gün oldukça kötü oynayan Micic hakkında Ergin Ataman oldukça sert konuşmuştu çünkü Micic o gün 29 dakikada 7 sayı 2 ribaunt 1 asist ile oynamıştı ama asıl problem 3/14 saha içi isabeti 3 top kaybı ve 3 faul yaparak sahada takımına eksi yazmasındaydı.

Sezonun geri kalanında Larkin’in dönmesi ile farklı bir Vasilije Micic farklı bir oyuncu profiline dönüştü ve üst seviye oyuncu olmaya başladı ama Larkin sezon boyunca istenilen seviyede olmayınca sezonun sonlarına doğru iyice dümene geçmeye başladı sonucunda Anadolu Efes tarihinde ilk kez Euroleague şampiyonu oldu ve en değerli oyuncu (MVP) Vasa Micic seçildi. Türkiye Basketbol Liginde Fenerbahçe Beko’yu 3-0 ile süpüren Anadolu Efes Türkiye Basketbol Liginin şampiyon oldu ve MVP yine evet o Vasa Micic oldu. Sizce Micic’in aldığı ödüller bitti mi ? Hayır tabiki bitmedi Euroleague’te sezonun en değerli oyuncsusu seçildi.

Bu sezon Euroleague’te

Vasilije Micic bu sezon 36’sı ilk 5 olmak üzere 40 maça çıktı ve 668 sayı üreterek bu sezon THY Euroleague sezonunda en çok sayı üreten oyuncu oldu.

104 Ribaund Lig altmış dördüncüsü (4)

195 Asist Lig beşincisi (5)

48 Top Çalma Lig dördüncüsü (4)

1 Blok Lig yüz kırkıncısı(40)

123 Top Kaybı Lig Birincisi (1)

701 Verimlilik Puanı Lig birincisi (1)

1199 Dakika Lig Birincisi (1)

Vasa’ya kariyerinde başarılar dileyerek yazımızı sonlandıralım.

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu