TCL

VFŞL Playoff Değerlendirmesi

9. Hafta 2. Gün ve eşitlik bozma mücadeleleri sonrasında playoffa girmeyi başaran 6 takımımız belirlendi.

Bakalım Yaz Mevsimi’ni kim kazanıp bayrağımızı Çin’de dalgalandıracak!


AURORA, FENERBAHÇE, 5R VE FASTPAY WILDCATS

Yıllarca yarı final geleneğiyle ligde her zaman beklenmeyeni yapan Aurora, iki senedir yokları oynamaya devam ediyor. Hatta o kadar vahim durumdalar ki, son 400 günde aldıkları galibiyet sayısı 1. Bakalım ortaklık sistemindeki sözleşmeleri sona erdiğinde ne yapacaklar.

Son finalist (sürpriz olsa da) Fenerbahçe, yine mucizevi bir Kış Mevsimi ardından Yaz Mevsimi’ni istediği gibi geçiremedi. Gelen Koreli takviyeler Ray ve Seonghwan ne kadar üstün oynamış olsa da 5R maçında yaşanan kronokırılma* belli ki oyuncuları moral olarak etkiledi ve bu maç sonunda da sarı lacivertliler playoff umutlarını kaybettiler. Fenerbahçe’nin seneye ciddi bir şampiyonluk adayı olabileceğini düşünüyorum.

2020 Yaz Mevsimi’nde final oynayan 5R, bu sezona aslında oldukça iyi bir kadro ve beklentiyle başladı. Geçen sezondan Korelileri Hoon ve BroCColi önderliğinde oldukça stabil, ne yaptığını bilen bir takım beklerken ilk haftalarda yaptıkları puan kayıpları onlara tie-break maçlarında Holyphoenix’e elenmeleri ile pahalıya patlamış oldu. Gelecek sene çok daha iyi bir 5R bekliyorum.

Son ve ilk şampiyon vahşi kediler, MSI’da çok dağınık gözüküyordu ancak bunun lige vurmasını beklememiştik hiçbirimiz. Sezona star ormancı Ferret yerine Oguzkhan ile başladılar ancak istediklerini alamayınca Ferret’e geri döndüler, sezon boyunca kullandıkları Samira ve Kalista seçimleri için ne kadar Holy’e saygı duysak da, ki elenmeden önceki son maçta bir maç içerisinde 2 pentakill attı, IW sezon içi performansıyla bana kalırsa playoff dışında kalmayı epey hak etmişti.

BEŞİKTAŞ ESPORTS

Sezona Bağımsız Milletler Topluluğu’ndan gelen alt koridor ikilisi Shiganari ve Lekcyc (Leksus diye okunuyor) ve Rhemio transferleriyle giren Beşiktaş, bir de kendi kendine bir anda ligin en iyi üst koridoru olduğunu ilan eden Juuzou’ya sahip olunca, orta koridora MGX’in ve koç olarak Major’un gelmesinden sonra playoff onlar için oldukça rahat gözüküyordu. Fakat Beşiktaş yine her sene olduğu gibi işleri zorlaştırdı ve kendilerini playoff için son bir eşitlik bozma mücadelesine kadar getirmeyi başardı.


Seçim yasaklamayı oldukça iyi geçiren Beşiktaş, maçı da inanılmaz sürklase etti ve onlarla oynamadan önce tek maçta iki penta atan Holy’nin playoff umutlarını söndürmüş oldu. Beşiktaş ilk playoff turunda Supermassive ile oynayacak.

DARK PASSAGE

Ligin efsane kulüplerinden DP, birkaç mevsimdir keyifli sosyal medya paylaşımlarını lige yansıtamıyordu ancak bu sene iyi bir nişancıya, oyunda kendini olgunlaştırmayı sonunda başarmış iyi bir orman orta koridor ikilisine, çok iyi bir desteğe ve sonunda oyuna tamamen konsantre olabilmiş efsane üst koridor Fabfabulous’a sahiplerdi.

Tabii ki DP’den bahsederken sadece oyunculardan bahsedemeyiz. Ligin belki de en ünlü koçu Çerez her anlamda oyuncuları iyi yönlendiriyor dışarıdan görüldüğü kadarıyla. DP, Ruvelius’un öne geçtiği hiçbir maçı kaybetmemeyi çok iyi öğrendi ve artık gerçekten daha stabil üst taraf oyuncularına sahipler. Typhoon ve Köfte’nin yükselen performansı ile playoffa girmeyi kesinlikle hak ettiler. DP, playoffun ilk turunda Galakticos ile oynayacak.

PAPARA SUPERMASSIVE

Geçtiğimiz mevsim lig aşamasını çok rahat lider bitirip yarı finalde Fenerbahçe’ye elenen Supermassive, bu mevsime de çok hızlı başladı ancak geçici Kireas – Roulette değişikliğinden sonra takım geriye gitti. Kireas’ın tekrar gelişiyle takım eski oyununa döndü ancak şampiyonluk için yeterli mi, onu görmek için playoffları beklememiz lazım. Yavaş ve takım savaşlarına bağlı oyun tarzıyla Supermassive playoffta ilk olarak Beşiktaş ile karşılaşacak.

GALAKTICOS

Sezona inanılmaz iyi başlayan Galakticos, kurduğu kadronun ne kadar güçlü olduğunu herkese kanıtladı. Özellikle elramir ve EMENES, takımın başlıca görevlerini yüklenmiş durumdalar. Sezon ortasında primee’ın yaşadığı olay yüzünden yerine gelen Oncan, kesinlikle yeterli performansı vermiyor. Takımın kalanı oldukça iyi işlemesine rağmen Focus veya EMENES’ten bir Koreli çılgınlığı görmezsek Galakticos’un DP’yi eleyip yarı finalde işinin zor olacağını düşünüyorum.


NASR ESPORTS

Sezona Galakticos ve Galatasaray ile birlikte en iyi başlayan takım olan NASR, ligin ikinci yarışında ciddi bir düşüş trendine girse de ilk ikide kalıp yarı finalden başlamayı garantiledi. Ligin en iyi desteklerinden olan Japone, şampiyonluğu gerçekten çok istiyor. Her ne kadar meta onlara çok uysa da eski istikrar ve kararlılığından uzak olan NASR’ın ben yarı finali geçebileceğini düşünmüyorum.

GALATASARAY ESPORTS

Kurulduğu günden bu yana başarıya hasret olan ve ezeli rakiplerine kıyasla en başarısız LoL şubesine sahip olan sarı kırmızılılar, geçen sene de çok iyi bir kadroya sahipti ancak başaramamışlardı fakat bu seneki takviyelerle, Bolulu’nun ligin belki de en iyi oyuncusuna sonunda evrilmesiyle ve Mojito’nun inanılmaz olgun yeni oyun tarzıyla Galatasaray’ın gerçekten zayıf bir yönü yok gibi gözüküyor. Verdiği her kararı doğru veren Galatasaray, oyun içinde neredeyse kusursuz işliyor. Şampiyonluk için diğer tüm takımlardan birkaç gömlek üstte olduğunu söyleyebiliriz.

Bakalım playofflar bize neler gösterecek, vadide görüşürüz!

*kronokırılma: Profesyonel League of Legends maçlarında oyuncuların kontrolü dışı bir hata oluştuğunda hata anından biraz öncesine hakem kararıyla maçın sarılması olayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu