AMERİKAN FUTBOLUNFL

Yine mi Keder Vikings?

Minnesota Vikings geçen sezon kendisini New Orleans Saints’i playoffta ele ardından elen döngüsünden kurtarıp daha da kötü bir dereceyle 7-9 bitirerek 2014’den bu yana ilk losing sezonunu geçirmişti. Bu sezon ise Mike Zimmer yönetimindeki takım buraları sevmiş olacak ki benzer bir dereceyi yapmaya doğru adım adım ilerliyor. Gelin kadrosunda ki elit receiverlara ve ligin en iyi 3 running back’inden birisi olan Dalvin Cook’a rağmen Vikings’in bir türlü Super Bowl’a uzanamayan makus talihinin sebebine bakalım.

1-)Elit QB’sinin Olmaması    

Vikings’in en temel sorunu Kirk Cousins. Cousins risk almadan oynama mantığı Minnesota Vikings’i yavaş yavaş kemiren bir kanserden farksız. Oynanan driveların süre bakımından uzunluğu, 3. Hakta 10 yard ve üzeri mesafelerde alınamayan 1. Haklar Cousins hanesine büyük bir eksi olarak yazılıyor. Pazar günü oynanan Baltimore Ravens maçını yakın plana alalım. Maça çok hızlı başlayan bir Minnesota Vikings gördük fakat ilk yarının bitimine 1:41 kala Lamar Jackson’ın fırlatmış olduğu interception sonrası Vikings redzone içerisinden 3 ve dışarı olarak farkı 18’e çıkarma şansını elinin tersiyle itmişti. Kritik haklarda hep pasif kalması ebebiyle Cousins Vikings’e çok fazla maç kaybettirdi. Kene Nwangwu 2. Yarıda kickoff return ile touchdown yaparak Vikings’i rahatlatmış gibi göründü. Fakat elit Quarterback’den kastımın ne olduğunu yine aynı maç içerisinde gösteren bir an yaşandı. Lamar Jackson’ın  Ravens head coach’u John Harbaugh’ya 4. Hak için sahada kalalım demesinden sonra 4. Hakta touchdown pasını atması elit bir Quarterback’in kritik anlarda ne yapması gerektiğini tam olarak gösterdi. Ravens alan golü denese veya 4. Hakta başarısız olsa maç kopmuş olabilirdi…

Minnesota'da taraftarı ikiye bölen adam Kirk Cousins

2-) Kadro Planlaması

vikings’de savunma bana kalırsa hala kalbur üstü ligdeki çoğu takımdan daha iyi konumda. Fakat 2018 NFC Divisional playoff maçını nam-ı diğer Minneapolis Miracle’ın gerçekleştiği sezonki gibi bir savunması kesinlikle yok. Savunmanın zayıf olmasında öncelikle sakatlıklar ardından yanlış kadro planlaması ana sebep. Michael Pierce (DT), Chazz Surrat (LB), Cameron Dantzler (CB), Anthony Barr (LB), James Lynch (DT), Patrick Peterson (CB) sakatlıkları savunmanın belini bükmüş durumda. Öyle ki Vikings bir ara Defensive End bulamaz hale gelmişti. Kadro planlamasında ki hata ise Stephen Weatherly’nin takası sonrası takımda yedek End kalmamasıdır. Mike Zimmer seviyesinde ki bir koçun yapmaması gereken bir hata. Takımın kicker mevkisinden tarih boyu başının ağrıması ve Zimmer’ın da bu durumdan nasibini almasına rağmen hala Greg Joseph gibi bana göre yetersiz bir kicker ile sahada olması Vikings’in planlamasının net olarak hatalı olduğunu gösteriyor. Kicker diyip geçmeyin bu sezon ki Arizona Cardinals maçında ki 37 yardlık kaçan alan golü kolejde bile kaçırılmaması gereken bir alan golüydü.

Minnesota Vikings'in kalbur üstü kadrosu

3-) Kadrodaki İsimlerin En İyi Olmaması    

vikings kadrosundaki iyi isimleri saymaya başlasak Justin Jefferson (WR), Adam Thielen (WR), Dalvin Cook (RB), Patrick Peterson (CB), Michael Pierce (DT) diye devam ettirebiliriz. Bu isimlerin hepsi kendi mevkisinin iyileri ve NFL camiasında da belirli bilinirliliği olan isimler. Ancak hiçbiri kendi mevkisinde en iyi denilebilecek isimler değil. Dalvin Cook mu Derrick Henry mi veya Justin Jefferson/Adam Thielen mı Travis Kelce mi sorularını sorduğunuz anda tercihler hemen Derrick Henry ve Kelce olur. Vikings’in bu isimleri kesinlikle playoff dışında olmayı haketmiyor fakat bu takımı direkt olarak Super Bowl adayı yapacak isimlerde değiller maalesef.

Adam Thielen ve Justin Jefferson ikilisi
Adam Thielen ve Justin Jefferson

4-) Mike Zimmer’ın Kendisi

Mike Zimmer benim sevdiğim bir isimdir. Vikings’e 2014 yılında gelen kurt hocanın aldığı takım 4 sene boyunca 3 kez divisionın tabir-i caizse ibiş takımıdır. Bu takımı düzenli playoff oynayan kalbır üstü bir takım haline getiren kişi Mike Zimmer’ın kendisidir. 2014 yılında ilk turdan Teddy Bridgewater’ı seçen Zimmer ardından sırasıyla Case Keenum ve Kirk Cousins ile çalıştı. Vikings’in Zimmer ile geçirdiği yıllarda hep bir QB eksikliği hissetmesi tamamen Zimmer’ın hatasıdır. Buna rağmen Zimmer’ın Vikings camiasında bir yeri olmalıdır.

Minnesota Vikings head coach'u Mike Zimmer
Mike Zimmer

Peki sonuç olarak bu takım ne olacak mı diyorsunuz. 2022 NFL draftında ilk 3 turda birer seçimi olan, 4.tur seçimini TE Chris Herndon karşılığında Jets’e gönderen 5. Tur hakkı Ravens’ın performansına bağlı olan ve 6.turda Jets ve Chiefs’den gelen 2 tane hakkı bulunuyor. Vikings’in bu sezon sonu  9-8 veya 8-9 gibi bir derecesi olacağını düşünüyorum. Bu da NFL’de ki meşhur 8-8 paradoksunun 17 maçlık hali. Bu takımın ihtiyacı olan tek şey Kirk Cousins yerine elit seviyede, eli pas atmaktan korkmayan, nerede risk alıp almayacağını bilen bir Quarterback. Quarterback’i bulduktan sonra Vikings’in geleceğini gri ve beyaz tonları arası bir yerde görüyorum.

Minnesota Vikings

Ahmet Baturalp Daban

24 yaşında NFL, Minnesota Vikings ve New York Jets taraftarı. 2017’den beri aktif NFL takipçisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu