FİLMSİNEMA

Whiplash Film İnceleme

Öncelikle herkese merhaba bu yazımda severek izlediğim Whiplash filmini sizler için kaleme aldım.

Whiplash bir drama gerilim filmidir. Başrollerinde Miles Teller ve J.K. Simmons vardır.

Ben, Miles Teller’ı daha önce The Spectacular Now, Project X ve Get a Job filmlerini izlemiştim ama bu filmde izlediğimiz Andrew karakteri çok farklıydı.

Zaten J.K. Simmons hakkında bir şey yazmama gerek yok çünkü kendisi filmi kendisi bizlere sonuna kadar hissettirmiştir.

Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü Shcarffer Konservatuarı’na girer. Henüz 19 yaşındadır ama dersler harici var gücüyle antrenman yapar. Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan caz duayeni Terence Fletcher’ın dikkatini çeker.

Fletcher, Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “studio band”e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew’un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır… Senaristliğini ve yönetmenliğini Damien Chazelle’in üstlendiği filmin başrolünde Miles Teller yer alıken karşısında kendisine J.K. Simmons eşlik ediyor.

”34 yaşında beş parasız, sarhoş ve eroin çekmiş şekilde ölmek benim başarı anlayışım değil mesela”.

– ”34 yaşında sarhoş ve beş parasız şekilde ölüp insanların yemek masasında benden bahsetmesini, 90 yaşında zengin ve ayık şekilde ölüp kimse tarafından hatırlanmamaya tercih ederim”.

Filmden İlginç Bilgiler

 • Filmin çekimleri toplam 19 gün sürmüş ve ekip günde 14 saat çalışmış.
 • Filmin yönetmeni ve yazarı Damien Chazelle filmin yapımı için bütçe bulamamış bu yüzden uzun metraj film yerine kısa metraj film olarak çekip Sundance Film Festival’ine filmi sunmuş. jürilerce kısa film ödülü alan film çok geçmeden bütçe de bulmuş. 

Filmin 2012 yılında çıkmış olan kısa film halini buradan izleyebilirsiniz.

 • Ayrıca Miles Teller yönetmenin kısa film olurken de ilk tercihiymiş ancak kendisinin film yapılırken müsait olmaması sebebiyle onun yerine Johnny Simmons (Andrew) karakterini oynamış (J.K. Simmons ile akraba değildir). uzun metraj çekimleri başlarken rol için finalistler Johnny Simmons ve Miles Teller’mış, Teller zaten bateri çaldığı ve daha ünlü olduğu için rolü kapmış, ki bence daha ünlü olmasının önemi çok daha büyük.
 • Yoğunluk olarak daha kuvvetli olan sahnelerde Miles Teller enerjisi bitene kadar bateriyi çalmaya devam etsin diye yönetmen “kes!” demekten kaçınmış.
 • Tokat sahnesinin birkaç çekiminde J.K. Simmons sadece tokat atar gibi yapmış, daha sonra gerçek bir tokatın olduğu bir sahne çekmişler ve filmde gerçek tokat atılan sahne kullanılmış.
 • J.K Simmons filmde rolü sayesinde 47 ödül kazanmış.
 • Simmons’ın ayrıca doğaçlama yaptığı tek sözün karakteri Fletcher’ın Andrew’a “kendini beğenmiş küçük pislik” dediği yer olduğunu söylemiş.
 • Andrew karakteri filmin bütün sahnelerinde yer almış.
 • Miles Teller’ın simmons’ın karakterinin üzerine atladığı sahnede J.K. Simmons’ın iki tane kaburga kemiği kırılmış. Simmons buna rağmen filme devam edebilmiş.
 • Filmde Fletcher’ın evinde tek başına oturduğu bir sahnenin yer alması düşünülmüş ancak Jason Reitman filmin tüm sahnelerinde Andrew yer aldığı için bunun filmin tonunu alçaltacağını düşünerek yönetmeni bu sahneyi kesmeye ikna etmiş.
 • Filmin sonu hakkında konuşan J.K. Simmons, kendisinin ve filmin yazar-yönetmeni Damien Chazelle’in şunları düşündüklerini belirtmiş:
 • Şu konularda kesin bir karar verip cevap şu demek yerine üzerinde tartışılmasını istiyoruz Andrew adına mutlu muyuz yoksa insanlığını kaybetmesinin üzüntüsünde miyiz. benim sevdiğim tartışma konusu ise şu: ne kadar abartmak fazla abartmaktır?


Ne kadar fazla çok fazladır? buna değer mi? asker eğitiyorsanız bu türden acımasızca şiddet göstermek gerekli ve uygun olabilir, ancak bir müzik okulunda bu uygun mu emin değilim. ancak yine de orada olan bir şey ve verimli olma ihtimali var; bunu inkar edemeyiz. benim kendi açımdan bakacak olursam, güzel bir kız arkadaşımın olmasını öyle bir herifle çalışıp sürekli ellerimi kanatmaya tercih ederim yani benim seçimim farklı olurdu.”

Filmin yönetmeni Chazelle ise screen crush ile yaptığı bir röportajda Andrew’a ne olacağı hakkında biraz daha net konuşmuş. Fletcher’ın her zaman Andrew’u yendiğini düşüneceğini ve Andrew’un 30’lu yaşlarda aşırı doz uyuşturucu kullanımından öleceğini söylemiş.

Bir yazımın daha sonuna geliyorum. Eğer yazdığım yazılar hoşunuza gidiyorsa sitemizde bu tarz yazılara ulaşabilirsiniz.

Muhammet Işık

13 Mayıs 2003 İzmir doğumluyum. Yaklaşık 1 sene farklı medya kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2021'in Temmuz ayı itibariyle Box to Box Medya oluşumunu kurduk. Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisiyim. Sosyal Medya hesaplarımız ve Boxtoboxmedya.com sitesinin sorumlusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu