FUTBOLTÜRKİYE LİGİ

Vitor Pereira’nın Pep Guardiola’ya Verdiği Taktik Tavsiyesi

Bugün sizler için Fenerbahçe’ye 5 yıl sonra dönen Portekizli teknik direktör Vitor Pereira’nın 2014 yılında Pep Guardiola ile ilgili yaşadığı olayı sizler için kaleme aldık.

Olay Portekiz’in önde gelen spor gazetesine şöyle anlatılıyor; Pereira, Bayern’in nasıl oynadığını görmek için Münih’te birkaç gün geçirdi. Pep Guardiola ile futbol ve özellikle taktikler hakkında nasıl çok konuştuğunu anlattı.

Vitor, Pep ile bir restoranda öğle yemeği yiyordu ve o sırada Pep’e ”Bazı oyunlarda geçiş anında savunmanızı ortaya çıkarıyorsunuz, Sana bir şey önereceğim. Eğer alırsan işte burada.” dedi.

Daha sonra geçmişte bazı ekipleriyle aynı sorunu nasıl yaşadığını ancak sorunu bu şekilde çözdüğünü açıklayan bir taktik çizdi, Pep’in sorunu düzeltmek için kullanabilmesi için kendi bu taktiği görsel haline getirdi.

Gazeteye göre çiftin tartışması, Bayern’in bir önceki sezonun Şampiyonlar Ligi yarı finalinde Real Madrid’e toplamda 5-0 mağlup olması etrafında şekillenmişti, ancak bu tavsiye İspanyol teknik adam için bir ‘Eureka’ anı gibi görünüyordu.

Yemek sonrası ertesi gün Guardiola’nın yardımcısı Manuel Estiarte, Vitor’a geldi ve ”Pep’e ne verdin? Bütün öğleden sonrayı ofisinde kilitli geçirdi. Yeni bir oyuncağı olan bir çocuk gibiydi.”dedi.

Sonra Pep kendisi geldi ve sordu: ‘Vitor, antrenmanımızı izleyecek misin? Dediğini yapmaya başlıyorum.” Daha sonra Guardiola, Vitor’un çalışmasını temel alarak bazı ayrıntılar ekledi ve fikri korudu.

İkilinin arkadaşlıkları daha sonra da devam etti, 2015-2016 sezonunda 2-2 biten Celtic-Fenerbahçe maçı sonrası Guardiola kendisini arayıp güzel oyun ve skor için tebrik etmişti.

Kaynak: Twitter : irfan_souza

Yabancı Kaynak : https://t.co/oI6SSMf8ql?amp=1

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu